romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Americká zkušenost

Washington, D.C. , 15.1.2013 17:26, (ROMEA)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)

Díky programu International visitor leadership program (ILVLP) jsem získal já a další dva Romové z České republiky možnost navštívit Spojené státy americké. Návštěva USA bude trvat zhruba tři týdny a navštívíme několik amerických měst, kde se budeme setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

V pondělí začal oficiální program. Setkali jsme se s pracovníky kanceláře starosty města Washington D. C. a se zástupci místní policie. Tématem setkání byla práce policie v komunitách. Upřímně musím říci, že jsem byl velmi překvapen otevřeností a přístupem policie. Město si před několika lety uvědomilo, že je potřebné být s komunitami v kontaktu a navázat partnerství. Vznikla samostatná zvláštní policejní jednotka se sedmnácti policisty, kteří v komunitách pracují, jsou v kontaktu se členy komunit, dělají prevenci, ale také vyšetřují či se podílejí na vyšetřování trestných činů, pokud byl obětí či pachatelem příslušník té či oné komunity.

Na první pohled se může zdát, že to pro prostředí České republiky není zajímavé a reálné. Osobně se domnívám o opaku, tento přístup mi připadá velmi inspirativní. V Čechách se realizovalo a realizuje mnoho projektů zaměřených na práci s Romy či v sociálně vyloučených lokalitách např. Community policing či asistent prevence kriminality. Je tedy na co navázat, jen je nutné se více zamyslet nad tím, jak některé věci dělat jinak.

Pro policii ve Washingtonu D. C. jsou klíčovými oblastmi partnerství a důvěra. Možná to je něco, co bychom v českých podmínkách měli více rozvíjet v obdobných projektech. Je to cesta jak posílit bezpečnost všech obyvatel, a zároveň účinně předcházet některým druhům kriminality a rizikovému chování.

Přečteno: 1326x
 

Kam dál:

Štítky:  

International visitor leadership program, David Beňák, USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo