romea - logo
19. ledna 2020 (neděle)
svátek má Doubravka
Loading
rozšířené vyhledávaní

František Kostlán: Soukromá televize Prima patří před listopad 89

2.11.2016 18:22
Záběr z reportáže televize Prima (28. 7. 2016), ve které redaktorka tvrdí, že se chystá z Velké Británie vrátit 2500
Záběr z reportáže televize Prima (28. 7. 2016), ve které redaktorka tvrdí, že se chystá z Velké Británie vrátit 2500 "problémových romských rodin" (FOTO: repro Prima TV)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání nikoli poprvé vyčítá televizi Prima manipulaci se zpravodajstvím. Prohřešky FTV Prima proti novinařině i proti demokratickým zvyklostem bobtnají, její zpravodajství a další vysílání nemá s novinařinou mnoho společného, spíše s úmyslnou manipulací, propagandou, ba dokonce cenzurou.

Manipulace diváky

RRTV ve své analýze z období od 28. března do 17. dubna letošního roku Primu nikterak nešetří. Některé zpravodajské příspěvky jsou podle ní komentované či jinak manipulované. (Shrnutí informací z této analýzy naleznete zde). „V příspěvcích docházelo k prolínání zpravodajského obsahu a hodnotících komentářů moderátorů a redaktorů relace, přičemž názorová stanoviska provozovatele byla divákům prezentována jako fakta. Diváci si tak na základě odvysílaného obsahu nemohli utvořit vlastní nezávislý názor, jelikož zaujaté redakční komentáře je naváděly k jediné možné interpretaci medializovaného,“ stojí v analýze zpravodajství FTV Prima, kterou si nechala vypracovat RRTV.

Podtrženo a sečteno: Prima podává o migraci a uprchlících obraz silně negativní. Tyto závěry analýzy jsou ve shodně s počínáním vedení FTV Prima, které nařídilo redaktorům zpravodajství, že tématiku uprchlíků mají prezentovat jako hrozbu, problém a krizi. Primu usvědčuje nahrávka z porady, kde toto rozhodnutí padlo, kterou zveřejnil server Hlídací pes.org:  

„Jsme tady všichni zaměstnaní, máme zaměstnavatele, který má nějaký postoj. Jestliže ho akceptuji já, akceptuje ho vedoucí vydání, tak vy prostě poslechnete příkazů vedoucího vydání… Pokud to tak není, tak vlastně neakceptujete fakt, že jste tady zaměstnaní a pak nemá cenu, abyste tady byli zaměstnaní,“ říká na záznamu z porady ze 7. září loňského roku mimo jiné šéfredaktorka zpravodajství FTV Prima Jitka Obzinová. Na nahrávce zdůvodňuje svůj úmysl informovat o migrantech a uprchlících výhradně negativně i Luboš Jetmar, místopředseda představenstva FTV Prima Holding: „Pracujete ve zpravodajství televize, která je poměrně silný vlivový médium a ovlivňujeme většinový názor v této zemi“.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání kupodivu odmítla na tuto nahrávku jakkoli reagovat, s tím, že bude sledovat pouze konkrétní zpravodajské a publicistické příspěvky Primy. Výzva ke zkreslování zpravodajství ve prospěch osobních názorů firemního vedení je přitom jednoznačným porušením zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. To klade otázku, nakolik je RRTV politickým orgánem (namísto správním) a jestli svou politiku zaměřuje v něčí prospěch.

Další nepřátelé: Romové a Klinika

Vedle migrantů a uprchlíků si jako své nepřátele vybrala FTV Prima i Romy a sociální centrum Klinika. Krom mnoha jiného podala o Romech lživou zprávu, že se budou po brexitu houfně vracet z Británie do České republiky a formulovala to jako hrozbu.

Tisková zpráva RRTV popisuje reportáž Primy o Klinice těmito slovy: „Dotyčná zpravodajská reportáž se zpronevěřila zásadě důsledného oddělování hodnotících komentářů od zpravodajských informací. Reportáž byla zpracována manipulativním způsobem. Divákovi podsouvala již konkrétní předdefinovaný názor na pojednávanou problematiku.“ Rada kvůli tomu zahájila s FTV Prima správní řízení. (Podrobnosti o zpravodajství Primy o Klinice.)

Normalizační TV Prima

Televize Prima tíhne i jinak k době před listopadem 89 než "jen" manipulací s diváky a cílenou propagandou. Zalíbila se jí i cenzura. Neodvysílala Show Jana Krause jen proto, že v něm různé osobnosti říkají, co si myslí o Milošovi Zemanovi. To Primě nevyhovuje, protože Zemana a jeho protimigrační tažení podporuje. (Podle některých odborníků to cenzura nebyla, protože s vystřihováním některých pasáží v pořadu údajně souhlasil i Jan Kraus. Prima ovšem mohla odvysílat celý pořad bez jakýchkoli úprav hned - neudělala to a namísto toho se vymlouvala, že pořad nedostala od výrobce včas - i proto je její postup více než podezřelý.)

Ministr kultury Daniel Herman na to reagoval na twitteru: „Znamená neodvysílání pořadu Jana Krause na TV Prima začátek 'stabilizace společnosti´ podle čínského střihu? To by bylo nepřijatelné!" To je přesné.

Tento způsob propagandy u nás před listopadem 89 používali komunisté, respektive tehdejší politici, redakce a novináři, obzvláště ti televizní. Politika a žurnalistika tehdy srostly v jeden propagandistický obušek. Média musela ve svém informování o politice dodržovat příkazy Ústředního výboru Komunistické strany Československa. Režim měl k dohlížení nad dodržováním těchto příkazů členy strany na vedoucích pozicích v médiích, cenzurní úřad, Veřejnou bezpečnost (policii) a Státní bezpečnost. Ke způsobu tehdejší propagandy patřilo i určování toho, co si o tom kterém dění mají čtenáři, posluchači a diváci myslet - tedy i komentované zpravodajství a další manipulace.

Dnes, ve svobodnější době, to vše soukromá televize Prima dělá dobrovolně, leckdy i proto, že její „novinařina“ srůstá s politikou v jeden xenofobní obušek, především s politikou Zemanovou, ale i dalších populistů a xenofobů. Uvidíme, jak dopadnou analýzy zpravodajství Primy za další období. Nic radostného asi očekávat nemůžeme.

Kdo nechápe, z kola ven

Komentované zpravodajství a další manipulace s divákem ve zpravodajských a zpravodajsko-publicistických pořadech jsou proti zákonu - zákon o rozhlasovém a televizním vysílání přikazuje veřejnoprávním i soukromým televizím a rádiím zachovávat ve zpravodajství a zpravodajské publicistice objektivitu a vyváženost. Je to také proti profesní etice - seriozní média mají svůj etický kodex právě proto, aby nedocházelo ve zpravodajství k překračování hranic přípustnosti. Takové chování redakcí a novinářů je samozřejmě i porušením obecně sdílených hodnot - lhát se nemá.

Každé médium samozřejmě může mít svoji „redakční politiku,“ která vyhovuje jeho záměrům. Ve všech pořadech - kromě zpravodajství a zpravodajské publicistiky - se své strategie může držet, jak je mu jen libo. Ve zpravodajství však bez ohledu na to musí ctít objektivitu a vyváženost. Pokud chce sdělovat své názory, musí tak činit v jiném svém pořadu, který je určen názorům a komentářům (například Česká televize k tomu má Události, komentáře, Český rozhlas Názory a argumenty).

Kdo tohle nechápe, nemá v novinařině či dokonce jako pedagog na žurnalistice co pohledávat.

Přečteno: 2713x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, Novinářská etikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo