romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Romové kandidují za fašouny. Copak se jim asi honí hlavou?

25.9.2020 20:25
František Kostlán.  Foto: Archiv Romea.cz
František Kostlán. Foto: Archiv Romea.cz

Mezi fašizujícími Okamurovci člověk vydrží jen tehdy, když si myslí nebo alespoň říká totéž co oni. To krásně vyjadřuje staré české přísloví „kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti“.

Představme si Roma, který na Romy nadává, uráží je a vydává za pravdu kolující hoax, že se počet Romů v Česku za posledních 14 let zdvojnásobil a tento strmý nárůst romské populace je jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro naši zemi. Nebo že zpochybňuje romský holocaust.

Co asi běží hlavou podnikatelce a místopředsedkyni klubu SPD v Krupce Kuchtové nebo vychovateli v dětském domově Tancošovi z téhož města, kteří za Okamurovu SPD kandidují v Ústeckém kraji?

Nebo že by řekl: „To, že Cikán je dnes vnímán hanlivě, to není vina ani neonacistů ani Čechů ani Turků. To je v prvé řadě hanba Romů. Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích.“

Či dokonce: „O Dělnické straně píšeme, že je extrémistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“ (Dělnickou stranu zrušil Nejvyšší správní soud jako neonacistickou a navazující na Hitlerův nacismus.)

Správně, jde o nesmrtelné výroky Tomia Okamury.

Odsuzujeme to, že někteří romští herci v reklamách šíří stereotypy o Romech. Ale tohle je mnohem horší. Vtip (humor) je na stereotypech založený, což se nám pochopitelně nemusí líbit, ale oproti přímé podpoře xenofobů či rasistů některými Romy je to jen letní vánek.

Co asi běží hlavou podnikatelce a místopředsedkyni klubu SPD v Krupce Kuchtové nebo vychovateli v dětském domově Tancošovi z téhož města, kteří za Okamurovu SPD kandidují v Ústeckém kraji?

Jistě, i mezi Romy se najdou lidé, kteří jinými Romy pohrdají, v místech často vládne mafie, jejíž součástí jsou vedle některých místních politiků, úředníků, policistů či strážníků i romští lichváři či majitelé ubytoven apod.

Ale je víc než trapné, když některý z Romů souhlasí (či k tomu mlčí) s paušálním tvrzením, že Romové si za svou pověst mohou sami a měli by se za podpory české vlády vystěhovat do Indie, protože jsou nebezpečím pro Českou republiku. Takové tvrzení totiž zahrnuje i je samé, tedy i Kuchtovou a Tancoše.

Okamurovy výroky jsou idiotské. Nikoli náhodou si vysloužil přezdívku Lobotomio. Nejsou však to jediné, co by mělo všem (!) Romům vadit. Čím více budou v politice extremisté jako Okamura silnější, tím na tom budou Romové hůř. Včetně podnikatelů a vychovatelů z dětského domova.

Přečteno: 1760x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Tomio Okamura, SPD, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo