romea - logo
13. srpna 2022 (sobota)
svátek má Alena

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Volby a populismus - ODS se zdatně učí od profesionálních populistů

Praha, 25.10.2012 15:24, (ROMEA)
František Kostlán
František Kostlán

Populismus, kterým okolo voleb hýří politici, může být zrádný i pro ně samé. Především však je zhoubný pro tuto zemi - nic neřeší a nevyřeší, vždy ovšem spolehlivě zvedne negativní emoce vůči těm, kteří jsou populisty osočováni. A opakované podněcování k nenávisti vede k hořkým koncům, jak to známe z dvacátého století.

Německá kancléřka Angela Merkelová, konzervativní politička, řekla u příležitosti odhalení památníku romským obětem nacismus v Berlíně, že nacistická genocida Romů je varováním pro současnost. Romani Rose, předseda Centrální rady Romů a Sintů v Německu, k tomu dodal: "Tento památník nese důležité poselství, že protiromský sentiment je stejně nepřijatelný jako antisemitismus."

Je načase, aby si to uvědomili i ti čeští demokratičtí politici, kteří svým dnešním populismem vyvolávají resentimenty toho nejhoršího, co se v minulém století v Evropě událo.

ODS na volebním minimu

Kupodivu si to ne vždy uvědomuje Miroslava Němcová, přestože jinak patří k těm konzervativním političkám, které stojí na straně nacistických obětí - krom jiného se účastní různých vzpomínkových aktů, například v Plzni před Velkou synagogou či v Pinkasově synagoze apod.

Miroslava Němcová dala k dispozici svou tvář v krajské volební kampani ODS. Pod ní se na billboardech skvělo toto heslo: Sociální dávky potřebným. Ne těm, kdo je zneužívají.

Jde o jedno z hesel, kterým se, a to hloupě, již delší dobu útočí proti Romům jako celku. A Němcová si toho je při své inteligenci nepochybně vědoma.  Například o  zneužívání dávek v hmotné nouzi lze hovořit především tehdy, když je dostal ten, kdo na ně ze zákona nemá nárok. Zneužívání dávek je minimální, někteří lidé je však využívají, jak jim to jen zákon dovoluje.

Vláda se sice snaží zamezit nákupu alkoholu či tabáku z dávek, ale zatím to nedokážou ani nově zavedené "sociální karty" rovnou při placení v obchodě. Otázkou ovšem je, jestli se dá nákup alkoholu či cigaret skutečně označit jako zneužívání.

V mediálních debatách se velice často objevuje maloměšťácké moralizování mířící na pobíratele sociálních dávek: „kupují si za dávky tabák nebo alkohol“ apod. Tento a podobné příklady ovšem nelze považovat za zneužívání sociálních dávek, neboť bychom pak museli obdobně mluvit o zneužívání mezd nebo příjmů z akcií (analogicky bychom museli hovořit o tom, že akcionáři zneužívají dividendy a kupují si za ně doutníky a koňak).
U dávek je totiž určeno, kdy a jak na ni vzniká nárok, její spotřebování je v netotalitní společnosti věcí příjemců. Otázku zneužívání je tudíž možné zkoumat pouze z hlediska plnění / neplnění podmínek vážících se k jejich udělení,
" napsal Ondřej Lánský z Centra globálních studií, v článku Výše zneužívání sociálních dávek se pohybuje okolo 0,35 procenta státního rozpočtu. Jinou cestou unikají ze státní poklady stovky milard (článek rozhodně stojí za přečtení celý, pojednává o všech sociálních dávkách).

Němcová tím ale možná chtěla říci, že je třeba změnit zákony tak, aby se sociální dávky nemohly využívat v celé dnešní šíři (aby byly nižší a bylo jich méně). To by bylo sice velmi krátkozraké, protože ti nejchudší by tak ještě víc zchudli a napětí ve společnosti by opět vzrostlo, ale budiž, ODS na obyčejné lidské potřeby vždy shlížela nadřazeně.

Co je však důležité: v obou případech mohla ODS zakročit a změnit to, vládne už dost dlouho. Mohla si došlápnout na ty úředníky, již vyplácejí sociální dávky lidem, kteří na ně nemají nárok, a mohla změnit potřebné zákony dle libosti své a TOP 09, která si co do ohledů k sociálně slabým s ODS v ničem nezadá. Němcová to samozřejmě ví, ale zřejmě neodolala tlaku předvolebních manažerů či rádců, a své jméno spojila s populistickým výkřikem.

Po zádech Romů do senátu

Populismus však ODS v krajských volbách nepomohl. Tato strana se oprávněně propadla na své dosavadní volební minimum - za prvé: zklamala voliče svou asociální politikou a nekončícími aférami, a za druhé: ODS nemůže v populismu soutěžit s profesionálními populisty z uskupení Severočeši.cz, Suverenita Jany Bobošíkové či Dělnická strana sociální spravedlnosti. V jejích řadách se však takoví lidé pohybují.

Jmenovat Ivanu Řápkovou, notorickou populistku hrubého ražení, už ani snad nemá smysl. Zná ji každý. V jejích šlépějích ale úspěšně kráčí několik vyspělejších jedinců, v čele s Jaroslavem Zemanem.

Zřejmě pryč je dřevní populismus, jímž se proslavil senátor Jaroslav Kubera.

"Já jsem byl ten, který v tomto sále prosadil, že obce nemusí mít romského poradce. Pouze kraje ho zatím mají ze zákona povinného. Ale už se připravuje údajně zákon, že i obce budou povinně míti romského poradce. Tam, kde romského poradce mají, paradoxně mají víc problémů, než měli před tím. Protože co udělá romský poradce? Místo toho, aby za poměrně dobré peníze vykazoval nějakou činnost, tak by vyráběl problémy. Když bude vyrábět problémy, tak se nejspíše ve funkci udrží," řekl Kubera v Senátu v loňském roce.

Něco tak nebetyčně pitomého asi nemá smysl komentovat, jedině snad tvrzením, že problémy nevytvářejí romští poradci, ale Kuberové. Kdybychom se všech Kuberů zbavili, propukne na zemi ráj a vysvitne slunce zářné budoucnosti nad hlavou. Je jisté, že předchozí populistické výroky i konání umožnily dalším hlásat ještě větší pitomosti, s ještě větším populistickým gustem.

Kupříkladu Jaroslav Zeman, senátor, starosta Albrechtic v Jizerských horách a ředitel místní hračkářské továrny Detoa, se na serveru iDnes.cz pochlubil, že se snažil zaměstnávat "cikánskou komunitu" - člen ODS tedy nezaměstnával jednotlivé lidi, ale rovnou celou komunitu. Ať se pak nediví, že mu to nefungovalo, Romů tu máme na čtvrt milionu, to se najednou špatně zaměstnává.

Teď ale vážně. Zeman na otázku, jestli se nebojí, že se stane terčem kritiky, nebo toho, že jej někdo obviní z rasismu, odpověděl:
"Ne. Na rozdíl od lidí, kteří mají z této problematiky obživu, jsem se cikánskou komunitu snažil zaměstnávat, odhaduji, že se za tu dobu vystřídalo asi 120 cikánů. Měli by se donutit pracovat, i kdyby měli provádět veřejnou službu, při které by zametali zleva doprava a obráceně s minimální hranicí odpracovaných 120 nebo 130 hodin. I my pracujeme běžně 170 až 180 hodin."

Jako člověk, který si z romské problematiky udělal obživu, musím říci, že Jaroslav Zeman není rasista, pouze hloupý populista, který se po zádech Romů vyšplhal do Senátu. "Řešení romské otázky" se chce jako senátor intenzivně věnovat. Senátoři mohou společně se svými kolegy navrhovat nové zákony, máme se tedy naše těšit. Všechny ty Řápkové a Zemanové v parlamentu nám společně s dalšími profesionály pěkně populisticky zatopí. Zdá se, že se opět ocitáme na šikmé ploše dějin.

V příštím díle našeho miniseriálu o volebním populismu pojednáme o seskupení Severočeši.cz.

Přečteno: 1829x
 

Kam dál:

Štítky:  

Sociální dávky, Populismus, Volby, Volby do zastupitelstev krajů 2012HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo