romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Americká zkušenost

Washington, D.C. , 15.1.2013 17:26, (ROMEA)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)

Díky programu International visitor leadership program (ILVLP) jsem získal já a další dva Romové z České republiky možnost navštívit Spojené státy americké. Návštěva USA bude trvat zhruba tři týdny a navštívíme několik amerických měst, kde se budeme setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

V pondělí začal oficiální program. Setkali jsme se s pracovníky kanceláře starosty města Washington D. C. a se zástupci místní policie. Tématem setkání byla práce policie v komunitách. Upřímně musím říci, že jsem byl velmi překvapen otevřeností a přístupem policie. Město si před několika lety uvědomilo, že je potřebné být s komunitami v kontaktu a navázat partnerství. Vznikla samostatná zvláštní policejní jednotka se sedmnácti policisty, kteří v komunitách pracují, jsou v kontaktu se členy komunit, dělají prevenci, ale také vyšetřují či se podílejí na vyšetřování trestných činů, pokud byl obětí či pachatelem příslušník té či oné komunity.

Na první pohled se může zdát, že to pro prostředí České republiky není zajímavé a reálné. Osobně se domnívám o opaku, tento přístup mi připadá velmi inspirativní. V Čechách se realizovalo a realizuje mnoho projektů zaměřených na práci s Romy či v sociálně vyloučených lokalitách např. Community policing či asistent prevence kriminality. Je tedy na co navázat, jen je nutné se více zamyslet nad tím, jak některé věci dělat jinak.

Pro policii ve Washingtonu D. C. jsou klíčovými oblastmi partnerství a důvěra. Možná to je něco, co bychom v českých podmínkách měli více rozvíjet v obdobných projektech. Je to cesta jak posílit bezpečnost všech obyvatel, a zároveň účinně předcházet některým druhům kriminality a rizikovému chování.

Přečteno: 1279x
 

Kam dál:

Štítky:  

International visitor leadership program, David Beňák, USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo