romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Gyulla Banga: Legitimní mandát by naši reprezentanti měli jedině tehdy, když si je Romové zvolí skutečně sami

Praha, 26.10.2012 18:00, (ROMEA/RH)
Gyulla Banga
Gyulla Banga

V diskuzích na stránkách zpravodajského serveru Romea (www.romea.cz) se při různých příležitostech debaty mezi romskými a proromskými aktivisty často vrací k tématu legitimity – kdo vlastně může a má „vystupovat za Romy“ nebo „reprezentovat Romy“? Šéfredaktor Romano hangos Pavel Pečínka proto oslovilo okruh svých přispěvatelů s otázkami, které můžeme shrnout do jedné základní Kdo může vystupovat „za Romy?“ Server Romea.cz postupně přinese odpovědi vybraných autorů. Přinášíme odpověď hudebníka Gyully Bangy.

Za našeho reprezentanta nepovažuju vůbec nikoho. Pokud bychom ovšem měli jakési naše volby, hodně by záleželo, zda bychom si našeho „premiéra“ volili jen my samotní, nebo společně s námi gádžové. Pokud bychom si volili my sami, těžko říct. Nevidím dnes mezi námi opravdu výraznou osobu, která by vyhovovala všem.

Pokud by měli volební právo gádžové, tak by určitě vybrali duo Patrik Banga&Radek Horváth. Jsou aktivní, lidé o nich vědí a spousta gádžů s jejich radikálními názory souhlasí. Ovšem problém je, že pro většinu Romů jsou nepřijatelní, a to by mělo hrát roli.

Myslím, že nejlepší by bylo utvořit v krajích jednotlivé subjekty, kde by Romové měli svá zastoupení (nebál bych se klidně vrátit ke starému vajdovskému systému). Potom by možná bylo jednodušší najít společnou řeč, ovšem moc tomu nevěřím. Je to složité.

Pokud bych měl nějakou osobu vybrat já osobně, volil bych paní Annu Polákovou. Je inteligentní, uznávaná, mohla by vyhovovat všem. Škoda že emigrovala, ale rozumím tomu.

A kdo si hraje na romské reprezentanty? Nu, to je celkem pestrý seznam: dříve Rusenko, poté Veselý, Ščuka. Dnes Tancoš, Gorol, Kováč, Radek Horváth, David Tišer a jiní...

A jaká kritéria a podmínky by měl náš reprezentant splňovat? Osoba, která je akceptována z obou stran (romské i neromské), každý aktivista by měl mít velmi dobré komunikační schopnosti v obou jazycích, neškodilo by, pokud by to byl vzdělaný Rom, nemělo by ovšem být podmínkou, bezúhonost, věk minimálně 30 let, znalost romské problematiky ve všech krajích, zmapovaná sociální síť, alespoň základní znalost sociálně-právní nauky.

Vystupovat v médiích co nejvíce, a to v situacích, které mají pro nás jak negativní, tak pozitivní dopad. Mám pocit, že aktivisté vystupují pouze v situacích, kdy se něco stane. Mělo by se tak dít i v případě, když se neděje nic. Je to vysilující, ale je nutné majoritní společnost neustále informovat o našem běžném životě. Například mám pocit, že média, a to i naše, dávají velmi málo prostoru pozitivním zprávám, popřípadě aktům. Typický příklad – krajské volby ovládli komunisté, a nebylo by na škodu, kdyby romské osobnosti k tomu podaly své komentáře!

Naopak rozhodně bych nepdoporučoval v případě, že se stane neomluvitelný trestný čin, aby se takový aktivista za všechny Romy omlouval. To nikomu nepomůže, naopak. Není možné se omlouvat za činy jednotlivců, ať se omlouvá dotyčný aktivista sám, nikoliv za celou komunitu. Dále bych nedoporučoval aktivistům, aby míchali dohromady jiné menšiny; typický příklad – romskou menšinu a homosexuální. Je to nesmysl, jde o úplně něco jiného.

Legitimní mandát by naši reprezentanti měli jedině tehdy, když si je Romové zvolí skutečně sami. Jak jsem již psal, vrátit se k původnímu vajdovskému systému, který fungoval. Jistě, bylo by to složité, společnost se radikálně změnila, ale proč to nezkusit? Proč by každý kraj nemohl mít svého zástupce? Proč nezkusit systém, kdy bychom měli vlastní „vládu“, kterou by museli všichni respektovat? Každý potenciální uchazeč by musel přesvědčit své lidi v krajích, proč by to měl být on. Možná by konečně potom vznikla silná strana, která by hrála ve státě silnou roli. Je to sice běh na dlouhou trať, ale zkusili jsme to někdy? Co máme dnes? Na moravské straně uskupení kolem pana Holomka, na české pouze server typu Romea, kde stejně „černou“ práci dělají gádžové. Nová strana, SRP, Strana rovných příležitostí – kdo má tušení, že vlastně funguje? Je to málo, nejsme organizovaní, nemáme nikoho, o koho se opřít. Nejsme schopni být jednotní, pokud by to tak bylo, věřím, že bychom byli schopni najít i silné spojence v jiných stranách.

Respekt by si museli potencionální zástupci získat sami. Jak jsem již psal, oni sami by museli všechny přesvědčit, proč by měli být jejich zástupci. A každá skupina Romů v kraji by měla zrovna tak vědět, proč chtějí, aby je zastupoval on (ona).

Nemyslím si, že je nutné, aby Romové v médiích vystupovali jednotně. Každý, kdo hovoří za jiné, by si měl být vědom, jak s médii komunikovat. Nebylo by špatné, pokud by se ti, kteří jsou mediálně činní, dohodli, v jakých zásadních otázkách budou vystupovat jednotně. Typický příklad – oslovení Rom, Cigán atd. Jak toho dosáhnout? To je zase individuální, to je o každém v nás. Pokud napíši seznam témat, kde vystupovat jednotně, druhý mě nazve rasistou, další blbcem atd. Takže jak toho dosáhnout? Asi jinak, protože nemáme žádné uskupení, které by na to dohlíželo a sami se nejsme schopni mezi sebou domluvit.

Zároveň by měl existovat respekt ke starším, i když se nám nelíbí, jak hovoří. Ovšem onen respektovaný starší muž, by toho neměl zase zneužívat stylem já jsem starší, tak ty mlč. Ono tuto naši tradici si dle mého každý vykládá jinak, není přeci řečeno, jak si to někteří vykládají, že já jsem starší, tak jsem moudřejší. Starší člověk měl největší úctu i v české kultuře, byl respektován, protože něco zažil, proto měl úctu. Už jen tím, že vychoval svou rodinu, zajistil ji atd. To nezasluhuje úctu? Je to ale znovu o člověku, pokud je moudrý, tak umí své mladé správně nasměrovat a vychovat k tomu, aby si ho vážili. A zase ti mladí, pokud jsou moudří, umí se zachovat ve chvílích, kdy i ten starší vykládá „voloviny“. Je to o úctě, o ničem jiném.

No a ženy aby kritizovaly starší muže a ještě k tomu v médích? Vyloučeno! Dnes je to možná běžné, ale špatné. Žena reprezentuje rodinu, tímto přístupem akorát tak svou rodinu zesměšní. Nebylo zvykem, aby se naše ženy pletly do mužských záležitostí, měly jinou roli. To ale platilo dříve skoro u všech žen, nejen u našich. Stačí se podívat, jakým způsobem dnes mladé ženy se staršími muži (i ženami) komunikují. Kdepak, staré časy, kdy si lidé sebe vážili, jsou pryč, bohužel. Proto také již dlouho říkám, jaká integrace? Naši Romové se integrovali, ale bohužel se vším, jen si to asi nejsme schopni uvědomit.

Publikováno se souhlasem autora, vyšlo v RH číslo 17

Přečteno: 2631x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romská hrdost, Romská reprezentace, MédiaHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo