romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Americká zkušenost (2. díl) - Kapitol a Muzeum holocaustu

Washington, 17.1.2013 10:14, (ROMEA)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den druhý

V úterý jsme měli na programu kromě jiného prohlídku Kapitolu a Muzea holocaustu. Kapitol je sídlo U. S. Kongresu a působí opravdu majestátně. V přítomnosti soch prezidentů a dalších významných osobností historie USA si člověk uvědomí velikost Spojených států. Demokracie a občanské svobody nejsou samozřejmostí a je potřeba být stále obezřetný.

Nejvíce však na mě zapůsobilo Muzeum holocaustu. Není to muzeum v Osvětimi či Osvětim samotná. Přesto to na člověka v Muzeu holocaustu silně působí.

Své místo mají v muzeu i Romové. Můžeme diskutovat jakým způsobem je pojato připomenutí holocaustu Romů, důležité však je, že se na tisíce romských obětí nezapomnělo. Návštěva muzea byla pro mě připomenutím statečnosti, utrpení a síly Romů. Byla to generace našich prarodičů a rodičů. Lidé, kterým bychom měli být vděčni za to, že můžeme žít své životy.

Mrzí mě, že se také zapomíná na hrdinství Romů, co by partyzánů, kteří bojovali za osvobození. Je velmi smutné, že Česko dosud neuctilo řádně památku romských obětí v Letech u Písku. Romové musí udělat vše proto, aby tato témata byla stále otevřená. Je to morální povinnost současné generace mladých Romů.

Závěrem si dovolím tlumočit výzvu pracovníků Muzea holocaustu. Stále hledají materiály, svědectví, výpovědi, artefakty, které jsou spojeny holocaustem.

Přečteno: 1092x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Holocaust, Hrdina, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo