romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Jsem pro Miloše Zemana

Praha, 22.1.2013 10:46, (ROMEA)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)
Václav Havel s Romy. Ilustrační foto. (FOTO: archiv Emila Ščuky)

Nejvíce se do srdcí českých Romů zcela nepochybně již navždy zapsal první český prezident Václav Havel. Na hrad si pravidelně zval zástupce českých Romů, byl to právě on, který se o společenské problémy života Romů aktivně zajímal. Emil Ščuka říká, že ,,Romové v celém Československu Václava Havla milovali skutečně jako svého prezidenta. Právě prostřednictvím prezidenta a našemu vztahu k němu jsme se identifikovali s českým státem a byli jsme hrdí, že žijeme v zemi, kde Václav Havel je prezidentem. “

Prezident Havel velmi vítal založení první romské politické strany ROI v tehdejším Československu. I díky jeho podpoře měli Romové politické zastoupení v tehdejším Federální shromáždění.

I jeho nástupce Václav Klaus se o situaci nejen českých Romů aktivně zajímal. Pamatuji si na jeho projev na V. světovém kongresu Internacional Romani Union (IRU ), který probíhal v červenci 2000 v Praze za účasti 250 delegátů z celé Evropy.

klaus-romove_1.jpg
Foto: Archiv autora

Prezident Klaus za dobu svého mandátu několikrát přijal delegaci českých Romů. I já osobně jsem měl možnost se sním osobně setkat a debatovat s ním o problémech života Romů v naší zemi. Musím přiznat, že ta setkání na mně udělala velký dojem a pro mě osobně to byla velká zkušenost. V roce 2006 u příležitosti státního svátku vzniku samostatného Československa byl mimo jiné prezidentem Klausem vyznamenán romský podnikatel Milan Horvát oceněním Medaile Za zásluhy III. Stupně.

Kdo bude novým českým prezidentem ?

Moc bych si přál, aby nový český prezident byl důstojným prezidentem všech občanů naší země. Svými osobními postoji i názory významně přispíval k budování tolerance, demokratických principu a hodnot. Při současné mediální kampani se člověk velmi těžko rozhoduje komu dát hlas v druhém kole a komu ne. Nejít k volbám je sice také řešení, ale já tento postoj neuznávám. Lidé jasně poslali do druhého kola dva kandidáty, kteří získali nejvyšší počet hlasů a v sobotu rozhodnou, který z kandidátu usedne na pražský hrad na pět let.

Karel Schwarzenberg je jistě významný politik a osobnost, nicméně jeho působení v Nečasové vládě ho však velmi diskretizuje. Miloš Zeman patří do takzvané ,,velké trojky“ politiků Havel – Klaus - Zeman, kteří se významně zapsali do novodobých dějin českého státu. Je to zkušený politický matador, neuvěřitelně sečtělý člověk a obratný řečník.

Jsem přesvědčen o tom, že bude úspěšně hájit zájmy naší malé země doma i v zahraničí. Pokud bude Miloš Zeman tuto sobotu zvolen prezidentem ČR pevně doufám, že se o situaci a postavení Romů v naší společnosti bude zajímat alespoň tak, jak jeho předchůdci.

Přečteno: 1381x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Prezidentské volbyHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo