romea - logo
21. srpna 2019 (středa)
svátek má Johana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Glosa: Jiří Čunek, lidovci a podpora rodiny jako útok na demokracii

17.8.2015 11:23
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Je to náhoda, že se Pochodu pro rodinu, který byl protestem proti festivalu homosexuálů Prague Pride účastnili senátor Jiří Čunek nebo pražský radní Jan Wolf? O vztahu Jiřího Čunka k menšinám není třeba dlouze mluvit, proslavil se zejména svým otevřeným anticikanismem. A Jan Wolf? To je ten radní pro kulturu, který nedávno vzbudil rozruch tím, že chtěl, aby hymnu k oslavám výročí Karla IV. složil Daniel Landa.

Jistě, téma tradiční rodiny je dlouhodobě jedním ze základních témat konzervativních lidovců a je to věc samozřejmě zcela legitimní. Něco jiného ovšem je, když se „tradiční, konzervativní hodnoty“ stanou nástrojem boje proti menšinám. A v některých podobách i proti demokracii samotné.

Tak například na semináři, který pořádali lidovci v den Pochodu za rodinu, tvrdil teolog Dan Drápal, že děti vychovávané homosexuály mají větší tendenci k sebevraždám a kriminalitě. A navrhl také, aby lidé neměli ve volbách jen jeden hlas, ale tolik hlasů, kolik mají dětí. Bez ohledu na to, že takto by si mohly některé menšiny teoreticky volebně polepšit, je to pochopitelně návrh, který útočí na samotné základy moderní demokracie.

Samozřejmě, že ne všichni, kdo protestují proti Prague Pride, to dělají ze stejných důvodů, smýšlejí stejně, jsou stejně radikální, vyznávají stejnou ideologii... Lidovce a svolavatele Pochodu za rodinu určitě nelze ztotožnit s lidmi, kteří přišli podpořit protest extremisty a antisemity Adama B. Bartoše. "Zatímco deviantské oslavy se konají na jiném pražském pahorku - na Letné, praví vlastenci přišli na Vyšehrad," řekl agentuře ČTK Bartoš a nazval své věrné „Blanickými rytíři“.

Určité propojení tu nicméně je. Možná i „konzervativní tradiční hodnoty“ v podání Jiřího Čunka nebo Jana Wolfa mají blízko k obrazu země, kde bílí pro vlast zapalení muži plodí bílé nejlépe modrooké děti s bílými oddanými ženami, které milují svůj život v domácnosti, vaří ve velkém a do veřejného života přinášejí sice jen jeden, zato ale zásadní vklad: Milují svoji bílou rodinu a svoje bílé a samozřejmě heterosexuální děti vedou k lásce k vlasti.

Taková země už ani Blanické rytíře nepotřebuje. Ti mohou klidně spát. Taková země je bezpečná. Žádný temný stín cizáka či devianta neposkvrňuje její čistotu.

Přečteno: 1044x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Čunek, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo