romea - logo
30. října 2020 (pátek)
svátek má Tadeáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: "Nečekaný" vývoj událostí v Břeclavi

Děčín/Břeclav, 23.5.2012 20:06, (ROMEA)
ilustrační foto

Takže chlapec si útok vymyslel. Bál se obětavé maminky a svou mladickou nerozvážností rozpoutal v malebném městečku etnické nepokoje. Tisíce obyvatel města vyšly do ulic. Hvězda pop music 80. let darovala chlapci 100 000 Kč. Transparenty v rukou rozhořčených demonstrantů a extremisté v ulicích snažící se vzít "spravedlnost"do svých rukou. Starosta města na pranýři a media masturbovala nad výživnou kauzičkou.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Co dál? Co na to Oksana? A omluví se někdo? Posype si někdo hlavu popelem? Média......Sedmilhář......Obětavá matinka? A co místní Romové, kteří od počátku tvrdí, že nikdo z jejich středu toho chlapce nenapadl. Kdo se jim teď z těch demonstrujících sousedů podívá zpříma do očí a řekne promiň?

Strávil jsem záhy po incidentu a mediální masáži celý den v Břeclavi spolu s Patrikem Bangou. Hovořili jsme s místními Romy, lidmi z nevládních neziskových organizací, duchovními, místní samosprávou, policií, starostou atd. Chlapcova verze byla náležitě medializována takže jsme neměli potřebu s ním hovořit. Názorů jsme vyslechli spoustu a to diametrálně odlišných od toho co bylo prezentováno veřejnosti. Média se soustředila jen na výpověď "oběti" a pěkně zkypřila půdu pro následné události.

Osobně jsem psal článek pro server Romea cz. a Patrik Banga pro iDnes cz. s tím, že by to mohlo být i jinak. Dokonce jsme několik možných verzí toho, jak vše mohlo dle názoru místních proběhnout publikovali. Pochopitelně jsme vše označili za spekulace, ale i tak se nikdo nepozastavil nad tím, že ve městě, kde soužití jest bezproblémové se prostě tyhle věci nestávají. Stačilo, aby puberťák ukázal prstem a tisíce lidí měly jasno. To, že stovka Romů uspořádala den před demonstrací v místním kostele akci a setkání se starostou na kterém jasně deklarovali, že nikdo z nich to nebyl, že jsou si jisti, prostě média ani místní lidé nepovažovali za důležité.

Obyvatelé vyšli do ulic a za Péťu byli ochotni pranýřovat "neschopnost" místní radnice a romskou komunitu v Břeclavi verbálně lynčovali. Transparenty se neslo jako tenká červená linie slovo CIKÁNI. Extremisté se zamotali do davu a předseda DSSS si udělal předvolební agitku a vybalil petiční stánek, kde využil emocí místních k tomu, aby začali podepisovat jeho kandidaturu na prezidenta. Ale tohle všechno je pro mě jako pro Roma sekundární a přeji Tomáši Vandasovi hodně štěstí a dlouhá léta. Primárně teď přemýšlím nad tím, kdo se omluví?

Kdo se omluví místním Romům, kdo vezme na sebe to břímě a řekne promiňte? Bude to svolavatel demonstrace, nebo chlapec akrobat, nebo jeho obětavá matinka? Jsem znechucen prací médií. Je mi smutno nad tím, že stačí zmínit etnicitu potencionálního pachatele a již tu je pochod, demonstrace a opět nás někdo posílá do plynu všechny.

Od novodobé Hislneriády jsme jen krůček. Je evidentní, že Břeclav po tomto vývoji nebude v kurzu a extremisté i média prostě zamíří jinam. Jenže ti břeclavští obyvatelé spolu budou žít i nadále. Kdo spolkne hořkou pilulku? Kdo si posype hlavu popelem? Nejspíš nikdo, ale křivda byla spáchána a tak jsem moc zvědav na práci romských aktivistů a jejich postup v následujících dnech.

KAM DÁL?
Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Přečteno: 1874x
 

Kam dál:

Štítky:  

Břeclav, Extremismus, Rasismus, Napadení, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo