romea - logo
25. října 2020 (neděle)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Helena Válková: Nezastupitelná role neziskových organizací v boji s COVID-19

30.3.2020 11:24
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)

V posledních dnech nám neziskový sektor ukazuje, jak důležitá a nezastupitelná je v naší společnosti jeho role. To snad je nyní jasné i těm jeho největším kritikům.

Nejrůznější neziskové organizace, od těch nejmenších po ty největší, byly schopné pružně zareagovat na nastalou situaci spojenou s bojem proti koronavirové nákaze a okamžitě začít konat. Jako první přišla na řadu pomoc těm nejzranitelnějším z nás, seniorům a nemocným. Byly to neziskové organizace, které okamžitě zřídily tzv. helplines umožňující těmto ohroženým skupinám kdykoliv zavolat, požádat o radu, vysvětlení či pomoc. Byly to neziskové organizace, které vyzvaly množství dobrovolníků, aby se zapojili, zaškolily je  a umožnily jim tak nabízet kvalifikovanou pomoc potřebným spoluobčanům.

Neziskové organizace si také jako jedny z prvních uvědomily, že velkou ohroženou skupinu představují bezdomovci, tj. lidé bez možností zůstat v bezpečí domova. Terénní pracovníci proto začali ihned vysvětlovat bezdomovcům, co pandemie znamená, jak se jí mohou bránit, proč je nutné správně se dezinfikovat a omezit jakékoliv rizikové chování na minimum. Poskytují jim ochranné pomůcky, snaží se pro ně zajistit ubytovací kapacity, a to bez ohledu na vlastní riziko infekce, které zvláště v prvých dnech s nedostatečným vybavením ochrannými pomůckami bylo velmi vysoké.

Musím říci, že velmi obdivuji toto nasazení v boji proti nákaze koronavirem a zároveň si dobře uvědomuji, jak dobrým příkladem pro celou občanskou společnost může být chování lidí, kteří se nebojí riskovat své zdraví ve prospěch těch nejzranitelnějších. Za to jim patří nejen náš dík, ale do budoucna i větší podpora.

V této souvislosti je však třeba upozornit na jednu velmi důležitou věc. Ochranná opatření, přijímaná nyní vládou a schválená parlamentem ve prospěch zaměstnanců, podnikatelů, OSVČ, firem a dalších, kteří působí v oblasti podnikání, jsou samozřejmě nezbytná a vítaná. Nesmíme však zapomenout ani na neziskové organizace, neboť jejich potřeby zajistit chod v oblasti poskytování služeb (sociálních, zdravotních, kulturních, aj.) jsou rovněž velmi důležité.  Proto je třeba nahlas a jasně říci, že schválené programy státní pomoci jsou určené i pro ně. Toto je dnes v plné kompetenci ministerstva průmyslu a ministerstva práce a sociálních věcí, aby v tomto ohledu situaci vyjasnili a tím uklidnili znepokojené nestátní neziskové organizace. Věřím, že tak učiní co nejdříve.

Samozřejmě je třeba řešit již nyní i dopady vládních opatření na financování neziskových organizací v tomto roce. To, že došlo k uzavření škol, zákazu pořádat kulturní, sportovní a další akce či poskytovat nejrůznější druhy sociálních služeb změnilo samozřejmě ze dne na den časové harmonogramy plánovaných aktivit a jejich realizaci. Neznamená to však, že by tím automaticky odpadly neziskovým organizacím související náklady. Tuto věc nelze paušálně rozhodnout na centrální úrovni, ale je třeba velmi diferencovaně připravit plán dalšího postupu, kdy každá organizace bude včas znát jaké náklady jí budou uznány a jaké nikoliv. To je aktuální úkol pro orgány státní správy.

Navzdory vší tíži dnešních dnů pevně věřím, že se nám podaří situaci společně zvládnout. Neziskový sektor je přece srdcem naší občanské společnosti, která v posledních dnech ukazuje svou sílu a nezdolnost a já chci věřit, že tyto zásluhy nezůstanou ani v budoucnu opomenuty.

Helena Válková
Přečteno: 1096x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Vláda České republiky, Lidská práva, Helena VálkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Nenávistná hesla Sdružení Mostečané Mostu, říjen 2018 (koláž: Romea.cz)

Ústecký soud vyzval k ukončení politické činnosti spolek Mostečané Most. Chtěli „zřídit vesnici pro lůzu“

22.10.2020 11:03
Krajský soud v Ústí nad Labem vydal rozhodnutí, jímž upozornil spolek Sdružení Mostečané Mostu, že vyvíjí protiprávně činnost politické strany. Pokud toho spolek do 1 roku nezanechá, soud ho rozpustí. 
 celý článek

Gyulla Banga

Hudebník Gyulla Banga: Také jsem psal, že COVID-19 je podvod. Potom, co jsem měl čtyřicítky horečky a nemohl vstát z postele, už mluvím jinak

21.10.2020 20:25
Pořád na Facebooku čtu, jak je onemocnění COVID-19 podvod, jak je ta nemoc smyšlená, že je to jen horší verze chřipky, nic jiného. Bohužel, musím vás zklamat. Ten virus existuje a opravdu je mnohem zákeřnější než běžná chřipka.
 celý článek

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se 13. 10. 2020 setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. (FOTO: Veřejný ochránce práv)

Sterilizované ženy se setkaly s ministryní financí Alenou Schillerovou. Ta podpořila návrh na jejich odškodnění

21.10.2020 16:40
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se minulý týden setkala na půdě ministerstva s romskými ženami, které byly nezákonně sterilizované a dlouhodobě bojují za odškodnění. Tématem schůzky bylo především sdílení osobních příběhů jednotlivých žen v návaznosti na návrh zákona o odškodnění obětí nezákonných sterilizací, který v Poslanecké sněmovně čeká na své projednání téměř rok.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo