romea - logo
1. června 2020 (pondělí)
svátek má Laura
Loading
rozšířené vyhledávaní

Helena Válková: Nezastupitelná role neziskových organizací v boji s COVID-19

30.3.2020 11:24
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)

V posledních dnech nám neziskový sektor ukazuje, jak důležitá a nezastupitelná je v naší společnosti jeho role. To snad je nyní jasné i těm jeho největším kritikům.

Nejrůznější neziskové organizace, od těch nejmenších po ty největší, byly schopné pružně zareagovat na nastalou situaci spojenou s bojem proti koronavirové nákaze a okamžitě začít konat. Jako první přišla na řadu pomoc těm nejzranitelnějším z nás, seniorům a nemocným. Byly to neziskové organizace, které okamžitě zřídily tzv. helplines umožňující těmto ohroženým skupinám kdykoliv zavolat, požádat o radu, vysvětlení či pomoc. Byly to neziskové organizace, které vyzvaly množství dobrovolníků, aby se zapojili, zaškolily je  a umožnily jim tak nabízet kvalifikovanou pomoc potřebným spoluobčanům.

Neziskové organizace si také jako jedny z prvních uvědomily, že velkou ohroženou skupinu představují bezdomovci, tj. lidé bez možností zůstat v bezpečí domova. Terénní pracovníci proto začali ihned vysvětlovat bezdomovcům, co pandemie znamená, jak se jí mohou bránit, proč je nutné správně se dezinfikovat a omezit jakékoliv rizikové chování na minimum. Poskytují jim ochranné pomůcky, snaží se pro ně zajistit ubytovací kapacity, a to bez ohledu na vlastní riziko infekce, které zvláště v prvých dnech s nedostatečným vybavením ochrannými pomůckami bylo velmi vysoké.

Musím říci, že velmi obdivuji toto nasazení v boji proti nákaze koronavirem a zároveň si dobře uvědomuji, jak dobrým příkladem pro celou občanskou společnost může být chování lidí, kteří se nebojí riskovat své zdraví ve prospěch těch nejzranitelnějších. Za to jim patří nejen náš dík, ale do budoucna i větší podpora.

V této souvislosti je však třeba upozornit na jednu velmi důležitou věc. Ochranná opatření, přijímaná nyní vládou a schválená parlamentem ve prospěch zaměstnanců, podnikatelů, OSVČ, firem a dalších, kteří působí v oblasti podnikání, jsou samozřejmě nezbytná a vítaná. Nesmíme však zapomenout ani na neziskové organizace, neboť jejich potřeby zajistit chod v oblasti poskytování služeb (sociálních, zdravotních, kulturních, aj.) jsou rovněž velmi důležité.  Proto je třeba nahlas a jasně říci, že schválené programy státní pomoci jsou určené i pro ně. Toto je dnes v plné kompetenci ministerstva průmyslu a ministerstva práce a sociálních věcí, aby v tomto ohledu situaci vyjasnili a tím uklidnili znepokojené nestátní neziskové organizace. Věřím, že tak učiní co nejdříve.

Samozřejmě je třeba řešit již nyní i dopady vládních opatření na financování neziskových organizací v tomto roce. To, že došlo k uzavření škol, zákazu pořádat kulturní, sportovní a další akce či poskytovat nejrůznější druhy sociálních služeb změnilo samozřejmě ze dne na den časové harmonogramy plánovaných aktivit a jejich realizaci. Neznamená to však, že by tím automaticky odpadly neziskovým organizacím související náklady. Tuto věc nelze paušálně rozhodnout na centrální úrovni, ale je třeba velmi diferencovaně připravit plán dalšího postupu, kdy každá organizace bude včas znát jaké náklady jí budou uznány a jaké nikoliv. To je aktuální úkol pro orgány státní správy.

Navzdory vší tíži dnešních dnů pevně věřím, že se nám podaří situaci společně zvládnout. Neziskový sektor je přece srdcem naší občanské společnosti, která v posledních dnech ukazuje svou sílu a nezdolnost a já chci věřit, že tyto zásluhy nezůstanou ani v budoucnu opomenuty.

Helena Válková
Přečteno: 845x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Vláda České republiky, Lidská práva, Helena VálkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Michal Gábor (FOTO: Archiv)

„U maturity jsem selhal. Se školou jsem chtěl skončit. Nakonec jsem našel motivaci,” říká romský stipendista

28.5.2020 16:20
„Jednou se ve třídě někomu něco ztratilo, nevím už, jestli šlo o peněženku, telefon nebo o jinou cennost. Učitelka řekla, že se všem žákům prohledají tašky. Jedno z dětí ukázalo na mě: „To určitě ukradl ten cigán“. Otevřel jsem tašku – a peněženka tam byla! Někdo mi ji tam podstrčil. Byla to hrozná situace, jak tohle máte vysvětlit?“ vypráví dvacetiletý Michal Gábor, mladý romský student druhého ročníku Fyzické geografie a geoekologie na Ostravské univerzitě, s jakými překážkami se musel na počátku své cesty za vzděláním potýkat.
 celý článek

Marek Horváth, jeden z organizátorů benefičního koncertu na podporu stipendia Václava Havla. (FOTO: Anglické gymnázium v Praze, Ivan Bárta)

videoMarek Horváth v Desetiminutovce plus ROMEA TV: Vzdělání je pro mě zásadní věc

27.5.2020 12:42
Dalším hostem naší Desetiminutovky je Marek Horváth, absolvent Anglického gymnázia v Praze. Na soukromé škole mohl studovat také díky stipendiu Václava Havla. V současné době pracuje v Agentuře pro sociální začleňování, baví ho historie, poznávání nových kultur a náboženství. Proč se Marek rozhodl pro Anglické gymnázium? Jaké je studium na Prague Collage? Jakou podporu může gymnázium nabídnout a jak? Co Marka motivuje ke studiu? To vše v Desetiminutovce Richarda Samka na ROMEA TV.
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

O podobě památníku romského holokaustu v Letech je rozhodnuto. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů, veřejnosti ho představí 9. června

28.5.2020 9:27
O podobě památníku romského holokaustu v Letech u Písku je rozhodnuto. Zástupci Muzea romské kultury v Brně, které chce památník postavit, veřejnosti představí vítězný návrh v úterý 9. června v Nosticově paláci v Praze. Porota vítěze vybrala ze sedmi finalistů. Muzeum chce památník otevřít v roce 2023.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo