romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosa: Jak se mluví a píše o Romech - popraly se klany nepřizpůsobivých, nikoli dva naštvaní lidé

16.7.2020 11:06
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)

Regionální síť Deníků, která má stabilně jednu z nejvyšších čteností v zemi, Romy nikdy nešetřila, včetně štvaní proti nim. Tuto "tradici" nyní potvrdil Přerovský deník svým článkem o pranici dvou mužů ve městě. A nemůže u toho pochopitelně chybět ani šéf strážníků.

„Na operační středisko jsme přijali několik telefonních oznámení o potyčce nepřizpůsobivých v cukrárně v centru města. Stálá služba zaměřila kamery a začala stahovat hlídky,“ popsal zákrok zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. „Přítomnost hlídek dva znesvářené klany opět rozvášnila a jeho členové se do sebe s velkým halasem pustili. Poté, co strážníci použili slzotvorný prostředek, se obě strany oddělily a situace se postupně začala zklidňovat,“ dodal s tím, že strážníci zůstali na místě ještě několik desítek minut - do doby, než se situace zcela zklidnila.

Co se vlastně odehrálo: dva lidé se na sebe naštvali a poprali se. Třetí se je snažil roztrhnout. Dovedete si představit, že by nějaká média informovala o rvačce dvou mužů, kterých je den co den mnoho, kdyby nešlo o Romy? Vlastně o "nepřizpůsobivé", abych zůstal věrný popisu Přerovského deníku. Prali se totiž "nepřizpůsobiví", nikoli slušní lidé, vzkazuje vlastně strážník čtenářům a novinář to ochotně papouškuje.

Informace o rvačce dvou etnických Čechů nestojí za fajfku tabáku, kdežto hádka dvou lidí s tmavší pletí, která je podle strážníka i novináře automatickým důkazem že jde o "nepřizpůsobivé", je lákavá. Takové štvaní proti Romům je ke zvýšení čtenosti lety ověřená taktika. A když řeknete a napíšete, že šlo o střet "klanů", je to ještě lákavější. "Považte, paní, dva cikánské gangy pomlátily celý Přerov," mohou drbny přidávat "k lepšímu".

V nedávné minulosti podobné "informace" coby součást protiromské kampaně vyhnaly do ulic běžné občany, kteří neváhali demosntrovat společně s neonacisty a vykřikovat s nimi protiromská hesla. Mnozí si dokonce vymýšleli, že je přepadli Romové, což v rozbouřené atmosféře mělo za následek další masové demontrace, další dávku nenávisti proti Romům.

Opravdu chceme, aby se ta doba vrátila? Jen proto, že na tom někdo vydělá o pár korun víc?


 

Přečteno: 3965x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Přerov, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo