romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Okamura popírá romský holocaust, politici mlčí

6.2.2018 9:00
Tomio Okamura a skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. (FOTO: Wikimedia Commons, Akademie věd ČR, koláž: Romea.cz)
Tomio Okamura a skupina dětských vězňů koncentračního tábora v Letech u Písku. Děti tu umíraly především hlady a zimou. (FOTO: Wikimedia Commons, Akademie věd ČR, koláž: Romea.cz)

Na tom, že fašista popírá holocaust, není nic neobvyklého, divné je, že k tomu mlčí demokratičtí politici i poměrně dost novinářů. Vypadá to, jakoby měl Okamura zaplacené nejen Parlamentní listy a TV Barrandov, ale i některá další média. A ještě divnější je, že česká policie nekoná. Vypadá to, že migranti jako společenské téma už tolik netáhnou a proto je třeba znovu štvát proti Romům.

Nepotrestatelný Okamura

Okamura pošpinil oběti tábora v Letech u Písku již v létě 2014, když ve vyjádření pro Parlamentní listy mluvil o koncentráku v Letech jako o lži a mýtu. Tvrdil, že tu nikdo nebyl zabit a vězni umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života. Byla to samozřejmě lež. Dospělí i děti v Letech umírali na následky špatných životních podmínek, na podvýživu (dozorci kradli jídlo), zimu, týrání, na špatné hygienické a ubytovací podmínky, na nedostatek léků atd. Podrobně jsem o tom psal v článku Koncentrák v Letech a romský holokaust.

Na Okamuru bylo tehdy podáno trestní oznámení, které spadlo pod stůl. Policisté došli k závěru, že „nebyly zjištěny skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin.“ Jakoby neexistoval trestný čin zpochybňování, popírání, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Začátkem srpna 2015 podala organizace ROMEA na Okamuru trestní oznámení kvůli jeho nepravdivým výrokům vůči Romům ve videu, které umístil na svou webovou stránku, Facebook a YouTube. Příspěvek nazval „Strmý nárůst romské populace“. Mimo jiné v něm uvedl, že „strmý růst romské populace“ je „jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro Českou republiku“. A policie? Dospěla k závěru, že Okamurův projev je v mezích zákona. A případ odložila.

Nyní Okamura razí další lež, že tábor v Letech neměl plot (za to se zpětně omluvil s tím, že v plotě byly díry) a že romští vězni mohli volně chodit ven. Trestní oznámení již bylo podáno, ale, soudě dle předchozích policejních rozhodnutí, bude nejspíš opět k ničemu.

Aby bylo jasno, že nejde jen o Okamuru samého, nevinná je i poslankyně a pedagožka Tereza Hyťhová (SPD), která v listopadu vyjádřila své pochopení pro výhrůžky a nenávistné komentáře, které se na sociálních sítích objevily pod fotografií dětí z první třídy ze základní školy v teplických Proseticích. Podle policie nespáchala trestný čin. Trestní oznámení bylo podáno i na poslance SPD Miloslava Roznera, který o Letech hovořil jako o neexistujícím pseudokoncentráku.

Pět minut Hitler, pět minut Židé

Okamura se odvolává na tvrzení historika Jana Rataje, o kterém jsem v této souvislosti psal již v roce 2016. Rataj svého času legitimizoval extremistické názory na Vysoké škole ekonomické v Praze. Na své semináře zval fašisty i neonacisty, ti zde přednášeli studentům a diskutovali s nimi. Během senátního slyšení k neonacismu koncem roku 2009 jsem mu to během diskuse vytkl, on ovšem tvrdil, že nejde o legitimizaci extremistů a jejich názorů, protože jindy zve jejich odpůrce.

Rataj asi nepokládá nacismus a fašismus za zločin. V diskusi dá prostě slovo panu Hitlerovi i panu Židovi, ať se mohou studenti rozhodnout, který názor je ten správný. Nutno podotknout, že s tímto zvrhlým uvažováním není Rataj sám, je poměrně rozšířené. Dá se tak ovšem vysvětlit jeho nazírání na to, co byl nacistický koncentrák a co již nikoli. V 80. letech Rataj přednášel dějiny KSČ v Ústavu marxismu-leninismu Univerzity Karlovy a změna kvalifikace se mu po listopadu 89 očividně nepovedla, o romském holocastu nemá valné ponětí.

Většina mlčí

Toto počínání SPD odsoudilo několik politiků z TOP 09 a KDU-ČSL. Marian Jurečka na twiteru napsal: „Chtělo by to zajistit pro klub SPD exkurzi třeba do Let, Terezína či do Osvětimi, aby přestali s výkladem dějin podle svých představ. Jsem připraven jim na takovou vzdělávací cestu i přispět v rámci budoucnosti našeho národa.“ Trestní oznámení na Roznera podali Mladí sociální demokraté.

Na místě by však byla mnohem silnější politická odezva. Okamura je dnes místopředsedou Poslanecké sněmovny. Ještě v roce 2005, když tehdejší prezident Václav Klaus pronesl o koncentračním táboře v Letech podobný výrok jako Okamura, vyvolal u politiků všeobecné pobouření. Nyní mlčí hnutí ANO, potichu je i vedení ČSSD, jejíž někteří politici v posledních letech prosluli xenofobií. O prezidentovi Miloši Zemanovi ani nehovoře, ten, jak víme, v lecčems stojí na pozicích krajní pravice. To, že k šíření takovýchto názorů mlčí současná komunistická strana, nikoho asi nepřekvapí, tamní stalinisté nemají k těmto postojům daleko. Mlčí však i další, údajně demokratičtí politici, například Piráti, Starostové či Zelení. A, což je stejně málo povzbuzující, svůj názor k tomu nenabízí ani velká část médií.

Současná společenská atmosféra není dobrá, trend je jasný, situace pozvolna směřuje ke konci liberální demokracie. Popírání romského holocaustu nevadí většině politiků, mnoha novinářům, ani policii, která má dodržování zákona vynucovat. Takovýhle přístup vede k zoufalství a bezmoci těch, kteří jsou terčem neustálého osočování a svědky opakovaného zpochybňování utrpení jejich blízkých za tzv. druhé republiky a nacistického protektorátu, tedy Romů. Měli bychom se vzpamatovat, z historie již víme, co může po popírání holocaustu následovat.

 

Přečteno: 3769x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Okamura - popírání romského holocaustu, PolitikaHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo