romea - logo
29. března 2020 (neděle)
svátek má Taťána
Loading
rozšířené vyhledávaní

Glosa: Jiří Čunek, lidovci a podpora rodiny jako útok na demokracii

17.8.2015 11:23
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Je to náhoda, že se Pochodu pro rodinu, který byl protestem proti festivalu homosexuálů Prague Pride účastnili senátor Jiří Čunek nebo pražský radní Jan Wolf? O vztahu Jiřího Čunka k menšinám není třeba dlouze mluvit, proslavil se zejména svým otevřeným anticikanismem. A Jan Wolf? To je ten radní pro kulturu, který nedávno vzbudil rozruch tím, že chtěl, aby hymnu k oslavám výročí Karla IV. složil Daniel Landa.

Jistě, téma tradiční rodiny je dlouhodobě jedním ze základních témat konzervativních lidovců a je to věc samozřejmě zcela legitimní. Něco jiného ovšem je, když se „tradiční, konzervativní hodnoty“ stanou nástrojem boje proti menšinám. A v některých podobách i proti demokracii samotné.

Tak například na semináři, který pořádali lidovci v den Pochodu za rodinu, tvrdil teolog Dan Drápal, že děti vychovávané homosexuály mají větší tendenci k sebevraždám a kriminalitě. A navrhl také, aby lidé neměli ve volbách jen jeden hlas, ale tolik hlasů, kolik mají dětí. Bez ohledu na to, že takto by si mohly některé menšiny teoreticky volebně polepšit, je to pochopitelně návrh, který útočí na samotné základy moderní demokracie.

Samozřejmě, že ne všichni, kdo protestují proti Prague Pride, to dělají ze stejných důvodů, smýšlejí stejně, jsou stejně radikální, vyznávají stejnou ideologii... Lidovce a svolavatele Pochodu za rodinu určitě nelze ztotožnit s lidmi, kteří přišli podpořit protest extremisty a antisemity Adama B. Bartoše. "Zatímco deviantské oslavy se konají na jiném pražském pahorku - na Letné, praví vlastenci přišli na Vyšehrad," řekl agentuře ČTK Bartoš a nazval své věrné „Blanickými rytíři“.

Určité propojení tu nicméně je. Možná i „konzervativní tradiční hodnoty“ v podání Jiřího Čunka nebo Jana Wolfa mají blízko k obrazu země, kde bílí pro vlast zapalení muži plodí bílé nejlépe modrooké děti s bílými oddanými ženami, které milují svůj život v domácnosti, vaří ve velkém a do veřejného života přinášejí sice jen jeden, zato ale zásadní vklad: Milují svoji bílou rodinu a svoje bílé a samozřejmě heterosexuální děti vedou k lásce k vlasti.

Taková země už ani Blanické rytíře nepotřebuje. Ti mohou klidně spát. Taková země je bezpečná. Žádný temný stín cizáka či devianta neposkvrňuje její čistotu.

Přečteno: 1050x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Čunek, Prague PrideHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační foto: Lukáš Houdek

V sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 omezují terénní služby, pracovníci neziskovek nemají ochranné pomůcky

18.3.2020 13:30
Obyvatelé v sociálně vyloučených lokalitách se potýkají s některými specifickými problémy v souvislosti s onemocněním COVID-19. Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Davida Beňáka je možné u obyvatel očekávat výpadek příjmů, který může v krajním případě způsobit ztrátu bydlení anebo nesplnění podmínek insolvence. Problém může být také domácí vyučování, protože rodiny nemají dostatečné připojení k internetu. Neziskové organizace v lokalitách vyvěšují informační letáky v češtině a v romštině a kvůli nedostatku ochranných pomůcek omezují své terénní služby.
 celý článek

--ilustrační foto--

Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné

16.3.2020 13:50
Problémy soustředěné v romských osadách na Slovensku mohou být při epidemii koronaviru smrtelné. Upozorňuje na to slovenský server SME.
 celý článek

Michael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva

videoMichael O'Flaherty, ředitel Agentury Evropské unie pro základní práva: V boji s koronavirem nemá rasismus místo, lze zajistit právo na zdraví i základní lidská práva každého člověka

13.3.2020 13:40
Před pár dny jsem byl šokován rozhovorem s číšníkem v jedné restauraci. Řekl mi, že epidemii koronaviru lze vyřešit tak, že se zastaví příchod migrantů do jeho země, neboť tito migranti mají špatné hygienické návyky. Díky této šokující poznámce, jsem si uvědomil, do jaké míry se současná situace dotýká lidských práv, stejně jako veřejného zdraví.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo