romea - logo
9. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Vratislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Jsem pro Miloše Zemana

Praha, 22.1.2013 10:46, (ROMEA)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)

Nejvíce se do srdcí českých Romů zcela nepochybně již navždy zapsal první český prezident Václav Havel. Na hrad si pravidelně zval zástupce českých Romů, byl to právě on, který se o společenské problémy života Romů aktivně zajímal. Emil Ščuka říká, že ,,Romové v celém Československu Václava Havla milovali skutečně jako svého prezidenta. Právě prostřednictvím prezidenta a našemu vztahu k němu jsme se identifikovali s českým státem a byli jsme hrdí, že žijeme v zemi, kde Václav Havel je prezidentem. “

Prezident Havel velmi vítal založení první romské politické strany ROI v tehdejším Československu. I díky jeho podpoře měli Romové politické zastoupení v tehdejším Federální shromáždění.

I jeho nástupce Václav Klaus se o situaci nejen českých Romů aktivně zajímal. Pamatuji si na jeho projev na V. světovém kongresu Internacional Romani Union (IRU ), který probíhal v červenci 2000 v Praze za účasti 250 delegátů z celé Evropy.

klaus-romove_1.jpg
Foto: Archiv autora

Prezident Klaus za dobu svého mandátu několikrát přijal delegaci českých Romů. I já osobně jsem měl možnost se sním osobně setkat a debatovat s ním o problémech života Romů v naší zemi. Musím přiznat, že ta setkání na mně udělala velký dojem a pro mě osobně to byla velká zkušenost. V roce 2006 u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa byl mimo jiné prezidentem Klausem vyznamenán romský podnikatel Milan Horvát oceněním Medaile Za zásluhy III. Stupně.

Kdo bude novým českým prezidentem ?

Moc bych si přál, aby nový český prezident byl důstojným prezidentem všech občanů naší země. Svými osobními postoji i názory významně přispíval k budování tolerance, demokratických principu a hodnot. Při současné mediální kampani se člověk velmi těžko rozhoduje komu dát hlas v druhém kole a komu ne. Nejít k volbám je sice také řešení, ale já tento postoj neuznávám. Lidé jasně poslali do druhého kola dva kandidáty, kteří získali nejvyšší počet hlasů a v sobotu rozhodnou, který z kandidátu usedne na pražský hrad na pět let.

Karel Schwarzenberg je jistě významný politik a osobnost, nicméně jeho působení v Nečasové vládě ho však velmi diskretizuje. Miloš Zeman patří do takzvané ,,velké trojky“ politiků Havel – Klaus - Zeman, kteří se významně zapsali do novodobých dějin českého státu. Je to zkušený politický matador, neuvěřitelně sečtělý člověk a obratný řečník.

Jsem přesvědčen o tom, že bude úspěšně hájit zájmy naší malé země doma i v zahraničí. Pokud bude Miloš Zeman tuto sobotu zvolen prezidentem ČR pevně doufám, že se o situaci a postavení Romů v naší společnosti bude zajímat alespoň tak, jak jeho předchůdci.

Přečteno: 1392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo