romea - logo
31. května 2020 (neděle)
svátek má Kamila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Cyril Koky: Protiromské demonstrace jsou útokem na základy demokracie, nelze beztrestně lynčovat celou skupinu lidí

24.8.2013 19:10
Cyril Koky
Cyril Koky

Současná protiromské nálady a demonstrace v jednotlivých městech nejsou pouze útokem neonacistů na Romy, ale i bezprecedentním útokem na základy demokratického státu. Nelze připustit, aby jedna nebo druhá skupina lidí byla beztrestně lynčována.

V České republice žije odhadem 250 tisíc Romů z toho v sociálně vyloučených lokalitách asi 70 - 80 tisíc Romů a nelze přece konstatovat, že tato skupina lidí brutálním způsobem ohrožuje tento stát. Jistě v těchto lokalitách jsou problémy, to nikdo nezakrývá, ale to je věcí samospráv, Policie ČR a dalších státních orgánů, aby vše důrazně řešili.

Současný stav je do jisté míry zapříčiněn mimo jiné i frustrací nespokojných lidí z politiků, z korupce, trafik a klientelismu při rozkrádaní miliard na veřejných zakázkách a Romové jsou snadný terč a ventil zároveň. To, co by měli řešit politici na všech úrovních, se snaží řešit extrémisté a to je velmi zlé! Bohužel se k nim přidávají i obyčejní lidé. Jsme v situaci, kdy se široká veřejnost už vůbec nestydí jít v davu společně s neonacisty na Romy.

Značné protiromské nálady ve společnosti mohou mimo jiné zapříčinit další možnou vlnu migraci mnoha romských rodin do západních zemích EU. V této souvislosti jsme již začátkem tohoto měsíce adresovali dopis kancléři prezidenta republiky o zprostředkování schůzky s prezidentem republiky. Současně se obracíme na předsedu vlády ČR, aby po dobu svého mandátu učinil veškeré opatření ke zklidnění situace a zároveň přijal konkrétní kroky a opatření k naplňování vládní strategie integrace Romů do společnosti.

Přečteno: 1252x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Neonacismus, Rasismus, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo