romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Nesnadná cesta k integraci českých Romů

Praha, 7.2.2013 13:41, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Neutěšená bytová situace, dlouhodobá nezaměstnanost, vysoké procento romských dětí vzdělávaných v základních školách praktických (zvláštních), četné protiromské nálady a demonstrace v mnoha městech České republiky - to vše ukazuje, že proces integrace Romů do společnosti v praxi značně selhává. Životní a sociální podmínky mnoha romských rodin se tak i nadále značně prohlubují.

Je zcela evidentní, že zásadní a systémové změny v této problematice romští aktivisté i nevládní neziskové organizace nejsou schopni zajistit samostatně. Bez adekvátní politické podpory, zejména vlády ČR, ale i místních a regionálních politických autorit, nelze dojít k úspěšnému procesu integrace romských komunit. Kroky současné vládní koalice v tomto směru pro nás nejsou zárukou pozitivních změn. Její původní záměr, převést v rámci úsporných opatření lidsko-právní agendu z Úřadu vlády ČR na ministerstva mluví za vše.

Integrační politika v praxi

Mezi centrální a komunální politikou existuje evidentní rozpor zájmů ve vztahu k politickému řešení romské integrace a sociálního vyloučení. Prozatím každá nová vláda, která nastoupila, ve svých vládních materiálech a strategiích pokaždé deklarovala upřímnou snahu nastartovat proces sociálního začleňování. Nicméně u pouhé deklarace to mnohdy i končilo.

Existence sociálně vyloučených romských lokalit na místní úrovni představuje pro nemálo komunálních politiků přijatelný způsob, jak se s výskytem sociálně vyloučených skupin obyvatel ve svém katastru vyrovnat. V praxi to znamená, že některá města a obce tuto situaci ve své podstatě dlouhodobě vůbec neřeší. Lidově řečeno, hasí až vzniklé požáry.

mapa-ghetta_1.jpg
I když vládní Agentura pro sociální začleňování dělá co může, a zaznamenala i některé pozitivní příklady v terénu, nelze obecně říct, že je na tomto poli absolutním vítězem. Řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit je důležité pro nás pro všechny. Eliminace vzniku nových a „zrušení“ existujících lokalit je nezbytným krokem. Podcenění této situace se nám v budoucnu může značně prodražit i jinak vymstít.

Integrace Rumunských Romů ve Francii

Romové jsou v Evropě nejpočetnější etnickou skupinou s nejzávažnějšími socioekonomickými problémy. Vážným problémem se stává otázka migrace převážně chudých Romů z nových členských státu EU, především z balkánských zemí.

Reportáž České televize z francouzského města Aubervilliers jednoznačně dokazuje, že obtížný proces integrace Romů do společnosti lze úspěšně realizovat, pokud existuje politický konsensus a vůle z obou stran věci měnit k lepšímu. My všichni bychom se touto francouzskou výzvou měli nechat inspirovat.

Přečteno: 2184x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální vyloučení, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo