romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Nesnadná cesta k integraci českých Romů

Praha, 7.2.2013 13:41, (ROMEA)
Cyril Koky.
Cyril Koky.

Neutěšená bytová situace, dlouhodobá nezaměstnanost, vysoké procento romských dětí vzdělávaných v základních školách praktických (zvláštních), četné protiromské nálady a demonstrace v mnoha městech České republiky - to vše ukazuje, že proces integrace Romů do společnosti v praxi značně selhává. Životní a sociální podmínky mnoha romských rodin se tak i nadále značně prohlubují.

Je zcela evidentní, že zásadní a systémové změny v této problematice romští aktivisté i nevládní neziskové organizace nejsou schopni zajistit samostatně. Bez adekvátní politické podpory, zejména vlády ČR, ale i místních a regionálních politických autorit, nelze dojít k úspěšnému procesu integrace romských komunit. Kroky současné vládní koalice v tomto směru pro nás nejsou zárukou pozitivních změn. Její původní záměr, převést v rámci úsporných opatření lidsko-právní agendu z Úřadu vlády ČR na ministerstva mluví za vše.

Integrační politika v praxi

Mezi centrální a komunální politikou existuje evidentní rozpor zájmů ve vztahu k politickému řešení romské integrace a sociálního vyloučení. Prozatím každá nová vláda, která nastoupila, ve svých vládních materiálech a strategiích pokaždé deklarovala upřímnou snahu nastartovat proces sociálního začleňování. Nicméně u pouhé deklarace to mnohdy i končilo.

Existence sociálně vyloučených romských lokalit na místní úrovni představuje pro nemálo komunálních politiků přijatelný způsob, jak se s výskytem sociálně vyloučených skupin obyvatel ve svém katastru vyrovnat. V praxi to znamená, že některá města a obce tuto situaci ve své podstatě dlouhodobě vůbec neřeší. Lidově řečeno, hasí až vzniklé požáry.

mapa-ghetta_1.jpg
I když vládní Agentura pro sociální začleňování dělá co může, a zaznamenala i některé pozitivní příklady v terénu, nelze obecně říct, že je na tomto poli absolutním vítězem. Řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit je důležité pro nás pro všechny. Eliminace vzniku nových a „zrušení“ existujících lokalit je nezbytným krokem. Podcenění této situace se nám v budoucnu může značně prodražit i jinak vymstít.

Integrace Rumunských Romů ve Francii

Romové jsou v Evropě nejpočetnější etnickou skupinou s nejzávažnějšími socioekonomickými problémy. Vážným problémem se stává otázka migrace převážně chudých Romů z nových členských státu EU, především z balkánských zemí.

Reportáž České televize z francouzského města Aubervilliers jednoznačně dokazuje, že obtížný proces integrace Romů do společnosti lze úspěšně realizovat, pokud existuje politický konsensus a vůle z obou stran věci měnit k lepšímu. My všichni bychom se touto francouzskou výzvou měli nechat inspirovat.

Přečteno: 2148x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sociální vyloučení, IntegraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo