romea - logo
27. září 2021 (pondělí)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: "Nečekaný" vývoj událostí v Břeclavi

Děčín/Břeclav, 23.5.2012 20:06, (ROMEA)
ilustrační foto

Takže chlapec si útok vymyslel. Bál se obětavé maminky a svou mladickou nerozvážností rozpoutal v malebném městečku etnické nepokoje. Tisíce obyvatel města vyšly do ulic. Hvězda pop music 80. let darovala chlapci 100 000 Kč. Transparenty v rukou rozhořčených demonstrantů a extremisté v ulicích snažící se vzít "spravedlnost"do svých rukou. Starosta města na pranýři a media masturbovala nad výživnou kauzičkou.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Co dál? Co na to Oksana? A omluví se někdo? Posype si někdo hlavu popelem? Média......Sedmilhář......Obětavá matinka? A co místní Romové, kteří od počátku tvrdí, že nikdo z jejich středu toho chlapce nenapadl. Kdo se jim teď z těch demonstrujících sousedů podívá zpříma do očí a řekne promiň?

Strávil jsem záhy po incidentu a mediální masáži celý den v Břeclavi spolu s Patrikem Bangou. Hovořili jsme s místními Romy, lidmi z nevládních neziskových organizací, duchovními, místní samosprávou, policií, starostou atd. Chlapcova verze byla náležitě medializována takže jsme neměli potřebu s ním hovořit. Názorů jsme vyslechli spoustu a to diametrálně odlišných od toho co bylo prezentováno veřejnosti. Média se soustředila jen na výpověď "oběti" a pěkně zkypřila půdu pro následné události.

Osobně jsem psal článek pro server Romea cz. a Patrik Banga pro iDnes cz. s tím, že by to mohlo být i jinak. Dokonce jsme několik možných verzí toho, jak vše mohlo dle názoru místních proběhnout publikovali. Pochopitelně jsme vše označili za spekulace, ale i tak se nikdo nepozastavil nad tím, že ve městě, kde soužití jest bezproblémové se prostě tyhle věci nestávají. Stačilo, aby puberťák ukázal prstem a tisíce lidí měly jasno. To, že stovka Romů uspořádala den před demonstrací v místním kostele akci a setkání se starostou na kterém jasně deklarovali, že nikdo z nich to nebyl, že jsou si jisti, prostě média ani místní lidé nepovažovali za důležité.

Obyvatelé vyšli do ulic a za Péťu byli ochotni pranýřovat "neschopnost" místní radnice a romskou komunitu v Břeclavi verbálně lynčovali. Transparenty se neslo jako tenká červená linie slovo CIKÁNI. Extremisté se zamotali do davu a předseda DSSS si udělal předvolební agitku a vybalil petiční stánek, kde využil emocí místních k tomu, aby začali podepisovat jeho kandidaturu na prezidenta. Ale tohle všechno je pro mě jako pro Roma sekundární a přeji Tomáši Vandasovi hodně štěstí a dlouhá léta. Primárně teď přemýšlím nad tím, kdo se omluví?

Kdo se omluví místním Romům, kdo vezme na sebe to břímě a řekne promiňte? Bude to svolavatel demonstrace, nebo chlapec akrobat, nebo jeho obětavá matinka? Jsem znechucen prací médií. Je mi smutno nad tím, že stačí zmínit etnicitu potencionálního pachatele a již tu je pochod, demonstrace a opět nás někdo posílá do plynu všechny.

Od novodobé Hislneriády jsme jen krůček. Je evidentní, že Břeclav po tomto vývoji nebude v kurzu a extremisté i média prostě zamíří jinam. Jenže ti břeclavští obyvatelé spolu budou žít i nadále. Kdo spolkne hořkou pilulku? Kdo si posype hlavu popelem? Nejspíš nikdo, ale křivda byla spáchána a tak jsem moc zvědav na práci romských aktivistů a jejich postup v následujících dnech.

KAM DÁL?
Chlapec z Břeclavi si útok Romů vymyslel, zranění prý vznikla úrazem

Přečteno: 1898x
 

Kam dál:

Štítky:  

Břeclav, Extremismus, Rasismus, Napadení, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo