romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír Radek Horváth: Šílená kauza Trmice

Trmice, 6.7.2012 9:23, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 21:44)
Místo činu. Zastávka, na které bylo matce ukradeno dítě. (FOTO: Drahomír Radek Horváth)
Místo činu. Zastávka, na které bylo matce ukradeno dítě. (FOTO: Drahomír Radek Horváth)

V Trmicích na Ústecku došlo k velice zvrácené události. Matce bylo ukradeno dítě z kočárku. Mám v Trmicích spoustu známých a přátel, ať už jde o kolegy z práce, jednoho zastupitele, či předsedu jedné neziskové organizace. V první chvíli, když jsem se dozvěděl, co se v této malé obci stalo, jsem pocítil nepříjemnou úzkost u srdce a bylo mi jasné, že i moji trmičtí přátelé musí být zděšeni. Většina z nich má tak jako já malé děti a tak jsem okamžitě vyrazil do Trmic. Pohovořit s místními obyvateli navštívit zmíněné přátele a poslechnout si očité svědky.

Když hovořím se známými, přáteli, ale i cizími lidmi tak sice pozoruji, že se v popisu toho jak se věc udála, celkem, rozcházejí, ale není se co divit, většina těch se kterými o věci mluvím, má informace z druhé ruky. Všichni jsou však z této události naprosto šokováni, nechápou, jak se toto může stát a pochopitelně soucítí s matkou, která se stala obětí útoku.

Mezi lidmi panuje několik verzí toho, jak se to celé stalo. Způsob provedení se trochu liší od toho, jak ho prezentují rozličná media. Někdo tvrdí, že auto, přijelo na zastávku, z něj vystoupil muž a vytrhl dítě z kočárku, nasedl do auta a odjel. Já slyšel několik takových verzí, mezi nimi i tu, že muž na zastávce vytrhl matce dítě a běžel s ním asi 100 metrů do přilehlé ulice, kde na něj čekalo auto s komplicem (ženou). Věřím tomu, že policie operuje i s touto verzí, která není mediálně příliš šířena. Všechny dostupné informace však hovoří o tom, že se muž dítěte zmocnil násilím a to navzdory odporu matky. Také se očití svědci shodují na tom, že mluvil německy. Otázkou je proč se tomu tak stalo. Psychický dopad na všechny rodiče v Trmicích je zjevný. Nejspíš si každý říká: “To je strašné, mohlo to být moje dítě.“

Najde se však i spousta internetových cyniků, kteří se domnívají, že Romové své děti prodávají často a takto jenom zakrývají nechutný kšeft. Je mi z takového názoru na zvracení.

Dále jsem se nesetkal v Trmicích s názorem, že by v tom měl mít prsty otec dítěte. Otcem dítěte je dle dostupných informací přímo od rodiny Rom, který je stálým partnerem matky unesené holčičky. Sice opět internetový chytrolíni tvrdí, že otec je cizinec, který unesl vlastní dítě. Ze zdrojů blízkých rodině je však patrno, že otcem dítěte je skutečně Rom.

To samé zaznívá i na adresu rodiny, která spíše pátrá na vlastní pěst paralelně s policisty a dokonce nabídli i výkupné za unesené dítě. V Trmicích s nimi každý soucítí, ale internet je naopak plný spekulací o jejich obchodních aktivitách a trestu za dluhy, které údajně mají. Na místě jsem se s takovým názorem však nesetkal.

Proč se tedy něco takového stalo, se dozvíme nejspíš, až po té co orgány činné v trestním řízení tuto kauzu vyšetří a zjistí pachatele. Tehdy teprve bude motiv jasný. Do té doby by to chtělo více důstojnosti v internetových diskuzích na toto téma a hlavně více soucitu s nebohým dítětem a jeho matkou.

Přečteno: 4540x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Únos holčičky v TrmicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo