romea - logo
21. září 2021 (úterý)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: ČSSD klesla až k Okamurovi. Obě strany chtějí vzít peníze neziskovým organizacím, které se zabývají menšinami

4.12.2020 13:57
Koláž František Kostlán
Koláž František Kostlán

Sociální demokracie se dále propadá směrem ke krajní pravici. Po odchodu xenofobního a proputinovského poslance Jaroslava Foldyny z této strany se na moment zdálo, že by se sociální demokracie mohla vrátit k normálním postojům, avšak hodnotová vyprázdněnost této strany vede sociální demokraty dál do hlubin xenofobie a rasismu. Nyní si nepokrytě přisedla k Tomio Okamurovi, který takovou politiku dělá dlouhodobě.

ČSSD odmítala návrh rozpočtu podpořit, to se však změnilo - s návrhem bude sice souhlasit, ale využije přitom pro sebe populistický pokřik o ukončení financování těch neziskovek, které jsou prý momentálně nepotřebné. Společně s Okamurovou SPD chce v rámci projednávání návrhu státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně vzít peníze těm neziskovým organizacím, které nejsou sportovní a nepomáhají obětem koronaviru. Jde například i o organizace, které pomáhají různým menšinám či se jich zastávají. Nebo o nezisovky, které z expertní pozice oponují politikům.

Profesionální sportovní kluby, například fotbalové, hokejové či basketbalové, za nimiž jde velké množství z prostředků určených pro nevládní organizace, nepřijdou podle tohoto návrhu o nic.

Pandemie viru Zášť vůči neziskovkám

Doprovodné usnesení k rozpočtu, které navrhl Sněmovně ke schválení místopředseda ČSSD Roman Onderka, žádá vládu, aby „veškeré v tuto chvíli postradatelné dotační prostředky ze státního rozpočtu ČR na rok 2021 směřovaly výhradně na podporu zdravotní, sociální a ekonomické péče o oběti pandemie a pro ohrožené cílové skupiny“. Onderka už předtím řekl, že by se úspory nedotkly všech neziskovek, ale pouze „těch, které v boji s pandemií nepomáhají“. Naopak prostředky na podporu sociálních a zdravotních služeb nebo na sport by se nezměnily.

„Za současné krizové situace považujeme za nesprávné, aby stát tyto prostředky nesoustředil na největší hrozbu. Rozhodující část prostředků určených neziskovým organizacím by měla po dobu pandemie být dočasně přesměrována na podporu zdravotní péče a ohrožených skupin. Na boj s pandemií, na pomoc ekonomicky nejpostiženějším skupinám obyvatel (…) Na sport, kulturu, na podporu vědy,“ řekl na jednání Sněmovny Onderka.

Největší neziskovkou v Česku co do příjmů ze státního rozpočtu, je Fotbalová asociace ČR. „Sport bych ještě podpořil, protože každý doktor vám řekne, že potřebujete sportovat a dýchat, to je jedno z preventivních opatření,“ řekl Deníku N Onderka. Jenže sportovci, kteří sportují pro zdraví, nejsou členy Sparty nebo Slavie... Podporou sportu míní autoři rozpočtu podporu soukromých profesionálních klubů, které vydělávají obrovské částky, respektive sdružení a spolků, které tyto profesionální kluby kvůli příjmům z rozpočtu založily.

Kdyby to ČSSD myslela s podporou neziskovek, které pomáhají při pandemii, vážně, pak by tyto sportovní dotace nepodpořila, protože právě ty ubírají ze společného koláče nejvíc a přitom s pomocí během pandemie koronaviru nemají nic společného. Evidentně je o jinou pandemii, a sice pandemii zášti vůči neziskovkám, kterou ostatně trpí více českých politických subjektů.  

Okamura a "slušní lidé"

Je to znát i z toho, že Onderka se tímto naprosto bezstarostně připojil k Tomiovi Okamurovi a jeho obvyklým xenofobně-populistickým výkřikům. Okamura ve Sněmovně coby Onderkův předřečník navrhoval vzít peníze Člověku v tísni nebo Organizaci pro pomoc uprchlíkům. "Vláda hnutí ANO, ČSSD a KSČM bude i v příštím roce vyplácet miliony neziskovým organizacím podporujícím migraci do ČR, místo aby dali peníze našim slušným lidem. S tím SPD nesouhlasí," napsal Okamura na své facebookové stránce. To se, jak předvádí Onderka, změnilo.

Ve svém sněmovním projevu pak Okamura opakoval, co již tisíckrát před tím při různých příležitostech, například: "V prvé řadě se jedná o to, že vláda odmítá škrtnout zbytné výdaje, které teď v krizi nepřinášejí nic slušným lidem. Na jednu stranu vláda vyplácí peníze politickým neziskovým organizacím, podporujícím migraci do České republiky, nakupuje drahou zahraniční armádní techniku, a tím teď v krizi podporuje mnohem vyspělejší západní ekonomiky, vysílá české vojáky do bojových misí do střední Afriky a Afghánistánu... a na druhou stranu vláda nemá dostatek peněz na podporu slušných občanů. A to je přece špatně."

Bůh suď, kdo vlastně je ten slušný občan, jehož Okamura vzývá, když má být zároveň xenofobem, rasistou, nemá ho zajímat dostatečná obrana vlasti a má se mu eklovat boj proti terorismu v různých zemích včetně Afghánistánu... To vypadá spíše na občana nesvéprávného, než slušného.

Duo boys Onderka a Okamura

Sociální demokrat, ten skutečný, vyznávající sociálně demokratické hodnoty, by dříve od takového xenofobního žmolku, jakým je Tomio Okamura, udržoval dvoumetrový odstup a používal přinejmenším repirátor. Nyní společně horují proti politickým neziskovkám, které je třeba zatlačit do pozadí, protože kritizují politiky, pomáhají uprchlíkům a dalším migrantům, nebo dokonce Romům, což je v očích těchto "slušných lidí" vrchol pravdoláskařství (nadávka).

Duo boys Onderka a Okamura představuje dnešní dobu, v níž vládne hodnotový chaos, neplatí dřívější pravidla a demokracie a lidská práva se staly otloukánkem... A v níž tudíž jedním z náhradních vnitřních i vnějších nepřátel jsou neziskové organizace, které svou kompetencí a znalostmi, jimiž mohou vyvracet různé nesmysly a lži, překážejí těm politikům, jimž se více líbí autoritářský způsob vládnutí než ten pluralitní.

Přečteno: 970x
 

Kam dál:

Štítky:  

Tomio Okamura, SPD, ČSSD, Poslanecká sněmovna, rozpočet, Neziskový sektorHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo