romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emílie Žigová: Rétorika etnologa Zeleného v Lidových novinách připomíná nacistickou éru

22.7.2016 13:41
Emilie Sulejman Žigová
Emilie Sulejman Žigová

Před nedávnem jsem si v Lidových novinách přečetla článek Je na řadě genocida bělochů v Evropě? od etnologa Mnislava Zeleného-Atapany. Text se zpočátku pokouší popsat pocity obyčejného člověka, který má strach a zároveň je naštvaný, že politici lidem neříkají pravdu a že narůstá nebezpečí teroristických útoků. V další části autor zdůrazňuje, že uznává všechny národy, rasy i náboženství, připomíná pestrost světa a vyvozuje závěr, že už tato pestrost sama o sobě je důkazem toho, že „nejsme všichni stejní“ – přičemž tu má ovšem evidentně na mysli spíše to, že si nejsme „rovni“. Podle jeho slov musí být z údajného „evropského diktátu stejnosti“ zděšení etnologové i antropologové.

Vzápětí nám Zelený objasňuje, že migranti přicházeli odjakživa v davech, které se neasimilovaly, ale vytvářely ghetta, v nichž se dále udržovala nenávist. „Jen přišedší jednotlivci se přirozeně včlenili mezi nás. Proč ne, že? Takoví naši kulturu nezničí, ale naopak ji posílí, ozvláštní,“ domnívá se etnolog. Ony ,,přišedší“ blíže nespecifikuje a migranty šmahem odsuzuje za vytváření ghett, jako by si právě oni sami určovali, kde budou v první fázi příchodu do nějaké země bydlet.

Pak ovšem přichází zdaleka nejlepší část: odstavec, který mě nepřestává děsit a který tvoří gró celého článku. ,,Paní Merkelová a jí podobní vlastně rozjíždějí umělé křížení ras, kdy bělošská rasa jako taková bude postupně likvidována a my Evropané budeme hnědí nebo černí. Je to genocida bělochů. Je třeba věci konečně nazvat pravými jmény, a ne používat korektnost,“ říká Zelený. Odstaveček, který člověk přehlédne raz dva, snad jen „běloch“ se opotí ze strachu, že celá Evropa bude náhle ČERNÁ, což s sebou nutně přinese nejhorší formy strachu, které byly „bílému člověku“ dosud neznámé! Strachu o holé přežití a zachování genu bílé rasy.

Mně jako Romku zajímající se o minulost vlastního národa připomíná autorova rétorika někdejší nacistické pojetí tzv. árijské rasy. Fanatičtí členové nacistických stran se tenkrát zaručovali osobám árijského původu stvrzeného příslušným papírem, že budou v budoucnu plodit pouze árijské potomky pomocí toho, že pro jistotu vyvraždili a několik milionů Židů, Romů a dalších tzv. nežádoucích živlů. I když se v článku píše o migrantech, pokud si do rovnice pana Zeleného dosadíte hrůzu z bělošské genocidy v důsledku křížení bílé rasy s „černými“ či „hnědými“, vyjde vám jako nežádoucí živel nutně Rom – na území ČR se totiž v současnosti migrantů vyskytuje jen několik desítek.

Myšlenka zákazu mísení ras podle předepsaného vzoru existovala jen za nacistického Německa, kdy byly pro účely regulovaného oplodnění vybíráni konkrétní (i ženatí) muži a ženy-nositelky árijského genotypu. O tom se ovšem Zelený ve svém článku pochopitelně nezmiňuje. Jak by tedy autor případně vnímal už existující smíšená manželství?

My Romové pobýváme na území Čech a Moravy minimálně 500 let, což vyplývá z historických listin. Přesto nás spousta Čechů vnímá jako přistěhovalce a při pogromech a protiromských demonstracích vídáme už řadu porevolučních let mezi nápisy i strašný nápis ,,Čechy Čechům“, ze kterého Romy mrazí.

Proto apeluji na všechny slušné lidi z Česka – na židy, Romy i Neromy, ať tuto zrůdnou myšlenku pana Zeleného odsoudí a důrazně se distancují od podobně smýšlejících antropologu či etnologů a přes veškeré teroristické útoky od fanatických jedinců či Islámského státu nezapomínají, že barva kůže či náboženské vyznání špatného člověka nedeterminují. Nezapomínejme, že jsme VŠICHNI LIDÉ.

Přečteno: 3363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Romové, Politická korektnost, Politika, KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo