romea - logo
13. července 2020 (pondělí)
svátek má Markéta
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost

Washington, D.C. , 15.1.2013 17:26, (ROMEA)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)

Díky programu International visitor leadership program (ILVLP) jsem získal já a další dva Romové z České republiky možnost navštívit Spojené státy americké. Návštěva USA bude trvat zhruba tři týdny a navštívíme několik amerických měst, kde se budeme setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

V pondělí začal oficiální program. Setkali jsme se s pracovníky kanceláře starosty města Washington D. C. a se zástupci místní policie. Tématem setkání byla práce policie v komunitách. Upřímně musím říci, že jsem byl velmi překvapen otevřeností a přístupem policie. Město si před několika lety uvědomilo, že je potřebné být s komunitami v kontaktu a navázat partnerství. Vznikla samostatná zvláštní policejní jednotka se sedmnácti policisty, kteří v komunitách pracují, jsou v kontaktu se členy komunit, dělají prevenci, ale také vyšetřují či se podílejí na vyšetřování trestných činů, pokud byl obětí či pachatelem příslušník té či oné komunity.

Na první pohled se může zdát, že to pro prostředí České republiky není zajímavé a reálné. Osobně se domnívám o opaku, tento přístup mi připadá velmi inspirativní. V Čechách se realizovalo a realizuje mnoho projektů zaměřených na práci s Romy či v sociálně vyloučených lokalitách např. Community policing či asistent prevence kriminality. Je tedy na co navázat, jen je nutné se více zamyslet nad tím, jak některé věci dělat jinak.

Pro policii ve Washingtonu D. C. jsou klíčovými oblastmi partnerství a důvěra. Možná to je něco, co bychom v českých podmínkách měli více rozvíjet v obdobných projektech. Je to cesta jak posílit bezpečnost všech obyvatel, a zároveň účinně předcházet některým druhům kriminality a rizikovému chování.

Přečteno: 1277x
 

Kam dál:

Štítky:  

International visitor leadership program, David Beňák, USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo