romea - logo
13. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Občanská Letná - pravda versus oligarchie, populismus a xenofobie

25.6.2019 14:50
Demonstrace na pražské Letenské pláni - 23. 6. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)
Demonstrace na pražské Letenské pláni - 23. 6. 2019 (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letenská demonstrace byla vrcholem vzmachu občanské společnosti, bez ohledu na rozdílné názory, barvu pleti či vyznání účastníků a dalších příznivců. A to vadí těm, kteří si veškerou moc uzurpují pro sebe, kteří nás, občany, ke své představě demokracie nepotřebují. Probuzení občanské společnosti zde dobře popsal Mikuláš Minář, předseda spolku Milion chvilek pro demokracii:

„Setkání na Letné… není tečka, je to dvojtečka… Je třeba, aby každý z nás osobně pokračoval v tom, co se teď nastartovalo… Závisí na všech lidech, kteří věří, že má smysl s laskavostí, odvahou i rozvahou pečovat o to, co je nám všem společné, o veřejný prostor, o svobodu a právo, o demokracii. I pár lidí s velkou vytrvalostí může dokázat velké věci, natož když se takových lidí najde milion… Mnoho obcí už nám napsalo, že se budou setkávat dál. Třeba ne každý týden a třeba ne jen kvůli protestům. Lidé se ale chtějí potkávat, chtějí spolu mluvit, chtějí hledat cestu dál.“ (Celý text jeho projevu je ZDE.)

Populisté stojí jen o masu ovcí

Z pódia během demonstrace zaznívaly vesměs pozitivní věci, výzvy k zamyšlení, touha po demokracii, po té skutečné, po pravdě, odsouzení xenofobie a populismu. Historik a ředitel knihkupectví Academia Jiří Padevět to ve svém projevu řekl jasně:

„Po celé Evropě se populismus, někdy natřený národními barvami, někdy prostě jenom zabalený v lákavém obalu, snaží rozleptat demokratickou společnost… Demokracie od nás vyžaduje odpovědnost, vůli k rozhodování, respekt k jinému, nebo slabšímu, vyžaduje od nás myšlení. Populismus od nás vyžaduje mlčení. Vyžaduje, aby ti, kdo se rozhodnou populistického vůdce následovat, odložili svoje názory a touhy a přejali ty jeho. Aby převzali jeho neochotu řešit skutečné problémy a nahrazovat je volebními hesly... Vyžaduje ne vůli k rozhodování, ale poslušnost, vyžaduje ne respekt ke slabšímu, ale nevšímavost. V podstatě vyžaduje jediné. Mlčet a za čtyři roky volit stejně, jako dosud… Populisté, a prokazuje se to zas a znova po celé Evropě, stojí pouze o homogenní, jednolitou masu ovcí.“

Zazněly i obavy o životního prostředí. A vyslovil se k tomu jak ekolog Jan Piňos, tak i zástupci soukromých zemědělců. A také výzvy naplněné zdravým sebevědomím: například zpěvák Radek Banga vyzval ke chvilce hluku, aby nás bylo slyšet až do Strakovy akademie, sídla české vlády kousek od Letné. A všichni křičeli, včetně přítomných Romů, protože všichni chceme, aby mocní vnímali naše námitky vůči jejich prohřeškům proti demokracii.

Těch lží, vytáček a odpudivých útoků na část občanů jsme slyšeli od Miloše Zemana a Andreje Babiše tolik, že touha po pravdě se jeví jako samozřejmá. Už dávno víme, že nestačí jednou za čas jít k volbám a dál se o věci veřejné nestarat. Pokud se nestaráme, vyhrají ti, kteří nechtějí, aby se jim lidé dívali pod prsty: mocichtiví, nenasytní, nemorální vládci, tuneláři, přikradači a korupčníci, jedním slovem paraziti přisátí na daně, které odvádíme státu.

Co oligarchové a populisté potřebují

A v tomto ohledu Babiš není první. Hned během sametové revoluce politiku infikovali členové Prognostického ústavu AV a další s nimi spříznění „odborníci“. A privatizovali majetek ve prospěch těch, kteří na to tehdy měli finance a sociální kapitál (vazby, známosti, znalosti, jak to funguje). A kdo to byl? Inu: bolševici a estébáci všeho druhu, ředitelé podniků a jejich náměstci, vexláci, zloději a další spodina, pár sportovců a umělců. Byl to právě Klaus a spol., kdo stvořil oligarchy, tedy i Babiše. A byl to Zeman s Klausem, respektive ČSSD s ODS, kdo tu jako první hrubě zaútočil na demokracii svou „opoziční smlouvou“.

Není náhoda, že vedle Babiše a Okamury i Zeman a Klaus dělají vše možné, aby současné probuzení občanské společnosti co nejvíce pohaněli. Právě tito politici potřebují ke svému vládnutí nepřátele, vnitřní i vnější - proto nesnášejí občanskou společnost, proto hlásají a podporují nenávist vůči Romům či uprchlíkům. Nemají žádnou smysluplnou náplň své politiky, tedy pokud smyslem věci nemyslíme hrabání pod sebe či pomstu těm, kteří mají odlišný názor.

Právě tito politici potřebují ovládnout co nejvíce médií, aby mohli svoji prázdnotu skrýt za marketingová hesla. A právě tito politici potřebují ovládnout policii a justici, aby jejich počínání kryla. Je jen na nás, jestli té oligarchii, která nám dnes vládne, dokážeme zatnout tipec.

Pravda se prosadí

Po sérii demonstrací organizovaných Milionem chvilek můžeme i na zdravé skepsi trochu ubrat. Jak řekl Mikuláš Minář:

„Je nad slunce jasné, že nám po dnešku škarohlídi řeknou: Vidíte? Andrej Babiš nerezignoval. Tak k čemu to bylo? Bylo to zcela zbytečné. Nic se nezměnilo. Není to pravda. Věci se pomalu mění. Před rokem nás bylo na náměstí 25 tisíc. Dnes je nás tu možná 250 tisíc. Kolik nás bude za rok? Věci se mění. My se měníme. Měníme se, protože dál trváme na tom, že pravda je pravda a jako takovou je třeba ji i v politice ctít. Nepochybujeme o tom, že pokud v tomto postoji vytrváme, pravda se nakonec prosadí.“

Ano, pravda se nakonec prosadí, za podmínky, že budeme ochotni pro to něco udělat ve svém okolí i ve veřejném prostoru jako takovém. A k tomu poslední demonstrace výrazně přispěly.

Přečteno: 1200x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Občanská společnost, Populismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo