romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Komentář k předávání státních vyznamenání

Praha, 31.10.2014 19:11, (ROMEA)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Den vzniku samostatného Československa je významný státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Myslím si, že nemálo lidí se těší zejména na večerní ceremoniál na Pražském hradě spojený s předáváním vyznamenání osobnostem veřejného života. Bohužel musím přiznat, že letošní ceremoniál ve mně budí poněkud rozpaky. Po úvodních slovech prezidenta jsem musel televizi na chvíli vypnout. Říkal jsem si, proboha to snad ne? V takto významný den mnoho lidí očekává státnicky projev, který nejenomže připomene historické události vzniku samostatného státu, ale i jistým způsobem povzbudí celou naši společnost. Z úst prezidenta přece nikdo neočekává sáhodlouhé chvalozpěvy a vysvětlení, proč se rozhodl ocenit zrovna tu či onu osobnost. I když je pan prezident jistě výjimečný řečník, možná je chybou, že většinou mluví improvizovaně bez papíru.

Neúčast rektorů a režisér ve fleecové bundě

Domnívám se, že při oslavách vzniku samostatného Československého státu je účast ústavních činitelů, zástupců diplomatického sboru i vysokých škol zcela samozřejmostí. Nepozváním dvou rektorů z brněnské Masarykovy univerzity a z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích tento dojem docela kazí.

Velký rozruch způsobil režisér Robert Sedláček, který si pro medaili došel v tričku a fleecové bundě. Nevím, jestli to je arogance, ale přijít do Vladislavovského sálu takto vyšnořen není zcela normální. Takto oblečen bych šel maximálně do hospody na jedno točené a ne pro státní vyznamenání.

Vyznamenaní

Obdržet vyznamenání z rukou prezidenta republiky by mělo být pro každého člověka velkou poctou a oceněním jeho celoživotní práce v oboru. Polemiky a diskuse, kdo by měl dostat vyznamenání a kdo ne, budou pokaždé. Ani u Václava Havla nebo Václava Klause tomu nebylo jinak. Každopádně jsem moc rád, že mezi oceněnými je Sir Nicholas Winton, Churchill, Kryl, čeští vojácí, kteří padli v Afghanistánu a mnozí další, kteří si to jistě plně zaslouží.

Nicméně se ani letos prezident Zeman nevyhnul ostré kritice, že mimo jiné ocenil také své přátelé a sympatizanty. Režiséři Filip Renč i zmiňovaný Robert Sedláček, kteří jsou nejvíce propíraní v médiích, jsou jistě nadaní umělci - o tom není pochyb. Nevím však, zda toto ocenění pro ně - v poměrně v mladému věku - nepřišlo příliš brzo. Proto by se měl pan prezident vážně zamyslet, koho oceňuje a za jaké zásluhy, podobné debaty totiž dehonestují význam celé ceremonie. A to bohužel nikomu neprospívá.

Uveřejněné názory nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 1454x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miloš Zeman, státní vyznamenání, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo