romea - logo
28. května 2020 (čtvrtek)
svátek má Vilém
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Komentář k předávání státních vyznamenání

Praha, 31.10.2014 19:11, (ROMEA)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)
Prezident Miloš Zeman (FOTO: David Sedlecký, Wikimedia Commons)

Den vzniku samostatného Československa je významný státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 28. října. Myslím si, že nemálo lidí se těší zejména na večerní ceremoniál na Pražském hradě spojený s předáváním vyznamenání osobnostem veřejného života. Bohužel musím přiznat, že letošní ceremoniál ve mně budí poněkud rozpaky. Po úvodních slovech prezidenta jsem musel televizi na chvíli vypnout. Říkal jsem si, proboha to snad ne? V takto významný den mnoho lidí očekává státnicky projev, který nejenomže připomene historické události vzniku samostatného státu, ale i jistým způsobem povzbudí celou naši společnost. Z úst prezidenta přece nikdo neočekává sáhodlouhé chvalozpěvy a vysvětlení, proč se rozhodl ocenit zrovna tu či onu osobnost. I když je pan prezident jistě výjimečný řečník, možná je chybou, že většinou mluví improvizovaně bez papíru.

Neúčast rektorů a režisér ve fleecové bundě

Domnívám se, že při oslavách vzniku samostatného Československého státu je účast ústavních činitelů, zástupců diplomatického sboru i vysokých škol zcela samozřejmostí. Nepozváním dvou rektorů z brněnské Masarykovy univerzity a z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích tento dojem docela kazí.

Velký rozruch způsobil režisér Robert Sedláček, který si pro medaili došel v tričku a fleecové bundě. Nevím, jestli to je arogance, ale přijít do Vladislavovského sálu takto vyšnořen není zcela normální. Takto oblečen bych šel maximálně do hospody na jedno točené a ne pro státní vyznamenání.

Vyznamenaní

Obdržet vyznamenání z rukou prezidenta republiky by mělo být pro každého člověka velkou poctou a oceněním jeho celoživotní práce v oboru. Polemiky a diskuse, kdo by měl dostat vyznamenání a kdo ne, budou pokaždé. Ani u Václava Havla nebo Václava Klause tomu nebylo jinak. Každopádně jsem moc rád, že mezi oceněnými je Sir Nicholas Winton, Churchill, Kryl, čeští vojácí, kteří padli v Afghanistánu a mnozí další, kteří si to jistě plně zaslouží.

Nicméně se ani letos prezident Zeman nevyhnul ostré kritice, že mimo jiné ocenil také své přátelé a sympatizanty. Režiséři Filip Renč i zmiňovaný Robert Sedláček, kteří jsou nejvíce propíraní v médiích, jsou jistě nadaní umělci - o tom není pochyb. Nevím však, zda toto ocenění pro ně - v poměrně v mladému věku - nepřišlo příliš brzo. Proto by se měl pan prezident vážně zamyslet, koho oceňuje a za jaké zásluhy, podobné debaty totiž dehonestují význam celé ceremonie. A to bohužel nikomu neprospívá.

Uveřejněné názory nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Přečteno: 1479x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Miloš Zeman, státní vyznamenání, VýročíHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo