romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dana Moree: Ledový závan z hradu, dobrý muž a deník mladého koncipienta

24.10.2016 13:03
Dana Moree
Dana Moree

Nějak mi to nedá a přemýšlím, o čem ten dobrý muž každé ráno ve 4:00 začínal meditovat, když byl minulý týden v Praze. Jestli do jeho vědomí trénovaného tolik let v přemýšlení o soucitu a štěstí proniknul závan ledového větru přicházejícího z hradu. Nějak předpokládám, že ne, že je nad to povznesený, ale kdo ví… Snažím se zkrátka podívat na naše ústavní představitele z perspektivy dalajlamy.

V jednom svém textu píše: „Věřím, že pravým cílem našeho života je hledání štěstí. To je jasné. Ať už jsme věřící nebo nikoli, ať vyznáváme to či ono náboženství, my všichni hledáme v životě něco lepšího. Myslím si tedy, že hlavní pohnutkou našeho života je hledání štěstí….“

Štěstí jako způsob existence

Dalajlama, stejně jako spousta dalších myslitelů, vidí štěstí jako způsob existence, pro který se sami rozhodneme, a ne jako přímý důsledek toho, co se nám v životě stane. V tomto pojetí nejsme tolik závislí na tom, jak vypadá obchodní bilance našich vztahů s Čínou, kdo nás hejtuje nebo miluje, kdo nás protahuje médii, kdo o nás lže… dalajlama, o kterém se tento týden tolik mluvilo, tvrdí, že důležité je pracovat na svém vnímání světa. Podle něj si každý na světě potřebuje srovnat svůj duchovní život, spiritualitu. Ne proto, aby se stal věřícím jakéhokoli náboženského systému, ale prostě proto, že všichni jsme se ocitli na světě a všichni z něj jednou odejdeme, a s touto hlavní životní záhadou se musíme nějak vyrovnat.

Podle dalajlamy k tomu nepotřebujeme nutně velké náboženské systémy, ale ochotu pracovat na sobě. Což ovšem znamená každodenní mravenčí práci v přemýšlení o tom, kým jsme a co způsobujeme tím, jak se chováme. Součástí tohoto postoje je i ochota postavit se za slabší – třeba za ty, kteří jsou okupováni. A nepochlebovat silnějším – i když s nimi máme obchodní zájmy. K tomu je ale zapotřebí jedna základní vlastnost, a to je poctivost vůči sobě a svým pohnutkám.

Intuice Sebastiana Haffnera

Mistrem tohoto umění byl pro mě Sebastian Haffner, který dokázal vzbudit velký rozruch dva roky po své vlastní smrti. V roce 2002 byly totiž publikovány jeho deníkové záznamy z Německa ze třicátých let.

Haffner pocházel ze středostavovské rodiny sociálních demokratů, za války byl v emigraci a po válce se stal novinářem a publicistou. Jeho deník je vlastně docela obyčejný, až na to, že velmi tvrdě vyvrací onu doktrínu „my jsme nic nevěděli“. Haffner ve svých vzpomínkách velmi citlivými tykadly reflektuje to, jak se postupně k sobě lidé začínají chovat s větší záští, jak se židé nebo zkrátka ti, pro které tahle část jejich identity není nijak důležitá, proměňují z rozkazu moci úřední ve veřejné nepřátele. To vše reflektuje se směsicí skepse a obavy, že to všechno nedopadne dobře. A nedopadlo.

Způsob volby

Jen z deníku mladého koncipienta vyplývá ještě něco dalšího. Když člověk zůstane dostatečně citlivý, tak spoustu věcí vidět může, a kdyby si i ostatní těchto drobných vyvěrajících pramínků nenávisti všimli a něco dělali, tak by válka možná vůbec nebyla. A proto ten rozruch. Sebastian byl dokonce posmrtně nařčen z toho, že deník ve skutečnosti psal až po válce. A tak byl dokonce jeho papír podroben chemické analýze, aby se přišlo na to, jestli se nejedná o podvrh, který by ulevil svědomí. Nikoli. Papír byl skutečně ze začátku třicátých let.

A Sebastian Haffner? Ten tak znovu nastavuje zrcadlo. Je vlastně skvělé, kolik lidí se minulý týden dokázalo okamžitě ohradit proti výrokům ústavních špiček proti dalajlamovi – lépe řečeno proti setkání s ním. A otázkou je, co by v jeho zrcadle uviděli ti, kteří upřednostňují obchodní zájmy – nad čím? Možná nad možností být víc člověkem a méně politikem. Sebastian Haffner nám tenhle způsob volby připomíná i mnoho let po své smrti. Zneklidňuje svojí poctivostí, která ho celý život nutila k tomu, něco dělat, nemlčet, nenechat věci jen tak být. Můžeme se na něj kvůli tomu zlobit, ale možná bychom se od něj mohli i něco naučit.

 

Z jeho deníku mám nejradši úryvek, kde dokáže být sám k sobě tak drsně upřímný, až z toho mrazí. Jedná se o situaci, kdy do budovy soudu, kde pracoval, poprvé vpochodovaly jednotky SA.

A na závěr si neodpustím se o tenhle úryvek nepodělit: „Vetřelci se objevili i u nás. Rozrazili dveře a dovnitř se vevalily hnědé uniformy, jeden, zřejmě velitel, zařval řízným rozkazovacím tónem: „Neárijci okamžitě opustí lokál!“ Bylo nápadné, že zároveň s vybraným výrazem „neárijci“ použil málo vybraný výraz „lokál“. A někdo, zřejmě tentýž člověk jako předtím, odpověděl: „už jsou pryč“. Soudní stráž zaujala postoj, jako by užuž měla salutovat. Srdce mi bušilo. Co může člověk udělat, jak si má zachovat tvář? Ignorovat, nenechat se rušit! Sklonil jsem se nad spis. Mechanicky jsem četl několik vět: „Nesprávné, ale rovněž neopodstatněné je tvrzení obžalovaného….“ Nevšímat si jich! V tu chvíli ke mně přistoupila hnědá uniforma a rozkročila se nade mnou. „Jste árijec?“ Dřív, než jsem si stačil uvědomit, co dělám, jsem řekl: „Ano“. Zkoumavě se mi podíval na nos – a ustoupil. Ale mně se nahrnula krev do tváře. Došlo mi, bohužel pozdě, že jsem se blamoval, že jsem utrpěl porážku. Řekl jsem „ano“! Árijec jsem sice byl. Nelhal jsem. Jen jsem se dopustil něčeho mnohem horšího. Jak ponižující je odpovědět někomu, kdo není oprávněn se ptát, že jsem árijec – což pro mě osobně není vůbec důležité. Jaká hanba, že jsem si svou odpovědí vykoupil to, že mě tady za stohem spisu nechali na pokoji! Takhle se nechat doběhnout! Selhat hned v první zkoušce! Nejradši bych si vrazil pár facek.“ Haffner, Sebastian (2002 : 137 – 138)

Přečteno: 1093x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

dalajlama, Komentář, Domácí, Prezident, Čína, VálkaHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo