romea - logo
5. srpna 2020 (středa)
svátek má Kristián

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Drahomír Radek Horváth: Šílená kauza Trmice

Trmice, 6.7.2012 9:23, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 21:44)
Místo činu. Zastávka, na které bylo matce ukradeno dítě. (FOTO: Drahomír Radek Horváth)
Místo činu. Zastávka, na které bylo matce ukradeno dítě. (FOTO: Drahomír Radek Horváth)

V Trmicích na Ústecku došlo k velice zvrácené události. Matce bylo ukradeno dítě z kočárku. Mám v Trmicích spoustu známých a přátel, ať už jde o kolegy z práce, jednoho zastupitele, či předsedu jedné neziskové organizace. V první chvíli, když jsem se dozvěděl, co se v této malé obci stalo, jsem pocítil nepříjemnou úzkost u srdce a bylo mi jasné, že i moji trmičtí přátelé musí být zděšeni. Většina z nich má tak jako já malé děti a tak jsem okamžitě vyrazil do Trmic. Pohovořit s místními obyvateli navštívit zmíněné přátele a poslechnout si očité svědky.

Když hovořím se známými, přáteli, ale i cizími lidmi tak sice pozoruji, že se v popisu toho jak se věc udála, celkem, rozcházejí, ale není se co divit, většina těch se kterými o věci mluvím, má informace z druhé ruky. Všichni jsou však z této události naprosto šokováni, nechápou, jak se toto může stát a pochopitelně soucítí s matkou, která se stala obětí útoku.

Mezi lidmi panuje několik verzí toho, jak se to celé stalo. Způsob provedení se trochu liší od toho, jak ho prezentují rozličná media. Někdo tvrdí, že auto, přijelo na zastávku, z něj vystoupil muž a vytrhl dítě z kočárku, nasedl do auta a odjel. Já slyšel několik takových verzí, mezi nimi i tu, že muž na zastávce vytrhl matce dítě a běžel s ním asi 100 metrů do přilehlé ulice, kde na něj čekalo auto s komplicem (ženou). Věřím tomu, že policie operuje i s touto verzí, která není mediálně příliš šířena. Všechny dostupné informace však hovoří o tom, že se muž dítěte zmocnil násilím a to navzdory odporu matky. Také se očití svědci shodují na tom, že mluvil německy. Otázkou je proč se tomu tak stalo. Psychický dopad na všechny rodiče v Trmicích je zjevný. Nejspíš si každý říká: “To je strašné, mohlo to být moje dítě.“

Najde se však i spousta internetových cyniků, kteří se domnívají, že Romové své děti prodávají často a takto jenom zakrývají nechutný kšeft. Je mi z takového názoru na zvracení.

Dále jsem se nesetkal v Trmicích s názorem, že by v tom měl mít prsty otec dítěte. Otcem dítěte je dle dostupných informací přímo od rodiny Rom, který je stálým partnerem matky unesené holčičky. Sice opět internetový chytrolíni tvrdí, že otec je cizinec, který unesl vlastní dítě. Ze zdrojů blízkých rodině je však patrno, že otcem dítěte je skutečně Rom.

To samé zaznívá i na adresu rodiny, která spíše pátrá na vlastní pěst paralelně s policisty a dokonce nabídli i výkupné za unesené dítě. V Trmicích s nimi každý soucítí, ale internet je naopak plný spekulací o jejich obchodních aktivitách a trestu za dluhy, které údajně mají. Na místě jsem se s takovým názorem však nesetkal.

Proč se tedy něco takového stalo, se dozvíme nejspíš, až po té co orgány činné v trestním řízení tuto kauzu vyšetří a zjistí pachatele. Tehdy teprve bude motiv jasný. Do té doby by to chtělo více důstojnosti v internetových diskuzích na toto téma a hlavně více soucitu s nebohým dítětem a jeho matkou.

Přečteno: 4541x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Kriminalita, Únos holčičky v TrmicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo