romea - logo
21. září 2020 (pondělí)
svátek má Matouš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosa: Vzpoura běženců v Bělé pod Bezdězem? Spíš mediální třeštění a šíření paniky

31.7.2015 11:07
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)

Média včera večer přinesla vzrušující a dramatickou zprávu: Běženci v táboře v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili! Zhruba padesát se jich pokusilo utéct!

Podle míry, s níž chtěli novináři zprávu eskalovat, odsunovali uklidňující vyznění, že situace je pod kontrolou a posily z Prahy na cestě a ministr vnitra je informován. A informaci šperkovali silnými detaily, například, že „vzbouřenci dokonce výhrůžně lomcovali vnějším plotem“.

I veřejnoprávní tisková agentura ČTK včera informovala o vpouře a pokusu o útěk.

Ve skutečnosti se ale nestalo téměř nic, nebo nic neobvyklého. Několik lidí poškodilo dvě branky, které vymezují prostor pro vycházky a dostalo se k vnějšímu oplocení. Utéct asi ani nechtěli, ten plot neviděli poprvé, spíš na sebe chtěli upozornit.

V dnešní zprávě cituje ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřinu Rendlovou takto: "V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechnul a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho a nějakým způsobem s nimi diskutoval."

A ve zprávě se můžeme také dočíst, že „různé formy protestů jsou tam podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli.“

Na celé kauze jsou tak zajímavé především dvě věci:

Zaprvé – máme tu nějaké zařízení, kde jsou zadržováni uprchlíci, kteří běžně drží hladovky a sebepoškozují se. Je to zařízení v souladu s dodržováním lidských práv? Je nezbytné ty uprchlíky – byť jsou to ti, kteří čekají na vyhoštění – držet v podmínkách tvrdého vězení? Za „normálních“ okolností to ale mediálně zajímavé téma není.

A zadruhé – kdyby někdo v Bělé pod Bezdězem poškodil dvě branky třeba před rokem, před začátkem aktuální „uprchlické krize“, žádný novinář by to pravděpodobně nezaznamenal, téměř nikoho by to nezajímalo.

Přečteno: 2392x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, uprchlíkHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Romea.cz

Giňa Tabarik k blížícím se volbám: Čunkodomky v Mostě? Dobře vám tak Romale! Co jste si „zvolili“ to máte!

19.9.2020 21:58
I když, Bůh ví, jak by to s blokem 3 v Chánově dopadlo. Ono, první problém nastal totiž v tom, že ho tak nějak místní obyvatelé zlikvidovali. Druhý problém nastal hned potom, co se město rozhodlo situaci vyřešit. A jak jinak, bez Romů. Jak by taky Romové mohli o čemkoliv rozhodovat, nebo se na čemkoliv podílet, když politické zastoupení romské komunity rovná se nule. A to není problém jen v Mostě, je to problém vlastně kdekoliv, kde Romové v Česku žijí.
 celý článek

David Oplatek, sociální pracovník, člen Zastupitelstva Městské části Brno-střed

David Oplatek: Novináři z iDnes.cz si články o Romech cucají z prstu. Je jejich cílem budit nenávist?

19.9.2020 14:00
V sobotu 19. září vyšel v internetovém deníku iDnes.cz článek o tom, že okolí brněnského Cejlu je „no-go zóna“. Takto se obvykle označují místa, kam se bojí chodit nejen běžní obyvatelé, ale nezasahují zde ani policie a další složky veřejné moci. Přesně takový dojem se redaktoři snaží navodit, když píší, že Cejl je „místo, kde vidíte policii jen projíždět.“ Toto je uvedeno přímo v titulku. Samotný text už je přístupný jen po zaplacení. Ten, kdo si v sobotu na internetu otevřel idnes.cz, tak musel nabýt dojmu, že návštěvu ulice Cejl je lepší si rozmyslet.
 celý článek

Závěrečný galakoncert festivalu Khamoro 2018 (FOTO: Petr Karlach)

Festival Khamoro se uskuteční ve dvou blocích v září a listopadu

18.9.2020 9:43
Festival romské kultury Khamoro se uskuteční na podzim, a to ve dvou blocích. První z nich nabídne od 23. do 26. září čtyři koncerty gypsy jazzu či klasické hudby a výstavu, druhý pak od 27. do 29. listopadu koncerty tradiční muziky. Konat by se měla i mezinárodní konference o romské literatuře. Program na setkání s novináři představili pořadatelé z organizace Slovo 21.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo