romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

David Beňák: Americká zkušenost (2. díl) - Kapitol a Muzeum holocaustu

Washington, 17.1.2013 10:14, (ROMEA)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)
Citát německého luteránského kněze Martina Niemöllera, který si každý návštěvník Muzea holocaustu ve Washingtonu přečte na konci výstavy. (FOTO: Patrik Banga)

David Beňák, Patrik Banga a David Tišer mají možnost díky programu International visitor leadership program (IVLP) získávat zkušenosti ve Spojených státech amerických. Návštěva USA bude trvat cca 3 týdny a navštíví několik amerických měst, kde se budou setkávat se zástupci organizací, které realizují zajímavé projekty v oblasti lidských práv, práce s komunitou či v prosazování práv menšin.

Server Romea.cz vám přináší další část Amerického deníku, který pro nás připravuje David Beňák.

Americká zkušenost: Den druhý

V úterý jsme měli na programu kromě jiného prohlídku Kapitolu a Muzea holocaustu. Kapitol je sídlo U. S. Kongresu a působí opravdu majestátně. V přítomnosti soch prezidentů a dalších významných osobností historie USA si člověk uvědomí velikost Spojených států. Demokracie a občanské svobody nejsou samozřejmostí a je potřeba být stále obezřetný.

Nejvíce však na mě zapůsobilo Muzeum holocaustu. Není to muzeum v Osvětimi či Osvětim samotná. Přesto to na člověka v Muzeu holocaustu silně působí.

Své místo mají v muzeu i Romové. Můžeme diskutovat jakým způsobem je pojato připomenutí holocaustu Romů, důležité však je, že se na tisíce romských obětí nezapomnělo. Návštěva muzea byla pro mě připomenutím statečnosti, utrpení a síly Romů. Byla to generace našich prarodičů a rodičů. Lidé, kterým bychom měli být vděčni za to, že můžeme žít své životy.

Mrzí mě, že se také zapomíná na hrdinství Romů, co by partyzánů, kteří bojovali za osvobození. Je velmi smutné, že Česko dosud neuctilo řádně památku romských obětí v Letech u Písku. Romové musí udělat vše proto, aby tato témata byla stále otevřená. Je to morální povinnost současné generace mladých Romů.

Závěrem si dovolím tlumočit výzvu pracovníků Muzea holocaustu. Stále hledají materiály, svědectví, výpovědi, artefakty, které jsou spojeny holocaustem.

Přečteno: 1063x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

USA, Holocaust, Hrdina, Americký deníkHLAVNÍ ZPRÁVY

Panelová domy v ulici Kovářská ve Varnsdorfu (FOTO: ROMEA TV)

videoPŘÍMÝ PŘENOS: Protest Iniciativy za důstojné bydlení proti vystěhovávání rodin ve Varnsdorfu. Promluví i Anna Šabatová, bývalá ombudsmanka

28.1.2021 9:00
Iniciativa za důstojné bydlení pořádá ve čtvrtek 28. 1. 2021 (dnes) od 13:00 v severočeském Varnsdorfu shromáždění na podporu rodin vystěhovaných ze svých bytů během druhé vlny pandemie COVID-19. Jako jedna z řečnic vystoupí i bývalá ombudsmanka Anna Šabatová. První romská internetová televize ROMEA TV odvysílá demonstraci v přímém přenosu.
 celý článek

--ilustrační foto--

Mária Lendelová: Na brigády se Romové jen hrnuli

27.1.2021 18:53
Vyprávění paní Márie Lendelové se vinulo ve třech hlavních liniích: události 2. světové války, vlastní život (poválečná pracovní migrace do Čech, život za socialismu a Svaz Cikánů-Romů 1969–1973) a průběžné srovnávání života dříve a nyní. Paní Mária se narodila v lednu 1944 do romské hudebnické rodiny Julia Harvana v obci Telgárt na středním Slovensku. Rok, kdy přišla na svět, byly Telgárt i okolní obce krutě poznamenány nejtvrdšími boji SNP: prakticky celá obec lehla popelem (spáleno bylo 263 domů), lidé museli ze svých domovů utíkat. Právě s evakuací se paní Lendelové pojí nejstarší vzpomínky z jejího života, jež však zná jen zprostředkovaně. O tom, že téměř celá rodina tatínka byla zavražděna, že za války zemřel nešťastnou náhodou její devítiletý bratr a že i ona sama byla v ohrožení života, ví pouze z vyprávění svých rodičů a bratra, jenž ji zachránil.
 celý článek

--ilustrační foto--

videoPREMIÉRA: Pocta Věře Gondolánové

27.1.2021 14:41
ROMEA TV připravila na počest zpěvačky vzpomínkový pořad, ve kterém se ze svého obdivu k ní vyznali kolegové, ale také její synovec Filip Gondolán.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo