romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Romové kandidují za fašouny. Copak se jim asi honí hlavou?

25.9.2020 20:25
František Kostlán.  Foto: Archiv Romea.cz
František Kostlán. Foto: Archiv Romea.cz

Mezi fašizujícími Okamurovci člověk vydrží jen tehdy, když si myslí nebo alespoň říká totéž co oni. To krásně vyjadřuje staré české přísloví „kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti“.

Představme si Roma, který na Romy nadává, uráží je a vydává za pravdu kolující hoax, že se počet Romů v Česku za posledních 14 let zdvojnásobil a tento strmý nárůst romské populace je jedním ze dvou největších bezpečnostních rizik pro naši zemi. Nebo že zpochybňuje romský holocaust.

Co asi běží hlavou podnikatelce a místopředsedkyni klubu SPD v Krupce Kuchtové nebo vychovateli v dětském domově Tancošovi z téhož města, kteří za Okamurovu SPD kandidují v Ústeckém kraji?

Nebo že by řekl: „To, že Cikán je dnes vnímán hanlivě, to není vina ani neonacistů ani Čechů ani Turků. To je v prvé řadě hanba Romů. Jejich dlouhá staletí pěstovaný životní styl a životní hodnoty chtěj nechtěj kolidují a kolidovaly s hodnotami ve všech civilizovaných zemích.“

Či dokonce: „O Dělnické straně píšeme, že je extrémistická, ale čím doopravdy? V čem je například extrémní názor, že Cikáni by si měli založit vlastní stát a že Česká republika by měla podpořit jejich vystěhovalectví do země, odkud pochází jejich prapředci?“ (Dělnickou stranu zrušil Nejvyšší správní soud jako neonacistickou a navazující na Hitlerův nacismus.)

Správně, jde o nesmrtelné výroky Tomia Okamury.

Odsuzujeme to, že někteří romští herci v reklamách šíří stereotypy o Romech. Ale tohle je mnohem horší. Vtip (humor) je na stereotypech založený, což se nám pochopitelně nemusí líbit, ale oproti přímé podpoře xenofobů či rasistů některými Romy je to jen letní vánek.

Co asi běží hlavou podnikatelce a místopředsedkyni klubu SPD v Krupce Kuchtové nebo vychovateli v dětském domově Tancošovi z téhož města, kteří za Okamurovu SPD kandidují v Ústeckém kraji?

Jistě, i mezi Romy se najdou lidé, kteří jinými Romy pohrdají, v místech často vládne mafie, jejíž součástí jsou vedle některých místních politiků, úředníků, policistů či strážníků i romští lichváři či majitelé ubytoven apod.

Ale je víc než trapné, když některý z Romů souhlasí (či k tomu mlčí) s paušálním tvrzením, že Romové si za svou pověst mohou sami a měli by se za podpory české vlády vystěhovat do Indie, protože jsou nebezpečím pro Českou republiku. Takové tvrzení totiž zahrnuje i je samé, tedy i Kuchtovou a Tancoše.

Okamurovy výroky jsou idiotské. Nikoli náhodou si vysloužil přezdívku Lobotomio. Nejsou však to jediné, co by mělo všem (!) Romům vadit. Čím více budou v politice extremisté jako Okamura silnější, tím na tom budou Romové hůř. Včetně podnikatelů a vychovatelů z dětského domova.

Přečteno: 1836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, Tomio Okamura, SPD, Rasismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo