romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosa: Jak se mluví a píše o Romech - popraly se klany nepřizpůsobivých, nikoli dva naštvaní lidé

16.7.2020 11:06
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)
Asi 100 lidí protestovalo proti neonacistickému shromáždění 21. 9. 2013 v Přerově. Protest svolala platforma Blokujeme!(FOTO: Platforma Blokujeme!)

Regionální síť Deníků, která má stabilně jednu z nejvyšších čteností v zemi, Romy nikdy nešetřila, včetně štvaní proti nim. Tuto "tradici" nyní potvrdil Přerovský deník svým článkem o pranici dvou mužů ve městě. A nemůže u toho pochopitelně chybět ani šéf strážníků.

„Na operační středisko jsme přijali několik telefonních oznámení o potyčce nepřizpůsobivých v cukrárně v centru města. Stálá služba zaměřila kamery a začala stahovat hlídky,“ popsal zákrok zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek. „Přítomnost hlídek dva znesvářené klany opět rozvášnila a jeho členové se do sebe s velkým halasem pustili. Poté, co strážníci použili slzotvorný prostředek, se obě strany oddělily a situace se postupně začala zklidňovat,“ dodal s tím, že strážníci zůstali na místě ještě několik desítek minut - do doby, než se situace zcela zklidnila.

Co se vlastně odehrálo: dva lidé se na sebe naštvali a poprali se. Třetí se je snažil roztrhnout. Dovedete si představit, že by nějaká média informovala o rvačce dvou mužů, kterých je den co den mnoho, kdyby nešlo o Romy? Vlastně o "nepřizpůsobivé", abych zůstal věrný popisu Přerovského deníku. Prali se totiž "nepřizpůsobiví", nikoli slušní lidé, vzkazuje vlastně strážník čtenářům a novinář to ochotně papouškuje.

Informace o rvačce dvou etnických Čechů nestojí za fajfku tabáku, kdežto hádka dvou lidí s tmavší pletí, která je podle strážníka i novináře automatickým důkazem že jde o "nepřizpůsobivé", je lákavá. Takové štvaní proti Romům je ke zvýšení čtenosti lety ověřená taktika. A když řeknete a napíšete, že šlo o střet "klanů", je to ještě lákavější. "Považte, paní, dva cikánské gangy pomlátily celý Přerov," mohou drbny přidávat "k lepšímu".

V nedávné minulosti podobné "informace" coby součást protiromské kampaně vyhnaly do ulic běžné občany, kteří neváhali demosntrovat společně s neonacisty a vykřikovat s nimi protiromská hesla. Mnozí si dokonce vymýšleli, že je přepadli Romové, což v rozbouřené atmosféře mělo za následek další masové demontrace, další dávku nenávisti proti Romům.

Opravdu chceme, aby se ta doba vrátila? Jen proto, že na tom někdo vydělá o pár korun víc?


 

Přečteno: 4089x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Přerov, Romové, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo