romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Glosa: Vzpoura běženců v Bělé pod Bezdězem? Spíš mediální třeštění a šíření paniky

31.7.2015 11:07
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)
Zařízení pro zajištění cizinců Bělá - Jezová (FOTO: Google Maps)

Média včera večer přinesla vzrušující a dramatickou zprávu: Běženci v táboře v Bělé pod Bezdězem se vzbouřili! Zhruba padesát se jich pokusilo utéct!

Podle míry, s níž chtěli novináři zprávu eskalovat, odsunovali uklidňující vyznění, že situace je pod kontrolou a posily z Prahy na cestě a ministr vnitra je informován. A informaci šperkovali silnými detaily, například, že „vzbouřenci dokonce výhrůžně lomcovali vnějším plotem“.

I veřejnoprávní tisková agentura ČTK včera informovala o vpouře a pokusu o útěk.

Ve skutečnosti se ale nestalo téměř nic, nebo nic neobvyklého. Několik lidí poškodilo dvě branky, které vymezují prostor pro vycházky a dostalo se k vnějšímu oplocení. Utéct asi ani nechtěli, ten plot neviděli poprvé, spíš na sebe chtěli upozornit.

V dnešní zprávě cituje ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřinu Rendlovou takto: "V noci se nic nestalo, ani teď ráno. Je tam klid, v pohotovosti je zásahová jednotka. Včera tam bylo domluveno, že dnes s nimi bude nějak diskutováno. Chtějí, aby je někdo vyslechnul a vysvětlil, proč tam jsou tak dlouho a nějakým způsobem s nimi diskutoval."

A ve zprávě se můžeme také dočíst, že „různé formy protestů jsou tam podle policie časté, běženci například drží hladovky nebo se snaží sebepoškozovat, protože v táboře nechtějí být a nechtějí být eskortováni zpět do země, ze které uprchli.“

Na celé kauze jsou tak zajímavé především dvě věci:

Zaprvé – máme tu nějaké zařízení, kde jsou zadržováni uprchlíci, kteří běžně drží hladovky a sebepoškozují se. Je to zařízení v souladu s dodržováním lidských práv? Je nezbytné ty uprchlíky – byť jsou to ti, kteří čekají na vyhoštění – držet v podmínkách tvrdého vězení? Za „normálních“ okolností to ale mediálně zajímavé téma není.

A zadruhé – kdyby někdo v Bělé pod Bezdězem poškodil dvě branky třeba před rokem, před začátkem aktuální „uprchlické krize“, žádný novinář by to pravděpodobně nezaznamenal, téměř nikoho by to nezajímalo.

Přečteno: 2405x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, uprchlíkHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo