romea - logo
20. ledna 2021 (středa)
svátek má Ilona

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Dušan Kotlár: Na „cikánských dotacích“ parazitují také české organizace

Liberec, 27.10.2012 16:15, (ROMEA/RH)
Dušan Kotlár
Dušan Kotlár

V diskuzích na stránkách zpravodajského serveru Romea (www.romea.cz) se při různých příležitostech debaty mezi romskými a proromskými aktivisty často vrací k tématu legitimity – kdo vlastně může a má „vystupovat za Romy“ nebo „reprezentovat Romy“? Šéfredaktor Romano hangos Pavel Pečínka proto oslovilo okruh svých přispěvatelů s otázkami, které můžeme shrnout do jedné základní Kdo může vystupovat „za Romy?“ Server Romea.cz postupně přinese odpovědi vybraných autorů. Přinášíme odpověď Dušana Kotlára, pracovníka sdružení Romský život v Liberci.

Jako Cikán, člověk, který celý život pracuje, společensky se angažuje, přicházím do styku jak s Cikány, kteří bez výpomoci sociálního systému nemohou existovat, dále s těmi, kteří celý život pracovali a od těch, kteří „to kazí“ se distancují, ale i s takovými, kteří se nejrůznějšími způsoby obohatili díky těm, kteří se tváří jako zástupci Romů a zastávají pozice romských koordinátorů a poradců.

V Libereckém kraji se o tato místa střídavě dělí Ing. Jozef Holek, Anna Cínová a Miroslav Kotlár, všichni spojení s kauzou Libereckého romského sdružení, neoprávněného nakládání s dotací ve výši 26 milionu Kč.

Sám sebe se ptám, kdo tyto parazity doporučil? Z jejich úst nevychází postupy k řešení života společnosti. Nebojují za lepší náhled na naše etnikum, opak je pravdou. V tichosti praktikují pouze intriky zaměřené na státní a evropské peníze, dávají vzniknout novým a novým organizacím, které jejich doporučením pokračují v trendu rozkrádání. Marně se snažím dobrat výstupů jejich práce, marně hledám indikátory, které asi vykazují.

Dokud se bude romská otázka řešit dotacemi, peníze budou pouze odtékat, přínos však bude mizivý. Na „cikánských dotacích“ ale parazituje především řada českých organizací. Řešením je práce a smysluplně prožitý volný čas. Všichni, kteří se tváří, že snad mají zájem řešit to, co se řeší stovky let, ve skutečnosti opět pouze hledají nitky, které ve finále vedou k vlastnímu blahobytu.

Důležité pro ně je zviditelnit se, dostat dobře placené místo a potom velmi rychle zapomenou, že chtěli být nápomocni Romům. Najednou problémy ustupují, až se vytratí úplně a dotyčný se již veze ve finanční spolupráci. Měl-li bych ale zmínit někoho, kdo věnuje čas a spoustu let se snaží eliminovat problémy v soužití Romů s většinovou společností, jmenoval bych Ing. Karla Holomka a PhDr. Evu Davidovou, CSc., a Magdalenu Konečnou.

Vyšlo v Romano hangos číslo 17/2012.

Článek nevyjadřuje stanovisko serveru Romea.cz a sdružení ROMEA a je pouze vyjádřením názorů samotného autora článku. Server Romea.cz se distancuje od pasáže, kde autor článku spekuluje o spojení Ing. Jozefa Holka a Anny Cínové s kauzou Libereckého romského sdružení.

Dušan Kotlár, pracovník sdružení Romský život, Liberec
Přečteno: 2409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská reprezentace, Romano hangosHLAVNÍ ZPRÁVY

Vakcína proti onemocnění COVID-19 od firmy Pfizer-BioNTech (FOTO: Wikimedia Commons, U.S. Secretary of Defense)

videoRomové a očkování proti onemocnění COVID-19. Kdo si nechá dát vakcínu a kdo ne?

18.1.2021 22:10
Registrace na očkování proti onemocnění COVID-19 pro občany starší 80 let začalo v pátek 15. ledna a její začátek provázely potíže, protože systém nestíhal pod návalem zájemců o vakcínu. Podle údajů státního týmu tzv. Chytré karantény se k pondělní 13. hodině zatím zaregistrovala téměř polovina seniorů nad 80 let, kteří nežijí v domovech seniorů. Další skupiny se budou moci registrovat později. Bouřlivá diskuze o tom, zda se nechat očkovat nebo ne však nadále probíhá a je provázena celou řadou dezinformací. Server Romea.cz se snažil zjistit, jaký názor na očkování mají Romové. Proč právě v této chvíli někteří Romové podléhají dezinformacím na internetu?
 celý článek

Stanislav Křeček a Čeněk Růžička na jednom ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (Koláž: Romea.cz)

Občanští členové "romské rady": Křeček nezná své kompetence, k romské strategii se vyjadřuje nepravdivě, soustavně cíleně podkopává důstojnost Romů

18.1.2021 15:03
Několik občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydalo stanovisko, ve kterém kritizují současného Veřejného ochránce práv za jeho vyjádření ke Strategii romské integrace na roky 2021-2030. Členové rady uvádí, že Křeček nezná rozsah svých kompetencí, když tvrdí, že vytvoření zprávy reflektující nové poznatky ve vztahu k protiprávním sterilizacím nespadají do jeho kompetencí. Za nepřípustně předsudečné považují dále jeho výroky, že Strategie je nerealizovatelným dokumentem sestaveným bez znalosti věci.
 celý článek

Annamárie Horváthová (FOTO: Athletic Legion Club - Moldava nad Bodvou)

"Dívka v balerínkách", běžkyně Annamárie Horváthová, se připravuje na mistrovství Evropy

18.1.2021 10:41
Když před dvěma lety zvítězila v běžeckém závodě, obletěly internet fotografie ze stupňů vítězů. Vedle dívek na druhém a třetím místě v běžeckých botách je na nich tehdy třináctiletá Annamárie Horváthová jen na boso v balerínkách.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo