romea - logo
26. listopadu 2020 (čtvrtek)
svátek má Artur

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emílie Žigová: Rétorika etnologa Zeleného v Lidových novinách připomíná nacistickou éru

22.7.2016 13:41
Emilie Sulejman Žigová
Emilie Sulejman Žigová

Před nedávnem jsem si v Lidových novinách přečetla článek Je na řadě genocida bělochů v Evropě? od etnologa Mnislava Zeleného-Atapany. Text se zpočátku pokouší popsat pocity obyčejného člověka, který má strach a zároveň je naštvaný, že politici lidem neříkají pravdu a že narůstá nebezpečí teroristických útoků. V další části autor zdůrazňuje, že uznává všechny národy, rasy i náboženství, připomíná pestrost světa a vyvozuje závěr, že už tato pestrost sama o sobě je důkazem toho, že „nejsme všichni stejní“ – přičemž tu má ovšem evidentně na mysli spíše to, že si nejsme „rovni“. Podle jeho slov musí být z údajného „evropského diktátu stejnosti“ zděšení etnologové i antropologové.

Vzápětí nám Zelený objasňuje, že migranti přicházeli odjakživa v davech, které se neasimilovaly, ale vytvářely ghetta, v nichž se dále udržovala nenávist. „Jen přišedší jednotlivci se přirozeně včlenili mezi nás. Proč ne, že? Takoví naši kulturu nezničí, ale naopak ji posílí, ozvláštní,“ domnívá se etnolog. Ony ,,přišedší“ blíže nespecifikuje a migranty šmahem odsuzuje za vytváření ghett, jako by si právě oni sami určovali, kde budou v první fázi příchodu do nějaké země bydlet.

Pak ovšem přichází zdaleka nejlepší část: odstavec, který mě nepřestává děsit a který tvoří gró celého článku. ,,Paní Merkelová a jí podobní vlastně rozjíždějí umělé křížení ras, kdy bělošská rasa jako taková bude postupně likvidována a my Evropané budeme hnědí nebo černí. Je to genocida bělochů. Je třeba věci konečně nazvat pravými jmény, a ne používat korektnost,“ říká Zelený. Odstaveček, který člověk přehlédne raz dva, snad jen „běloch“ se opotí ze strachu, že celá Evropa bude náhle ČERNÁ, což s sebou nutně přinese nejhorší formy strachu, které byly „bílému člověku“ dosud neznámé! Strachu o holé přežití a zachování genu bílé rasy.

Mně jako Romku zajímající se o minulost vlastního národa připomíná autorova rétorika někdejší nacistické pojetí tzv. árijské rasy. Fanatičtí členové nacistických stran se tenkrát zaručovali osobám árijského původu stvrzeného příslušným papírem, že budou v budoucnu plodit pouze árijské potomky pomocí toho, že pro jistotu vyvraždili a několik milionů Židů, Romů a dalších tzv. nežádoucích živlů. I když se v článku píše o migrantech, pokud si do rovnice pana Zeleného dosadíte hrůzu z bělošské genocidy v důsledku křížení bílé rasy s „černými“ či „hnědými“, vyjde vám jako nežádoucí živel nutně Rom – na území ČR se totiž v současnosti migrantů vyskytuje jen několik desítek.

Myšlenka zákazu mísení ras podle předepsaného vzoru existovala jen za nacistického Německa, kdy byly pro účely regulovaného oplodnění vybíráni konkrétní (i ženatí) muži a ženy-nositelky árijského genotypu. O tom se ovšem Zelený ve svém článku pochopitelně nezmiňuje. Jak by tedy autor případně vnímal už existující smíšená manželství?

My Romové pobýváme na území Čech a Moravy minimálně 500 let, což vyplývá z historických listin. Přesto nás spousta Čechů vnímá jako přistěhovalce a při pogromech a protiromských demonstracích vídáme už řadu porevolučních let mezi nápisy i strašný nápis ,,Čechy Čechům“, ze kterého Romy mrazí.

Proto apeluji na všechny slušné lidi z Česka – na židy, Romy i Neromy, ať tuto zrůdnou myšlenku pana Zeleného odsoudí a důrazně se distancují od podobně smýšlejících antropologu či etnologů a přes veškeré teroristické útoky od fanatických jedinců či Islámského státu nezapomínají, že barva kůže či náboženské vyznání špatného člověka nedeterminují. Nezapomínejme, že jsme VŠICHNI LIDÉ.

Přečteno: 3316x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Romové, Politická korektnost, Politika, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

11. setkání romských studentů Baruvas proběhlo v srpnu 2020 na chatě Doubravka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

ROMEA letos poskytla stipendia dalším 94 romským studentům. Za 5 let trvání programu rozdala už 365 stipendií

26.11.2020 11:00

Organizace ROMEA na přelomu října a listopadu vyplatila 94 stipendií – tolik je letos ve stipendijním programu romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Jedná se o studenty různorodých oborů z celé České republiky, kteří mají dobré výsledky ve studiu, ale jejich socio-ekonomická situace ohrožuje dokončení střední nebo vysoké školy nebo vůbec nástup do ročníku. Program pro studenty organizace ROMEA spustila v roce 2016 a do této chvíle poskytla celkem 365 stipendií 213 studentům. Někteří ze stipendistů obdrželi totiž díky svým studijním výsledkům a aktivnímu zapojení v do programu stipendium opakovaně

 celý článek

Setkání romských studentů BARUVAS, které pravidelně pořádá organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

DOKUMENT: Vláda schválila Zprávu o stavu romské menšiny v roce 2019. Stále převládají předsudky, nejhorší je oblast bydlení, význam vzdělání u Romů roste

25.11.2020 19:30
Vláda v pondělí na svém zasedání schválila Zprávu o stavu romské menšiny v České republice za rok 2019 a zároveň vzala na vědomí informaci o naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 v roce 2019. Zprávu o stavu romské menšiny, kterou zpravodajský server Romea.cz zveřejňuje v plném znění, schválila také Rada vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Největší světový romský festival Khamoro se přesouvá na internet. Na koncerty se můžete podívat zdarma!

24.11.2020 20:45
Vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci v České republice bude letošní ročník festivalu KHAMORO poprvé v on-line formátu. Letošní ročník se rozdělil na dvě části. První část koncertů proběhla v září, druhá část začne v sobotu 28. 11. a bude streamována přes internet. Záštitu nad festival převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek a primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo