romea - logo
13. prosince 2019 (pátek)
svátek má Lucie
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost

Washington, D.C. , 15.1.2013 17:26, (ROMEA)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)
Nácvik inaugurace prezidenta. (FOTO: David Beňák)

Díky programu International visitor leadership program (ILVLP) jsem získal já a další dva Romové z České republiky možnost navštívit Spojené státy americké. Návštěva USA bude trvat zhruba tři týdny a navštívíme několik amerických měst, kde se budeme setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

V pondělí začal oficiální program. Setkali jsme se s pracovníky kanceláře starosty města Washington D. C. a se zástupci místní policie. Tématem setkání byla práce policie v komunitách. Upřímně musím říci, že jsem byl velmi překvapen otevřeností a přístupem policie. Město si před několika lety uvědomilo, že je potřebné být s komunitami v kontaktu a navázat partnerství. Vznikla samostatná zvláštní policejní jednotka se sedmnácti policisty, kteří v komunitách pracují, jsou v kontaktu se členy komunit, dělají prevenci, ale také vyšetřují či se podílejí na vyšetřování trestných činů, pokud byl obětí či pachatelem příslušník té či oné komunity.

Na první pohled se může zdát, že to pro prostředí České republiky není zajímavé a reálné. Osobně se domnívám o opaku, tento přístup mi připadá velmi inspirativní. V Čechách se realizovalo a realizuje mnoho projektů zaměřených na práci s Romy či v sociálně vyloučených lokalitách např. Community policing či asistent prevence kriminality. Je tedy na co navázat, jen je nutné se více zamyslet nad tím, jak některé věci dělat jinak.

Pro policii ve Washingtonu D. C. jsou klíčovými oblastmi partnerství a důvěra. Možná to je něco, co bychom v českých podmínkách měli více rozvíjet v obdobných projektech. Je to cesta jak posílit bezpečnost všech obyvatel, a zároveň účinně předcházet některým druhům kriminality a rizikovému chování.

Přečteno: 1271x
 

Kam dál:

Štítky:  

International visitor leadership program, David Beňák, USA, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo