romea - logo
16. listopadu 2019 (sobota)
svátek má Otmar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dušan Kotlár: Na „cikánských dotacích“ parazitují také české organizace

Liberec, 27.10.2012 16:15, (ROMEA/RH)
Dušan Kotlár
Dušan Kotlár

V diskuzích na stránkách zpravodajského serveru Romea (www.romea.cz) se při různých příležitostech debaty mezi romskými a proromskými aktivisty často vrací k tématu legitimity – kdo vlastně může a má „vystupovat za Romy“ nebo „reprezentovat Romy“? Šéfredaktor Romano hangos Pavel Pečínka proto oslovilo okruh svých přispěvatelů s otázkami, které můžeme shrnout do jedné základní Kdo může vystupovat „za Romy?“ Server Romea.cz postupně přinese odpovědi vybraných autorů. Přinášíme odpověď Dušana Kotlára, pracovníka sdružení Romský život v Liberci.

Jako Cikán, člověk, který celý život pracuje, společensky se angažuje, přicházím do styku jak s Cikány, kteří bez výpomoci sociálního systému nemohou existovat, dále s těmi, kteří celý život pracovali a od těch, kteří „to kazí“ se distancují, ale i s takovými, kteří se nejrůznějšími způsoby obohatili díky těm, kteří se tváří jako zástupci Romů a zastávají pozice romských koordinátorů a poradců.

V Libereckém kraji se o tato místa střídavě dělí Ing. Jozef Holek, Anna Cínová a Miroslav Kotlár, všichni spojení s kauzou Libereckého romského sdružení, neoprávněného nakládání s dotací ve výši 26 milionu Kč.

Sám sebe se ptám, kdo tyto parazity doporučil? Z jejich úst nevychází postupy k řešení života společnosti. Nebojují za lepší náhled na naše etnikum, opak je pravdou. V tichosti praktikují pouze intriky zaměřené na státní a evropské peníze, dávají vzniknout novým a novým organizacím, které jejich doporučením pokračují v trendu rozkrádání. Marně se snažím dobrat výstupů jejich práce, marně hledám indikátory, které asi vykazují.

Dokud se bude romská otázka řešit dotacemi, peníze budou pouze odtékat, přínos však bude mizivý. Na „cikánských dotacích“ ale parazituje především řada českých organizací. Řešením je práce a smysluplně prožitý volný čas. Všichni, kteří se tváří, že snad mají zájem řešit to, co se řeší stovky let, ve skutečnosti opět pouze hledají nitky, které ve finále vedou k vlastnímu blahobytu.

Důležité pro ně je zviditelnit se, dostat dobře placené místo a potom velmi rychle zapomenou, že chtěli být nápomocni Romům. Najednou problémy ustupují, až se vytratí úplně a dotyčný se již veze ve finanční spolupráci. Měl-li bych ale zmínit někoho, kdo věnuje čas a spoustu let se snaží eliminovat problémy v soužití Romů s většinovou společností, jmenoval bych Ing. Karla Holomka a PhDr. Evu Davidovou, CSc., a Magdalenu Konečnou.

Vyšlo v Romano hangos číslo 17/2012.

Článek nevyjadřuje stanovisko serveru Romea.cz a sdružení ROMEA a je pouze vyjádřením názorů samotného autora článku. Server Romea.cz se distancuje od pasáže, kde autor článku spekuluje o spojení Ing. Jozefa Holka a Anny Cínové s kauzou Libereckého romského sdružení.

Dušan Kotlár, pracovník sdružení Romský život, Liberec
Přečteno: 2387x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská reprezentace, Romano hangosHLAVNÍ ZPRÁVY

Listopad 1989

Monika Duždová: Neuměla bych už žít v nesvobodě a na vše jen kývat hlavou

15.11.2019 20:52
Měla jsem jednadvacet let, tři malé děti a byla jsem už vdaná, když se v listopadu osmdesátém devátém začaly dít věci, kterým jsem v prvních chvílích nerozuměla. Ale podporovala jsem studenty v tom, že chtějí školy pro všechny a domáhají se svých práv a snad jsem v těch chvílích chtěla být s nimi na náměstích. Zvlášť, když televize odvysílala první sestřih událostí ze 16. listopadu, kdy studenti bratislavských vysokých škol k výročí studentstva pochodovali ulicemi Bratislavy až po tehdejší ministerstvo školství, kde před televizními kamerami přednesli své oprávněné požadavky a volali po dialogu, po svobodě, po školství pro všechny a prohlašovali, že nechtějí „reaktory“. O pár dní později už jsme mohli vidět v televizi i živé vstupy a mimořádná vysílání z demonstrací v Praze i ve velkých městech.
 celý článek

Plakát Kotlebových fašistů. Zdroj: Facebook

Dva Kotlebovci vyvěsili plakát s nápisem: „Zatočíme s asociály a politickými zloději: Pošleme je do pracovních táborů!“

14.11.2019 15:02
Slovenskou Lidovou stranu Naše Slovensko (ĽSNS) fašisty Mariana Kotleby opět prošetřuje policie. Dva extremisté z této strany zveřejnili na sociální síti plakát připomínající koncentrační tábor, podpořený nenávistným heslem.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo