romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

David Beňák: Americká zkušenost (2. díl) - Kapitol a Muzeum holocaustu

Washington, 17.1.2013 10:14, (ROMEA)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den druhý

V úterý jsme měli na programu kromě jiného prohlídku Kapitolu a Muzea holocaustu. Kapitol je sídlo U. S. Kongresu a působí opravdu majestátně. V přítomnosti soch prezidentů a dalších významných osobností historie USA si člověk uvědomí velikost Spojených států. Demokracie a občanské svobody nejsou samozřejmostí a je potřeba být stále obezřetný.

Nejvíce však na mě zapůsobilo Muzeum holocaustu. Není to muzeum v Osvětimi či Osvětim samotná. Přesto to na člověka v Muzeu holocaustu silně působí.

Své místo mají v muzeu i Romové. Můžeme diskutovat jakým způsobem je pojato připomenutí holocaustu Romů, důležité však je, že se na tisíce romských obětí nezapomnělo. Návštěva muzea byla pro mě připomenutím statečnosti, utrpení a síly Romů. Byla to generace našich prarodičů a rodičů. Lidé, kterým bychom měli být vděčni za to, že můžeme žít své životy.

Mrzí mě, že se také zapomíná na hrdinství Romů, co by partyzánů, kteří bojovali za osvobození. Je velmi smutné, že Česko dosud neuctilo řádně památku romských obětí v Letech u Písku. Romové musí udělat vše proto, aby tato témata byla stále otevřená. Je to morální povinnost současné generace mladých Romů.

Závěrem si dovolím tlumočit výzvu pracovníků Muzea holocaustu. Stále hledají materiály, svědectví, výpovědi, artefakty, které jsou spojeny holocaustem.

Přečteno: 1052x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Holocaust, Hrdina, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo