romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Americká zkušenost (18. den) - Projekt REACH, Creating culture across communities

New York, 2.2.2013 23:21, (ROMEA)
Představitelé organizace, která realizuje projekt REACH – Creating culture across communities v New Yorku (FOTO: David Beňák)
Představitelé organizace, která realizuje projekt REACH – Creating culture across communities v New Yorku (FOTO: David Beňák)

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další, tentokrát již poslední část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

china-town.jpgAmerická zkušenost: Den třináctý

Program stáže v USA vyvrcholil návštěvou dvou institucí. První jsme navštívili nevládní neziskovou organizaci realizující projekt REACH – Creating culture across communities. Organizace vznikla v roce 1974. Ředitel, se kterým jsme se setkali, vede organizaci více než 20 let. Mají prostory v China town.

Každý by očekával, že jejich cílovou skupinou bude čínská či asijská mládež. Ale jejich cílová skupina je širší a aktivity centra navštěvují děti z různých komunit. Spolupracuji s více než 35 školami. Osobně mě zaujalo, že aktivně zapojují do řady rozhodnutí děti a mládež či dospělé např. od výběru zaměstnanců až po realizaci aktivit centra.

Poslední institucí, kterou jsme navštívili byla LAGUARDIA Community College. Tato veřejná škola má celkem 67 tisíc studentů na různých programech či kurzech. Školu navštěvují studenti ze 160 zemí světa a provozuje centrum CIET (Center for Immigrant Education and Training). Centrum pomáhá bezplatně mládeži i rodičům, realizuje pro ně různé interaktivní programy v různých oblastech včetně poradenství (např. pro zdravotnické profese a jiné), aby získali licenci a mohli své povolání provozovat i v USA. Centrum pro imigranty může na této škole existovat, neboť se nikdo ve státu New York nesmí ptát na status člověka.

Závěrem bych chtěl říci, i když je mnohé z USA nepřenositelné, odnáším si hodně inspirace. Některé programy určitě nelze realizovat v podmínkách Evropy, jiné z části a jiné zcela. Navštívili jsme organizace velké i malé (o některých jsem v deníku nepsal), které založili lidé, protože věří v to, že je nezbytné za svá práva bojovat. Zároveň všichni, se kterými jsme se setkali, věří v lepší budoucnost.

I My Romové můžeme věřit v lepší budoucnost, musíme ale bojovat za svá práva a nedovolit vládě či komukoliv jinému po našich právech šlapat. Romové musí být viděni a slyšeni!

Přečteno: 1106x
 

Kam dál:

Štítky:  

Americký deník, Vzdělávání, USA, USHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo