romea - logo
24. února 2020 (pondělí)
svátek má Matěj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír R. Horváth: Jsem pro amnestii v takovém rozsahu jakého jsme svědky

Děčín, 4.1.2013 11:27, (ROMEA)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)
Drahomír Radek Horváth (FOTO: Saša Uhlová)

Jsem zahlcen z médií, internetu a dokonce od známých a přátel kanonádou argumentů proč je amnestie škodlivá. Mám dojem, že svět je plný amnestofobiků a poplašné zprávy z televizí tuto paranoidní atmosféru ještě umocňují. Krátce a stručně v několika bodech napíšu, proč jsem od počátku pro amnestii i v takovém rozsahu jakého jsme svědky.

Evropský soud pro lidská práva jasně uvádí, že nelze tolerovat trestní stíhání delší než 6 let. Soudní tahanice 6 let a déle jsou porušením práva na proces v přiměřené lhůtě. Znalci Ústavního práva se vyjadřují v tom slova smyslu, že obžalovaní, jejichž kauzy se táhnou déle jak 6 let by mohly zažalovat ČR u Evropského soudu pro lidská práva a se svou žalobou by nepochybně uspěli. Prezident republiky dal ještě dva roky náskok a zastavil v rámci amnestie trestní stíhání (při dodržení jasných podmínek), která se vlečou 8 let. Pro mě jasně srozumitelné důvody, fakta bez zbytečných dedukcí a konspiračních teorií. Jsme standardní evropský právní stát, který dobrovolně přijal mezinárodní závazky k ochraně lidských práv, včetně práva na přiměřenou délku řízení

Ekonomický dopad (on toho ekonoma v sobě nezapře). Jeden odsouzený stojí státní pokladnu každý den ve výkonu trestu odnětí svobody v průměru 1000 Kč. Jestli jich bude skutečně propuštěno 7 000 tak nechť si čtenář spočítá úsporu za měsíc, za rok. Nechci spekulovat kolik amnestovaných bude recidivovat, ale denně stát ušetří 7 milionů korun. Takže počítejme dny a sledujme, kolik se jich vrátí do vězení zpátky. Osobně to vidím na pár promile do jednoho měsíce, v procentech toto číslo určitě vyjádřit nepůjde, ale nechme se překvapit. V tom sledování nám komerční media určitě budou asistovat velice ochotně.

Nepodléhejme také zavádějícím informacím, že poškození přijdou o náhradu škody. Amnestie se vztahuje na trest a nikoliv na náhradu škody. V tomto slova smyslu se již vyjádřilo několik soudců, ale tato informace zapadá v lavině poplašných zpráv.

Věznice jsou přeplněny a to kapacitně na 130 % v průměru, což lze zjistit z portálu Vězeňské služby. Nové věznice se nestaví a kdyby ano byl by to také další zásadní finanční výdaj postavit novou věznici. Amnestie věznicím odlehčí, podmínky ve věznicích se snad tím pádem stanou více civilizované, neboť počet metrů čtverečních na jednoho vězně sice je jasně dán, avšak když je přeplněno nelze jinak, než přidat do cimry další postel. Navíc se nepochybně odlehčí i soudům.

Amnestie se týká vězňů jejichž tresty jsou do roka, respektive do dvou let. Tyto tresty dostávají lidé za méně závažné trestné činy. Zvlášť závažné trestné činy se soudí v jiných trestních sazbách a proto také nepanikařím, že bude propuštěno několik kapsářů a neplatičů výživného. Necítím bezpečností riziko a nemyslím si jako někteří obyvatelé, že právě do našeho regionu přijde najednou tisíce zločinců. Navíc vnímám amnestii jako tradiční institut, který má v evropských zemí dlouhou historii. Když se nad tím zamyslím tak je to v novodobé historii naší země teprve druhá amnestie, která se týká tisíců (nikoliv stovek) vězňů a časový interval mezi těmito amnestiemi je cca 23 let. To je celkem snesitelná perioda a proto se neobávám, že za dalších 23 let bude opět amnestie.

Přečteno: 4323x
 

Kam dál:

Štítky:  

Amnestie, Prezident, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo