romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Kterak se rozum s ubohostí střetl aneb O Prostějovském Večerníku

Praha, 20.11.2012 14:12, (ROMEA)
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Prostějovský Večerník, místní echt bulvár, přišel se zprávou, která manipuluje fakty tak, aby co nejvíce popudila proti Romům. Podle této zprávy v Olomouci u diskotéky Varna napadli Romové hokejistu prostějovských Jestřábů Roberta Jedličku. Ten skončil se zlomeným nosem a otřesem mozku. Předcházet rvačce prý měly sprosté a vulgární pokřiky a posunky některých Romů na Jedličkovu přítelkyni a její známou.

Ve zprávě - tedy jako tvrzení autora zprávy - se přímo píše, že hokejistu napadla pětice Romů. Autor vycházel z tvrzení Jedličkovy přítelkyně, která říká toto:
„Následně se strhl konflikt mezi Robertem a dvěma Cikány, kamarád mu pomáhal. Vše bylo relativně v pohodě, dokud se najednou ze tmy nevyřítili další tři nebo čtyři. Robert před nimi začal couvat, oni ho však povalili na zem a jeden z nich ho pořádně nakopl přímo do obličeje,“ popsala detailně pro Večerník události z neblahé listopadové noci Robertova přítelkyně, která celý útok musela sledovat na vlastní oči.

Svědectví z jedné strany ovšem ještě nemusí být pravdivé. Slečna se mohla splést či ze strachu přehánět. Dalším takovým svědectvím je popis situace, jak ji viděli městští strážníci (tak to popsal i sám Večerník v doplněné zprávě - i zde se ovšem pokoušel s fakty manipulovat):

„Dne čtvrtého listopadu ve 3:03 hodiny hlídka Městské policie Olomouc při výkonu služby uviděla na třídě Svobody v Olomouci skupinku přibližně dvacet osob, která se po chvíli mezi sebou začala fyzicky napadat. Strážníci, kteří se vznikajícímu incidentu snažili zabránit, vzápětí zjistili, že ve skupince lidí svádí boxerský duel dva třiadvacetiletí muži, kteří na výzvu strážníků svého počínání zanechali. Oběma mužům strážníci poskytli první pomoc. Muže z obce na Prostějovsku převezli s masivním krvácením v obličeji na místo přivolaní záchranáři k ošetření do fakultní nemocnice Olomouc. Událost si převzali na místo přivolaní policisté z Policie ČR,“ popisuje sled událostí z časného rána první listopadové neděle Magda Václavíková, tisková mluvčí olomouckých strážníků.

Nikoli tedy přepadení, ale vzájemná rvačka (a dvou lidí), přičemž hokejista měří 188 centimetrů, váží 95 kilogramů a je ve skvělé fyzické kondici, jak píše sám Večerník.

Pohled druhé strany, tedy Romů, kteří se konfliktu účastnili, v článku popsán není. Redakci jejich svědectví naprosto nezajímalo, protože jí nešlo o to, podat objektivní zprávu, ale o to, polopravdou a lží poštvat proti romské menšině jako celku. A dosáhl svého.

Na Facebooku se houfují ti, kteří by v Prostějově rádi uspořádali protiromskou demonstraci. Ta byla napřed cílená proti Romům, kteří se vyskytovali u popsané rvačky, jenže organizátorům udělal čáru přes rozpočet sám hokejista Robert Jedlička, když jim na stránce k této demonstraci vzkázal:

„Všem moc děkuji za podporu, kterou jste mi vyjádřili. Moc si ji vážím, ale už to nechci nijak rozdmýchávat. I dnešní článek ve Večerníku je pro mne velkým zklamáním, protože to mělo být pouze informativní oznámení pro fanoušky hokeje. Bohužel se z toho stala senzace na titulní straně s nepovoleným použitím fotek, o kterou jsem rozhodně zájem neměl. Dnes jsem rád, že se nestalo nic vážnějšího mně ani mé přítelkyni. Proto bych rád, aby se vše již uklidnilo a tímto všechny prosím, aby mé jméno nespojovali se žádnými protestními pochody a podobnými akcemi.Děkuji.“

Organizátoři chtějí tedy vyrukovat proti Romům jindy, protože jim nejde o hokejistu a jeho názor, ale o to, vybít si svou agresivitu na druhých. Další ze smutných případů, kdy se z média díky vlastní ubohosti stává přímý hlasatel nenávisti vůči romské menšině. Forma toho, tedy tendenční způsob informování, je u nás znám již dlouho a nejen u bulváru, v tom prostějovští nic nového nevymysleli.

Robertovi Jedličkovi je ovšem třeba poděkovat za rozumný přístup k věci.

Přečteno: 2437x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Populismus, Bulvár, Šíření nenávisti a nesnášenlivostiHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo