romea - logo
20. září 2020 (neděle)
svátek má Oleg

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

František Kostlán: Zprávy BIS jsou na úrovni slohového cvičení žáka deváté třídy

Praha, 31.10.2012 18:10, (ROMEA)
František Kostlán
František Kostlán

Aktivita Bezpečnostní informační služby (BIS) a její výstupy pro veřejnost jsou opravdu podivuhodné. Nejednou jsem, nikoli v nadsázce, její "zprávy" o extremismu srovnával se slohovým cvičením žáka deváté třídy. Její "informace" o vývoji na extremistické scéně za třetí čtvrtletí roku 2012 má slova potvrzuje.

Přední investigativní novinář a expert na bezpečnostní problematiku, Jaroslav Spurný z časopisu Respekt, napsal nedávno o práci BIS zajímavý souhrnný článek, který začíná těmito slovy:

"Pokud existuje cosi jako pohádkový klid na práci, musejí o tom za zdmi této prosklené krabice na kraji Prahy něco vědět. V ústředí civilní kontrarozvědky pracuje osm stovek lidí, roční rozpočet přesahuje miliardu, možnosti špehovat spoluobčany jsou nevídané a možnosti protivné kontroly zvenčí minimální. Přesto nás BIS už léta zásobuje objevy, které lze - zpravidla v kvalitnější verzi - běžně najít v otevřených zdrojích včetně médií. Je nad slunce jasné, že v práci české tajné služby rozhodně není něco v pořádku."

A svá slova poté dokládá mnohými konkrétními příklady. Spurný se ve svých článcích zabývá BIS komplexně, vše co o ní napsal, se však dá vztáhnout i na její "monitorování" extremismu. V jediné zprávě BIS o extremismu nestojí nic, o čem by dříve nepsala média, některá z nich lépe, informovaněji a zasvěceněji než BIS.

Extremismus bez extremistů 

Jako příklad uveďme server Antifa.cz, z něhož nepochybně BIS čerpá mnohé informace o pravicových extremistech. Lidé z Antifašistické akce (Antifa) jsou přitom pro BIS šmahem všichni levicoví extremisté, protože "bisoni" se dosud nenaučili rozeznávat mezi jednotlivými lidmi a skupinami. Totéž se týká anarchistů, o nichž BIS ve čtvrtletní zprávě v rámci "informování" o akcích levicových extremistů píše:

"Dne 29. září 2012 se v Praze konal DIY karneval, na jehož pořádání se spolupodílely organizace Freedom Not Fear a Československá anarchistická federace. Akce měla spíše karnevalový než politický charakter. Zúčastnilo se jí přibližně 2 000 osob, z nichž převážná většina nepatřila mezi extremisty."

Podle BIS je zřejmě každá nekonformní a nekonvenční událost pořádána extremisty. Freedom Not Fear přitom extremistická není. "Česká inciativa Freedom not Fear  vznikla v reakci na vzrůstající mánii sledování a kontroly, inspirovala se německou iniciativou Freiheit statt Angst. Impulsem ke vzniku iniciativy byl i tzv. akční plán hl. m. Prahy, který usiloval o vyhánění bezdomovců z města a o tvrdé potírání i banálních přestupků," píše FNF na své facebookové stránce.

Sdělení BIS o extremismu Freedom Not Fear je na stejné úrovni (tedy velmi nízké) jako její dřívější tvrzení, že extremistická je iniciativa ProAlt, protože mezi jejími mnoha "členy" se pohybuje několik extremistů (z pohledu BIS).

Co se týče Československé anarchistické federace, BIS buď netuší, že existují anarchisté, kteří odmítají násilí, a chtějí tedy změny prosazovat demokratickou cestou, nebo pokládá za extremisty i takovéto lidi. Podle této "logiky" by extremisty byli všichni ti, kteří jsou vůči momentální vládě v opozici.

O demonstraci krajní pravice

BIS zde také píše: "Proti ,Svatováclavské akci´ protestovalo dne 28. září 2012 v Kralupech nad Vltavou přibližně 300 bojovně naladěných levicových extremistů, antifašistů a různých občanských aktivistů. Díky přítomnosti policie nedošlo k závažnějším střetům a potyčky skončily vzájemným napadáním ve formě házení různých předmětů. Policisté zadrželi celkem deset osob podezřelých z výtržnictví."

Z této formulace není jasné, jestli BIS považuje za levicové extremisty i všechny antifašisty a občanské aktivisty. Podle dosavadního způsobu uvažování jejich "odborníků na extremismus" a "analytiků" však lze soudit, že ano. V každém případě to takto pochopila ČTK, když do své zprávy napsala:

"Analytici kontrarozvědky dále vyjmenovali demonstrace, které pořádali pravicoví a levicoví extremisté. Nejvýraznější akce se stala koncem září v Kralupech nad Vltavou a střetly se při ní oba tábory: proti zhruba dvěma stovkám příznivců pravice protestovalo na tři sta jejich odpůrců."

Na druhou stranu: brát vážně Českou tiskovou kancelář, která v posledních měsících nepřichází se zprávami, ale s polotovary, s propagací předsudků a stereotypů, zoufalým nedostatkem faktů ve zprávách a špatně česky psanými texty může snad jen někdo nesvéprávný. Jako veřejnoprávní médium se tedy rozhodně nechová.

Poznatky BIS

"Ve sledovaném období došlo také k dvěma výrazným událostem, které nejsou spojeny přímo s aktivitami extremistů, nicméně v širších souvislostech s extremismem souvisí. První bylo zadržení Vojtěcha Mlýnka dne 10. srpna 2012, který shromažďoval zbraně a výbušniny a údajně sympatizoval s norským teroristou Andersem Breivikem. Podle poznatků BIS tato osoba není napojena na extremistickou scénu a její inspirace Breivikem byla minimální. BIS nedisponuje poznatky o tom, že by zadržený muž plánoval teroristický čin," píší dále "bisoni" ve zprávě ze třetího čtvrtletí 2012.

 

K tomu snad zbývá jen dodat, že veřejnost nedisponuje poznatky, že by BIS kdy dospěla k nějakému závažnějšímu poznatku o čemkoli. Jestliže policie Mlýnka podezřívá, že možná chystal útok po vzoru norského masového vraha Breivika, a že patří k extremistům, je namístě jí naslouchat mnohem spíše, než BIS. Tím není řečeno, že se kriminálka nemůže mýlit, ale že je důvěryhodnější co do poznatků než tajná služba.

Klaus a radikální společnost 

A ještě jeden citát BIS, o útoku airsoftovou pistolí na Václava Klause, 28. září 2012 v Chrastavě: "Zadržený není dle poznatků BIS napojen na českou extremistickou scénu. Nicméně tato událost ukázala, že část české společnosti se výrazně radikalizuje. Byť je globálně nebezpečí obdobných činů stále nízké, je tento případ výstrahou, že možnost útoků na politické reprezentanty je i v ČR reálným rizikem."

Budiž, společnost se radikalizuje, což je někdy až hmatatelné. Nelze to ale vyvozovat z jediného činu. Něco takového se může stát i v dobách mnohem klidnějších, než je ta dnešní - může jít třeba o čin vyšinutého jedince. A jestli tomu tak bylo v tomto případě, se zatím neví. Jestliže tohle "analytik" neví, ať se nediví, že jej píši v uvozovkách.

Na závěr tedy ještě jeden citát z jednoho staršího článku Jaroslava Spurného: "Skutečná výpovědní hodnota výroční zprávy BIS nepřesáhne informační hodnotu trochu zasvěcenější hospodské debaty. Oběma chybějí důkazy."

Přečteno: 1629x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

BIS, Bezpečnost, Terorismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo