romea - logo
28. ledna 2021 (čtvrtek)
svátek má Otýlie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Helena Válková: Nezastupitelná role neziskových organizací v boji s COVID-19

30.3.2020 11:24
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)
Ministryně spravedlnosti Helena Válková (FOTO: www.anobudelip.cz)

V posledních dnech nám neziskový sektor ukazuje, jak důležitá a nezastupitelná je v naší společnosti jeho role. To snad je nyní jasné i těm jeho největším kritikům.

Nejrůznější neziskové organizace, od těch nejmenších po ty největší, byly schopné pružně zareagovat na nastalou situaci spojenou s bojem proti koronavirové nákaze a okamžitě začít konat. Jako první přišla na řadu pomoc těm nejzranitelnějším z nás, seniorům a nemocným. Byly to neziskové organizace, které okamžitě zřídily tzv. helplines umožňující těmto ohroženým skupinám kdykoliv zavolat, požádat o radu, vysvětlení či pomoc. Byly to neziskové organizace, které vyzvaly množství dobrovolníků, aby se zapojili, zaškolily je  a umožnily jim tak nabízet kvalifikovanou pomoc potřebným spoluobčanům.

Neziskové organizace si také jako jedny z prvních uvědomily, že velkou ohroženou skupinu představují bezdomovci, tj. lidé bez možností zůstat v bezpečí domova. Terénní pracovníci proto začali ihned vysvětlovat bezdomovcům, co pandemie znamená, jak se jí mohou bránit, proč je nutné správně se dezinfikovat a omezit jakékoliv rizikové chování na minimum. Poskytují jim ochranné pomůcky, snaží se pro ně zajistit ubytovací kapacity, a to bez ohledu na vlastní riziko infekce, které zvláště v prvých dnech s nedostatečným vybavením ochrannými pomůckami bylo velmi vysoké.

Musím říci, že velmi obdivuji toto nasazení v boji proti nákaze koronavirem a zároveň si dobře uvědomuji, jak dobrým příkladem pro celou občanskou společnost může být chování lidí, kteří se nebojí riskovat své zdraví ve prospěch těch nejzranitelnějších. Za to jim patří nejen náš dík, ale do budoucna i větší podpora.

V této souvislosti je však třeba upozornit na jednu velmi důležitou věc. Ochranná opatření, přijímaná nyní vládou a schválená parlamentem ve prospěch zaměstnanců, podnikatelů, OSVČ, firem a dalších, kteří působí v oblasti podnikání, jsou samozřejmě nezbytná a vítaná. Nesmíme však zapomenout ani na neziskové organizace, neboť jejich potřeby zajistit chod v oblasti poskytování služeb (sociálních, zdravotních, kulturních, aj.) jsou rovněž velmi důležité.  Proto je třeba nahlas a jasně říci, že schválené programy státní pomoci jsou určené i pro ně. Toto je dnes v plné kompetenci ministerstva průmyslu a ministerstva práce a sociálních věcí, aby v tomto ohledu situaci vyjasnili a tím uklidnili znepokojené nestátní neziskové organizace. Věřím, že tak učiní co nejdříve.

Samozřejmě je třeba řešit již nyní i dopady vládních opatření na financování neziskových organizací v tomto roce. To, že došlo k uzavření škol, zákazu pořádat kulturní, sportovní a další akce či poskytovat nejrůznější druhy sociálních služeb změnilo samozřejmě ze dne na den časové harmonogramy plánovaných aktivit a jejich realizaci. Neznamená to však, že by tím automaticky odpadly neziskovým organizacím související náklady. Tuto věc nelze paušálně rozhodnout na centrální úrovni, ale je třeba velmi diferencovaně připravit plán dalšího postupu, kdy každá organizace bude včas znát jaké náklady jí budou uznány a jaké nikoliv. To je aktuální úkol pro orgány státní správy.

Navzdory vší tíži dnešních dnů pevně věřím, že se nám podaří situaci společně zvládnout. Neziskový sektor je přece srdcem naší občanské společnosti, která v posledních dnech ukazuje svou sílu a nezdolnost a já chci věřit, že tyto zásluhy nezůstanou ani v budoucnu opomenuty.

Helena Válková
Přečteno: 1251x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vláda, Vláda České republiky, Lidská práva, Helena VálkováHLAVNÍ ZPRÁVY

Na jaře Irena šila zdarma roušky, nyní nemá šanci si pronajmout byt... je totiž Romka (FOTO: Archiv autorky)

Alena Gronzíková: Romové nemají šanci si pronajmout byt. Beznadějný příběh Ireny, která má doporučení od minulé majitelky, stálý příjem a poctivě pracuje

26.1.2021 16:37
Když se mi známá Irena prvně zmínila, že si bude muset hledat nové bydlení, protože se majitelka bytu, který má v současné době v pronájmu, chce vrátit zpět do svého bytu, věděla jsem, že nebude jednoduché v Břeclavi najít pro ni a její dvě děti vhodné bydlení. Ale že to bude až takový oříšek, to jsem vážně nečekala.
 celý článek

Rudolf Bagár (FOTO: Facebook Muzea romské kultury)

Zemřel legendární romský hudebník Rudolf Bagár

26.1.2021 14:43
Zemřel legendární hudebník Rudolf Bagár. Na svém oficiální facebookovém účtu o tom informovalo Muzeum romské kultury, se kterým dlouhodobě spolupracoval.
 celý článek

Jarmila Balážová a Karel Karika (FOTO: ROMEA TV)

videoKarel Karika pro ROMEA TV: Situace lidí v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli koronaviru rychle zhoršuje. Nejchudší lidé se očkovat nechají, dezinformace šíří spíše střední vrstva

25.1.2021 17:00
Situace v sociálně vyloučených lokalitách se kvůli onemocnění COVID-19 výrazně zhoršila. "Chudé lidi zasáhla pandemie ze všech nejvíce," říká v rozhovoru pro ROMEA TV Karel Karika, staronový místostarosta městského obvodu Ústí nad Labem - město. Ten se na post vrátil po dvou letech po rozpadu dosavadní koalice. Chce pro město pracovat s vizí, ne jako úředník, ale jako někdo, kdo je zvolený občany. "Chci se soustředit na plnění jejich potřeb," uvedl Karel Karika.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo