romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Gyulla Banga: Chomutovská cesta aneb rasismus na českých stadionech

Praha, 1.11.2012 21:45, (ROMEA)
Wayne Simmonds
Wayne Simmonds

Rasistické projevy na českých stadionech, běžný doprovod zápasů, kde nastupují hráči černé pleti. Řeč je především o fotbalových arénách. Neznamená to, že na hokeji se to stát nemůže, ale přeci jen, hokejových hráčů, kteří původně pochází z Afriky nebo jiné exotické hokejové velmoci typu Turecka, popřípadě Iránů, těch opravdu moc není.

Zámořská NHL stávkuje a díky tomu českou extraligu zaplavili nejen Jágr, Plekanec a jiní čeští borci, ale také pár kanaďanů. Obzvlášť jedno jméno bychom si mohli na dlouhou dobu zapamatovat.

Wayne Simmonds – pro většinu příznivců neznámé jméno. Co si budeme nalhávat, kromě „fajnšmejkrů“ většina z nás zná především české hráče, kteří působí v NHL. Tento borec je zaměstnancem Philadelphia Flyers. Výluka ho nejdříve zavedla do druhé německé ligy, poté zamířil do Liberce. Zatím nic neobvyklého. Pouze to, že se tak stal vůbec prvním hráčem černé pleti, který kdy nastoupil v naší nejvyšší soutěži.

Co se stalo v utkání Liberec – Chomutov, bylo rozebráno několikrát. Již hned od začátku jsem se zájmem sledoval, jak chomutovští majitelé nechutný a trapný čin odsoudili (část „fanoušků“ Chomutova odměňovala Simmondse za jeho výkon pokřikem „opice) a jasně dali najevo, že o takové diváky nemají zájem. Ovšem to jsem netušil, že chomutovští také začnou ihned jednat. S úžasem jsem se před chvílí dočetl, že klub zveřejnil na svém webu pětici jmen, kteří byli usvědčeni. Nejen, že mají zákaz vstupu na stadion, ale „Piráti“ také uvažují, že vše předají soudu kvůli poškozování jména klubu!

Bravo, bravo a ještě jednou bravo! Je vidět, že když se chce, tak to jde.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Ale proč se o tom zmiňuji? Jako malý chlapec jsem navštěvoval zápasy, kde hrála fotbalová Sparta. Těžko mi dnes někdo uvěří, že jsem chodil povzbuzovat tým přímo do kotle. Opravdu, tehdy (někdy kolem roku 1989) se mi opravdu nemohlo nic stát. Dnes bych byl asi sebevrah, kdybych chodil na stadion plný rasistických nácků, kterým je ve skutečnosti nějaký fotbal ukradený. Tito „fans“, hrdě nosící název „ultras“, mají v popisu práce pouze provokace směrem k pořadatelům, příznivcům jiného klubu, potyčky a demolování zařízení arén a v neposlední řadě rasistické projevy, které často doprovází zdviženou pravicí. Nemusím ani snad dodávat, že nejsem jediný, kdo odmítá navštěvovat prvoligové zápasy.

Jude Slavie, Cikáne, černá svině, bučení na hráče tmavé pleti. Běžný akt, který doprovází některé duely. Vždy výhradně od „ultras“. Podivuji se, že samotní aktéři zápasu nezapomenou na tradiční poděkování. Nechci tvrdit, že kluby, které tyto diváky v ochozech mají, nic nedělají proto, aby tyto projevy zmizely. Ale řečmi, tím se nic nevyřeší. Sice kolikrát i rozhodčí pohrozí, že utkání přeruší. Jenže není to kvůli tomu, že hráč tmavé pleti je hanlivě urážen. Kluby sice své „fans“ odsoudí, ale ještě jsem nikdy nečetl, že by byl viník konkrétně potrestán.

Proto vítám postup hokejových chomutovských „Pirátů“. Léta se marně pokoušeli sportovní cestou postoupit do extraligy, ačkoliv měli zázemí i dost financí. Letos konečně postoupili a díky tomuto kroku musím napsat jediné, do extraligy právem patří! Fotbalové kluby, která podobné problémy trápí, by si měli vzít příklad, jak to řešit.

Wayne – díky, že jsi dorazil do české extraligy! Snad právě díky tobě si minimálně v Chomutově příště rozmyslí, jak budou diváci svůj klub podporovat! Těším se, až tě uvidím válet ve Flyers a možná i v kanadské reprezentaci.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 1304x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sport, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo