romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Cyril Koky: Jsem pro Miloše Zemana

Praha, 22.1.2013 10:46, (ROMEA)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)

Nejvíce se do srdcí českých Romů zcela nepochybně již navždy zapsal první český prezident Václav Havel. Na hrad si pravidelně zval zástupce českých Romů, byl to právě on, který se o společenské problémy života Romů aktivně zajímal. Emil Ščuka říká, že ,,Romové v celém Československu Václava Havla milovali skutečně jako svého prezidenta. Právě prostřednictvím prezidenta a našemu vztahu k němu jsme se identifikovali s českým státem a byli jsme hrdí, že žijeme v zemi, kde Václav Havel je prezidentem. “

Prezident Havel velmi vítal založení první romské politické strany ROI v tehdejším Československu. I díky jeho podpoře měli Romové politické zastoupení v tehdejším Federální shromáždění.

I jeho nástupce Václav Klaus se o situaci nejen českých Romů aktivně zajímal. Pamatuji si na jeho projev na V. světovém kongresu Internacional Romani Union (IRU ), který probíhal v červenci 2000 v Praze za účasti 250 delegátů z celé Evropy.

klaus-romove_1.jpg
Foto: Archiv autora

Prezident Klaus za dobu svého mandátu několikrát přijal delegaci českých Romů. I já osobně jsem měl možnost se sním osobně setkat a debatovat s ním o problémech života Romů v naší zemi. Musím přiznat, že ta setkání na mně udělala velký dojem a pro mě osobně to byla velká zkušenost. V roce 2006 u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa byl mimo jiné prezidentem Klausem vyznamenán romský podnikatel Milan Horvát oceněním Medaile Za zásluhy III. Stupně.

Kdo bude novým českým prezidentem ?

Moc bych si přál, aby nový český prezident byl důstojným prezidentem všech občanů naší země. Svými osobními postoji i názory významně přispíval k budování tolerance, demokratických principu a hodnot. Při současné mediální kampani se člověk velmi těžko rozhoduje komu dát hlas v druhém kole a komu ne. Nejít k volbám je sice také řešení, ale já tento postoj neuznávám. Lidé jasně poslali do druhého kola dva kandidáty, kteří získali nejvyšší počet hlasů a v sobotu rozhodnou, který z kandidátu usedne na pražský hrad na pět let.

Karel Schwarzenberg je jistě významný politik a osobnost, nicméně jeho působení v Nečasové vládě ho však velmi diskretizuje. Miloš Zeman patří do takzvané ,,velké trojky“ politiků Havel – Klaus - Zeman, kteří se významně zapsali do novodobých dějin českého státu. Je to zkušený politický matador, neuvěřitelně sečtělý člověk a obratný řečník.

Jsem přesvědčen o tom, že bude úspěšně hájit zájmy naší malé země doma i v zahraničí. Pokud bude Miloš Zeman tuto sobotu zvolen prezidentem ČR pevně doufám, že se o situaci a postavení Romů v naší společnosti bude zajímat alespoň tak, jak jeho předchůdci.

Přečteno: 1424x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo