romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Denisa Havrľová: Musíme všichni společně protestovat, nikdo nemá právo vzít jinému život!

23.10.2016 18:28
Denisa Havrľová (FOTO: Karol Súdor)
Denisa Havrľová (FOTO: Karol Súdor)

Život je to nejcennější, co nám dali naši rodiče. Každý rodič miluje své děti nezištně a nepodmíněně. Nejsem matkou a tak se nevím až tak vcítit do pocitu a smutku rodičů, Miroslava Demetera, který zemřel tak mladý.

Nebyla to autonehoda ani zákeřná nemoc. Byli to lidé, jejichž nenávist a rasové předsudky zastínily jejich zdravý rozum? Člověk se liší od zvířat hlavně tím, že má mozek, který nám umožňuje tvořit a hlavně nám dává možnost volby mezi dobrem a zlem.

Přečetla jsem si o tomto neštěstí několik vyjádření a uvědomuji si stále více jaké je to těžké žít s tváří Roma, Romky. Vždy se snažím najít v člověku to dobré. Smrt mladého chlapce, kterého zřejmě zbili na smrt a policejní složky ještě daly svůj poslední úder by nás bohužel mělo probudit z naivity, že se bojuje dostatečně proti rasismu. Měli bychom dát jasný vzkaz všem, že to co se stalo v Žatci nemůžeme tolerovat!

Měli by se spojit nejen Romové a aktivisté, ale i politici a vyjádřit tak rázně NE rasismu.

Tady už nejde o to jestli to byl Rom, v první řadě to byl člověk a nikdo nemá právo vzít mu život jen proto, že se rozhodl vzít právo do svých rukou.

Žijeme v demokratické zemi a proto očekávám, že tento případ usmrcení bude vyšetřen a pachatelé spravedlivě odsouzeni.

Přeji si, aby na připravované demonstraci vznikl řetěz, kde budou společně protestovat Romové a neromové.

Jde přece o všechno co nám život ve svobodné zemi nabízí a to právo na život společně bez rozdílu pleti, národnosti a etnicity. V první řadě jsme lidé a tak bychom se měli i chovat.

Rodičům projevuji upřímnou soustrast a věřím, že jednou odpustí pokud se to vůbec dá.

Denisa Havrľová
Přečteno: 13626x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Smrt Roma v Žatci, úmrtí, Životní tragédie, VraždaHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo