romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Drahomír Radek Horváth: Romové, ukažte laskavost a solidaritu!

Děčín, 10.6.2013 11:47, (ROMEA)
Drahomír Radek Horváth na jednom ze sběrných míst povodňové pomoci.
Drahomír Radek Horváth na jednom ze sběrných míst povodňové pomoci.

My Romové jsme právoplatní občané České republiky a jako tací, krom práv a povinností z toho vyplývajících, máme také (nebo bychom měli mít), jisté soucítění se všemi spoluobčany tohoto státu, kteří právě v těchto dnech zažívají nejhorší životní období. Tisíce lidí v této zemi bylo ohroženo na zdraví a majetku a spousta z nich přišla v důsledku živelné katastrofy o veškerý majetek, nebo o jeho velkou část. Tito lidé jsou nyní odkázáni na pomoc svého okolí a na míře solidarity všech lidí bez rozdílu etnicity, kteří mají srdce na správném místě. Romové, prosím vás ukažte všem, že jste to právě vy, kdo má srdce a dovede pomoci v nouzi.

Je mezi námi spousta těch, kteří disponují finančními prostředky a mohou z vlastních zdrojů obstarat materiální pomoc. Právě na vás se obracím. Buďte prosím v těchto dnech abnormálně solidární. Využijte možností, které máte. Posílejte prostředky na speciálně zřízené účty a také využijte možností dárcovských SMS.Spojte se s lidmi z Českého Červeného kříže, Charity a podobných místních institucí a poskytněte materiální pomoc.

Já osobně včera telefonicky kontaktoval právě jedno takové sběrné místo a zjišťoval jsem, co je pro lidi postižené záplavami nejdůležitější. Jestli balená voda, úklidové prostředky, nebo hygienické potřeby. Tento postup zaručí větší efektivitu vaší pomoci. Prosím vás, Romové, pomozte lidem, kteří jsou v důsledku povodní odkázání právě na pomoc od svých spoluobčanů. Nehleďte na barvu kůže člověka, kterému voda vzala všechno a zanechala jen šrámy na těle a hlavně na duši.

Obracím se i na ostatní Romy, kterých je spousta bez možnosti poslat finanční prostředky a materiální pomoc. Je mi jasné, že jste to právě vy, kdo by rád pomohl lidem v nouzi, ale sami trpíte nedostatkem. Nedostatkem prostředků, financí, ale disponujete jinými možnostmi. Jste to právě vy, kdo ví co je to nedostatek, právě vy máte prožité spousty krizových situací. Bytová nouze, život na hranici chudoby a jiné aspekty vám ukázaly co je to zoufalství. Vy ten pocit znáte, víte, že to není nic příjemného a proto by jste měli těm, kteří právě teď toto zažívají, pomoci. Měli by jste pomoci nejenom svým českým sousedům, kteří přišli o všechno, ale i městům jako takovým.

Přiložte ruku k dílu a pomáhejte dobrovolně, bez nároků na honorář při úklidu veřejných prostranství a odstraňování škod napáchaných tímto přírodním živlem. Uvědomte si, že ačkoliv žijete na pokraji chudoby, tak právě teď jsou tisíce lidí na tom ještě hůře než vy. Pochopte, že jste obyvateli měst a občany státu a to s sebou nese, krom standardních práv a povinností, také jisté morální povinnosti. Právě nyní je potřeba ukázat, že Romové jsou nejenom právoplatní občané této naší země, ale také vědí co je potřeba v této chvíli. Neptejte se co může udělat Česká republika pro vás, ale dnes se zeptejte sami sebe co můžete udělat pro Českou republiku vy.

Obracím se na všechny Romy, kteří žijí v této zemi: „ Dnes máte jedinečnou příležitost masivně a velice efektivně nabourat zažité předsudky a stereotypní náhledy na nás, jako komunitu. Dnes může každý z vás, bez rozdílu sociálního postavení, vzdělání, majetkových poměrů atd., ukázat, kdo skutečně jsme. Jak laskaví a soucítící lidé jsme. Dnes může i takové malé projevení občanské angažovanosti přispět k zlepšení vzájemného soužití víc, než kdy jindy. Právě nyní máte všichni v rukách osud své komunity, ano, právě v této době můžete pozitivně ovlivnit náhled na Romy v obecné rovině. Právě teď, může kdokoliv z vás, tím, že bude pomáhat lidem zasaženým přírodní katastrofou dokázat, že máme v sobě velký potenciál a jsme pro tuto zemi přínosem. Ale to nejdůležitější je, že nikoliv obdarovaný, ale dárce je ten, komu je prokazována laskavost, protože, až zažijete ten pocit, kdy vám někdo poděkuje za to co pro něj děláte, tak se mu zadívejte do očí a budete vědět o čem mluvím. Já to dneska zažil v jednom sběrném místě. Byl to pro mě hrozně emotivní a příjemný prožitek, když jsem odevzdával materiální pomoc a ty dámy z pobočky ČČK mi děkovaly a hovořily o tom jak moc to pro ty nebohé lidi bude užitečné."

Romové pomozte této zemi, je to i vaše země, pomáhejte městům, jsou to i vaše města, pomozte svým sousedům (bez rozdílu etnicity), protože to budou vaši sousedi navždy. Dobré sousedské vztahy jsou a vždycky byly základem dobrého vzájemného soužití.

Přečteno: 1939x
 

Kam dál:

Štítky:  

PovodněHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo