romea - logo
20. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dezinformace kolem COVID-19: Během testování vám zavedou čip, roušky jsou škodlivé a zabily děti v Německu, Gates chce redukovat lidstvo

2.11.2020 16:48
Mýty a fakta kolem onemocnění COVID-19 (Koláž: Romea.cz)
Mýty a fakta kolem onemocnění COVID-19 (Koláž: Romea.cz)

Sociální sítě jsou zaplaveny hoaxy, manipulacemi a dezinformacemi kolem onemocnění COVID-19. K nejčastějším tématům patří bagatelizace nemoci, COVID-19 jako prostředek pro dosažení zlovolných cílů globálních elit a byznysu, zejména pak farmaceutického průmyslu, odmítání preventivních opatření, tzn. nošení roušek nebo vakcinace. Na počátku koronavirové krize pak byl tématem i umělý původ viru. Opakovaně se objevují dezinformace kolem testování na přítomnost viru.

Je zajímavé, že hoaxy a dezinformace jsou velmi často šířené z prostředí lidí, kteří dříve šířili nepravdivé informace o Romech nebo o migrantech. O to více zarážející je, že od nich tyto nesmysly přebírají i Romové a dezinformace dále šíří. Řešením, aby lidé nenaletěli těmto nepravdivým tvrzením, je vybírat informace z ověřených zdrojů či kriticky nad sdělením přemýšlet a ne okamžitě a bezhlavě "bombastickou" informaci sdílet.

Server Romea.cz připravil přehled nejčastěji sdílených nesmyslů kolem onemocnění COVID-19.

COVID-19 je podvod

Tisíce sdílení mají v různých obměnách se objevující články o pandemii COVID-19, kde se tvrdí, že žádná pandemie ve skutečnosti není. Nejvíce sdílení zaznamenal text, že "kdyby byla na světě nějaká pandemie, každý z nás bude znát několik lidí z těch, kdo již zemřel nebo na tom je, či byl, hodně špatně".

Text prezentuje koronavirus jako podvod, jehož smyslem je údajně nastolení nového světového řádu. Jeho argumentace však nezohledňuje fakta, mimo jiné to, že k 2. listopadu 2020 se tímto virem nakazilo ve světě přes 46 milionů lidí a že je hlášeno přes 1,2 milionu úmrtí lidí s koronavirem v těle.

Manipulativní text je neoprávněně přisuzován MUDr. Miroslavě Skovajsová jako údajné autorce. Ta se od něj distancovala. To je jedna z taktik autorů nebo šiřitelé různých hoaxů, že podsouvají texty různým známým nebo uznávaným osobnostem, aby jim dodali na větší důvěryhodnosti a zajistili tak jeho větší rozšíření.

To že, žádné onemocnění neexistuje a v německých nemocnicích leží ve skutečnosti herci, kteří hrají divadlo před kamerami, ukazuje prý video, které se šíří i v České republice. “Je v Německu najímán komparz, aby zahrál, jak leží polomrtvý s koronavirem? Slečna dostala zadání a tak hraje a dostane penízky.” Píše se v popisku videa. Ve skutečnosti jde o cvičení, což přiznává i sama slečna ve videu. Vlevo nahoře je jméno uživatele Instagramu – „Officialmelisa“. Instagramer ve videu říká, že se jedná o „zkušební provoz“ v „novém koronovém centru“. Zdůrazňuje také, že není nemocná. Na obrázku také drží tištěný plán s popisem role a souvisejícími cvičeními.

Pozitivní i bez testu

Velmi populární je na sociálních sítích historka o tom, že vám výsledky testu přijdou i když jste na žádném testování nebyli.

"Po 3 hodinách čekání ve frontě na testy to moji známí vzdali a odešli. Později jim přišla SMS, že jsou covid pozitivní," uvádí jeden z nejrozšířenějších hoaxů na českém internetu v souvislosti s koronavirem. Znění této zprávy se různě obměňuje, různí lidé odcházejí s fronty, známí, příbuzní, sousedka atd. Vyznění zprávy však vždy zůstává stejné. Prakticky každý odmítač opatření proti COVID-19 údajně zná člověka, kterému se toto stalo. Cílem je zpochybnit oficiální data ministerstva zdravotnictví o denních počtech nově nakažených.

Hoax podrobně vyvrátil server Manipulátoři.cz, který upozornil na několik nelogičností v této legendě. Například pokud je někdo poslán na test přes elektronickou žádanku, nečeká na test hodiny. K zaregistrování, poučení a přiřazení konkrétní osoby ke konkrétnímu testu dochází až těsně před testem (po vystání fronty). 

Během testování vám zavedou čip

Naprosto šílená teorie, kterou šířila například i Aliance národních sil Vladimíry Vítové, tvrdí, že v rámci testování na COVID-19 je do nosu instalován mikročip. Výtěrová souprava zajede do nosu hodně hluboko prý z toho důvodu, aby čip nešel znovu odstranit.

"Metodika odběru je taková, že musíte mít hluboko do nosohltanu zasunuté odběrové štětičky. Ve starých učebnicích bylo popisováno, že výtěr se musí udělat tak, až pacientovi z očí slzy vyhrknou. Musí to být takový, řekla bych, hrubý výtěr, aby vůbec se dokázala odebrat ta správná hmota, která se potom vyšetřuje. Jakmile by se vyšetřil výtěr, který se udělá jen z vchodu do nosu, tak by ten výtěr mohl být negativní,“ vysvětlila podle serveru Manipulátoři.cz skutečné důvody ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. 

Ipsos MORI - Oni zemřou

Na sociálních sítích se šíří také varování proti testům na COVID-19, neboť jméno společnosti, která je provádí, lze prý z latiny přeložit jako “oni zemřou”, a pojízdná testovací centra mají v logu egyptského boha smrti. Jedná se o hoax. Společnost Ipsos MORI provádí průzkumy trhu a veřejného mínění a zvíře na logu testovacích center je hrabáč kapský. 

Poplašná zpráva se na Facebooku šířila například prostřednictvím tohoto příspěvku ze 3.října 2020, který sdílelo přes 2 400 uživatelů. „Za žádnou cenu se nenechte testovat!!” píše se v něm. Text dále tvrdí, že název „společnosti na testování” Ipsos Mori znamená “oni zemřou” a že na logu pojízdných testovacích center je „egyptský bůh smrti” Anubis. 

Slovní spojení „Ipsos mori” lze doslovně přeložit jako „oni sami umírají/zemřou”, ale jak vyplývá z informace na stránce společnosti, jméno Ipsos MORI žádný hlubší význam nemá. Vzniklo spojením dvou společností v roce 2005 - Ipsos, která byla založena roku 1975 ve Francii a jejíž název je odvozen z latinské fráze „ipso facto”, a britské společnosti Market and Opinion Research International (MORI) založené roku 1969. Uvádí AFP.

Škodlivé roušky a oxid uhličitý

“Na co čekáte? Až bude víc dětí udušených v rouškách? Kolik jich ještě bude? Deset? Dvacet? Sto? Nebo tisíc? Povstaňte a vyjděte do ulic!” Německý lékař Bodo Dr. Schiffmann po dvou záhadných úmrtí dětí s rouškami vyzývá nejen rodiče k občanské neposlušnosti proti korona-tyranii, napsal server Arfa.cz, jeden z dezinformačních serverů, který často šíří nesmysly o onemocnění COVID-19.

Jak upozorňuje factcheckingový web Correctiv, Schiffmann je autorem mnoha nepravdivých tvrzení o současné pandemii. Úmrtí se skutečně stala, ale nikoli v souvislosti s rouškami. U citovaných případů se nepotvrdilo, že by příčinou úmrtí byla rouška, nebo se vůbec příčinu nepodařilo zjistit.

Roušky a respirátory jsou prodyšné, nezpůsobují nedostatek kyslíku a ani oxid uhličitý se v nich nekumuluje. Pokud by roušky a respirátory opravdu způsobovaly únavu a zmatení, zdravotničtí pracovníci, kteří je používají denně, by nebyli schopni vykonávat svou práci. Roušky a respirátory by se tak nikdy nestaly standardním vybavením na operačních sálech, infekčních a mnoha dalších odděleních. Podrobně se hoaxu o smrti dětí věnovala agentura AFP.

Profesionální videa "Plandemic"

Internetem ale kromě nejrůznějších řetězových statusů kolují i poměrně dobře propracovaná videa. Jedním z nich je celosvětově úspěšné a kvalitně zprodukované video s názvem „Plandemic”, které od května 2020 viděly miliony lidí a další zhlédnutí přibývají, přestože se šíření snaží zastavit platformy, jako jsou YouTube či Facebook. Video bylo zpovědí Judy Mikovitsové, bývalá vědkyně, která se proslavila svými podvody kolem studie ,která měla dokazovat souvislost mezi nově objeveným retrovirem nesoucí zkratku XMRV (xenotropní virus podobný viru myší leukemie) a syndromem chronické únavy (CFS).

Ve videu se například tvrdí, že nošení roušek a jiných ochranných prostředků aktivuje virus. Koronavirus má prý také působit pouze jako zástěrka pro očkovací lobby, aby se nechalo očkovat více lidí.

Druhý díl videa se začal šířit v září 2020 a vystupuje v něm například lékařka jménem Meryl Nass, která se domnívá, že nový koronavirus není přirozeného původu — tvrzení, které experti označili za nepravdivé.

TV Chebsko a video Covid-íš

Na českém internetu existuje profesionálně zpracované video Covid-íš, kterou začátkem října zveřejnil portál TV Chebsko. Video plné klamných a zavádějících informací viděly na sociálních sítích statisíce lidí. Šíření videa, které například zpochybňuje údaje ke koronaviru uváděné ministerstvem zdravotnictví, napomáhá opět vysoká kvalita zpracování či školený hlas moderátora reportáže.

Video se snaží vyvolat dojem, že někdo s někým manipuluje. Tvrzení, že média přináší jiné informace, než z ty oficiální z Ministerstva zdravotnictví ČR, je nepravdivé. Ani další údajné manipulace nejsou relevantní.

Bill Gates vyvinul koronu, aby zredukoval lidstvo, chce čipovat a ovládnout lidstvo

Iluminát, manipulátor, či dokonce potenciální vrah. Tak označují dezinformační média Billa Gatese. Hoaxy kolem miliardáře shrnul server Antipropaganda.sk. Ten připomíná, že Gates stál u zrodu společnosti Microsoft – a i díky němu se počítače rozšířily mezi běžnou populaci. Gatesův majetek se odhaduje na 100 miliard dolarů a spolu s manželkou je mimořádně aktivní jako filantrop. Založili charitativní organizaci a dlouhodobě pomáhají dětem a dospělým po celém světě. Od finanční podpory na vzdělávání menšin, až po financování výzkumu vakcín proti AIDS, dětské obrně či spalničkám.

Výmysly o jeho zlověstných plánech zredukovat populaci kolovaly internetem dlouhá léta. S příchodem koronaviru se však trollové stali ještě kreativnějšími. Podle konspirátorů a dezinformátorů prý nyní plánuje očipovat lidi na celém světě.

Teorii čipování na Slovensku prezentoval i Marián Kotleba. Ten ve svém videu představil několik absurdních propojení s biblí a varoval tak před vakcínami na koronavirus

Gates měl tak údajně přiznat, že vakcína zabije 700 000 lidí – i to se ovšem ukázalo jako hloupost. Ve videu, kde Bill Gates diskutoval o možných nežádoucích účincích, pracoval s hypotetickým odhadem. Řekl, že pokud bude mít jakákoliv vakcína 10 000 vedlejších účinků, nežádoucí účinky by se mohly projevit maximálně u 700 000 lidí.

Jiné zdroje zase označují Gatese za tvůrce koronaviru, který prý vyvinul a rozšířil prostřednictvím svých konexí v tzv. deep state . Jde o údajné seskupení, které se snaží podkopávat oficiálně instituce USA a následně je nahradit. 

Přečteno: 3025x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Hoax, dezinformace, manipulace, COVID-19, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo