romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Dušan Kotlár: Na „cikánských dotacích“ parazitují také české organizace

Liberec, 27.10.2012 16:15, (ROMEA/RH)
Dušan Kotlár
Dušan Kotlár

V diskuzích na stránkách zpravodajského serveru Romea (www.romea.cz) se při různých příležitostech debaty mezi romskými a proromskými aktivisty často vrací k tématu legitimity – kdo vlastně může a má „vystupovat za Romy“ nebo „reprezentovat Romy“? Šéfredaktor Romano hangos Pavel Pečínka proto oslovilo okruh svých přispěvatelů s otázkami, které můžeme shrnout do jedné základní Kdo může vystupovat „za Romy?“ Server Romea.cz postupně přinese odpovědi vybraných autorů. Přinášíme odpověď Dušana Kotlára, pracovníka sdružení Romský život v Liberci.

Jako Cikán, člověk, který celý život pracuje, společensky se angažuje, přicházím do styku jak s Cikány, kteří bez výpomoci sociálního systému nemohou existovat, dále s těmi, kteří celý život pracovali a od těch, kteří „to kazí“ se distancují, ale i s takovými, kteří se nejrůznějšími způsoby obohatili díky těm, kteří se tváří jako zástupci Romů a zastávají pozice romských koordinátorů a poradců.

V Libereckém kraji se o tato místa střídavě dělí Ing. Jozef Holek, Anna Cínová a Miroslav Kotlár, všichni spojení s kauzou Libereckého romského sdružení, neoprávněného nakládání s dotací ve výši 26 milionu Kč.

Sám sebe se ptám, kdo tyto parazity doporučil? Z jejich úst nevychází postupy k řešení života společnosti. Nebojují za lepší náhled na naše etnikum, opak je pravdou. V tichosti praktikují pouze intriky zaměřené na státní a evropské peníze, dávají vzniknout novým a novým organizacím, které jejich doporučením pokračují v trendu rozkrádání. Marně se snažím dobrat výstupů jejich práce, marně hledám indikátory, které asi vykazují.

Dokud se bude romská otázka řešit dotacemi, peníze budou pouze odtékat, přínos však bude mizivý. Na „cikánských dotacích“ ale parazituje především řada českých organizací. Řešením je práce a smysluplně prožitý volný čas. Všichni, kteří se tváří, že snad mají zájem řešit to, co se řeší stovky let, ve skutečnosti opět pouze hledají nitky, které ve finále vedou k vlastnímu blahobytu.

Důležité pro ně je zviditelnit se, dostat dobře placené místo a potom velmi rychle zapomenou, že chtěli být nápomocni Romům. Najednou problémy ustupují, až se vytratí úplně a dotyčný se již veze ve finanční spolupráci. Měl-li bych ale zmínit někoho, kdo věnuje čas a spoustu let se snaží eliminovat problémy v soužití Romů s většinovou společností, jmenoval bych Ing. Karla Holomka a PhDr. Evu Davidovou, CSc., a Magdalenu Konečnou.

Vyšlo v Romano hangos číslo 17/2012.

Článek nevyjadřuje stanovisko serveru Romea.cz a sdružení ROMEA a je pouze vyjádřením názorů samotného autora článku. Server Romea.cz se distancuje od pasáže, kde autor článku spekuluje o spojení Ing. Jozefa Holka a Anny Cínové s kauzou Libereckého romského sdružení.

Dušan Kotlár, pracovník sdružení Romský život, Liberec
Přečteno: 2388x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská reprezentace, Romano hangosHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo