romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Emilie Žigová: Romové v bludném kruhu grantových výzev

7.6.2016 17:10
Emilie Sulejman Žigová
Emilie Sulejman Žigová

My Romové se stále točíme v bludném kruhu. Žijeme ve vakuu, které nám vymezila okolní společnost. Příslušnost k romskému etniku pro nás představuje skleněný strop: ať už se jedná o kteroukoli profesní oblast, naše šance se uplatnit na vyšších a nejvyšších pozicích je malá, téměř nulová. Tímto fenoménem se navíc nikdo nijak zvlášť nezabývá.

Doba krátce po sametové revoluci nám nakrátko vrátila pocit svobody a možnosti stát se majoritě partnery. To však trvalo jen do chvíle, kdy nás začali zkoumat nejrůznější experti, kteří o nás popsali tuny papíru. Dnes je nám možnost stát se odborníky ve svých oborech odepírána: ve většině případů zůstáváme na nejnižších příčkách společenského žebříčku. I v případě, že vystudujeme a získáme dostatečnou praxi se nám termín „odborník“ přisuzuje jen zřídkakdy.
Vzdělaní a emancipovaní jednotlivci z našeho národa byli znovu zařazeni na pomyslnou nejnižší laťku. Romská střední třída prakticky zmizela, příslovečné společenské nůžky se rozevírají čím dál tím víc. Pořád dokola posloucháme to samé: je to vaše chyba, málo se snažíte, nevzděláváte se.

Mnoho z nás vzdělaných Romů, kteří jsme na své cestě za vzděláním překonali nejrůznější překážky, zůstalo v uměle vytvořeném vakuu. Když neziskový (převážně majoritní) sektor problémy Romů řeší prostřednictvím grantových výzev a jejich nereálných schémat, v praxi to pak třeba vypadá tak, že se například tři roky řeší bydlení, které se nedořeší, respektive se vymyslí provizorní řešení, případně nevznikne dostatečně propracovaný systém pro postup v dané oblasti, a „najede“ se opět na další nový systém. Důsledkem je nejen deziluze, ale též zborcení všeho, co bylo až dosud budováno – my Romové se pak i s našimi vysokoškolskými tituly v daném prostředí marně plácáme, protože to nejsme my sami, kdo udává směr.

Když se podíváme na velké NNO organizace jako je například Člověk v Tísni, které pomáhaly Romům a zaměstnávaly je jako odborníky, zjistíme, že na vedoucích postech se ani po těch letech žádní Romové nenacházejí. Velké NNO organizace udávají směr dalším, menším neziskovkám, které se sice liší politikou, jejich systém však zůstává stejný. Vzdělaný Rom na vyšší post nepostoupí, pomýšlí se na něj jen jako na adresáta či klienta služby.

Když Romové dopomáhali ke vzniku Agentury pro sociální začleňovaní, naivně se domnívali, že budou mít šanci na kariérní postup od řadových pracovníků k profesionálům v oboru.
Ukázalo se, že ani zde nebylo až na pár výjimek pro tuto realizaci místo. Já sama jsem se před lety už jako studentka vysoké školy sociálního oboru několikrát hlásila do výběrového řízení, během jednoho z nich mi bylo sděleno, že nesplňuji podmínky k přijetí, protože dosud studuji, o mém studentském statusu jsem je však informovala předem.

Do výběrového řízení jsem se následně přihlásila ještě několikrát, přestože mi začalo být jasné, že zřejmě nemám šanci – brala jsem to jako jakousi hru a 200 korun za cestovné i svůj čas jsem investovala do demonstrace skutečnosti, že je zde Romka, která se může stát i odbornicí, pakliže jí to dovolíte. Osobně znám několik lidí z řad Romů, kteří si podobnou fraškou prošli také. Několikrát jsme se na postupu přímo domlouvali, přitom mnozí z nás měli už dávno před jmény tituly a několikaletou praxi v oboru.

Ředitelé se ovšem mění. Bývalý ředitel agentury Martin Šimáček v posledních dvou a půl letech svého řízení agentury zvládl řadu dobrých věcí a kroků, ze kterých bylo zřejmé i laikovi, že se posouvají dobrým směrem. Pro nás Romy se, zdá se, nezměnilo nic.

Doufám konečně v lepší časy. Pokud je ale pravda, že my Romové daným pozicím opravdu nevyhovujeme, že jsou naše mezery příliš velké, je otázka, jestli by se třeba někteří matadoři v Agentuře neměli zamyslet nad možností umožnit romským kandidátům stáže, aby se mohli zaučit u expertů „za pochodu“ a mohli posléze vykonávat příslušnou praxi. Aby se nám, Romům, konečně otevřely dveře, které zůstávají sveřepě zamčené. My totiž chceme spolurozhodovat, a ne, aby o nás bylo jen rozhodováno.

Přečteno: 2829x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Neziskový sektor, menšinyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo