romea - logo
27. října 2020 (úterý)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ivan Bartoš: Být proti fašismu a rasismu je přeci normální

24.9.2018 20:16
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)
Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany (FOTO: Pirátská strana)

Je to už trochu nuda, nemyslíte? Jako pokaždé před volbami se i letos ve zvýšené míře objevují mé “senzační” fotky s vlajkou Antifašistické akce a v merchi Good Night White Pride, jako kdyby snad být proti rasismu a rasové nadřazenosti bylo něco špatného.

Ve 20. století si svět s představou, že společnost může fungovat na rasové bázi, užil své. Nejen Židé, ale i Romové a příslušníci dalších některým “nevyhovujících” etnik byli v Evropě takřka vyhlazeni. Dnes žijeme v době, kdy je být rasistou společensky přijatelné, ale člověk vyfocený s antifašistickým symbolem jej musí vysvětlovat veřejnosti, jako kdyby snad šlo o něco, za co by se měl stydět. Jako kdyby snad být proti fašismu nebylo v pořádku a normální.

Jsem pacifista (i když jsem v mládí dělal sportovně JuDo, ale i to je “Jemná cesta”) a jsem liberál. Politiku dělám, protože věřím v demokratický proces a ve vládu práva, které měří každému stejně bez ohledu na jeho moc, postavení, vyznání nebo barvu kůže. Členem AFA nejsem. Vlajku Antifašistické akce jsem před pár lety koupil v berlínském Kreuzbergu jako jeden z symbolů odporu německé společnosti proti nastupujícímu nacismu v 30. letech. A ta “slavná fotka z dovolené” je pořízená hned vedle dvou zapuštěných plaket obětem Holokaustu.

Antifaschistische Aktion totiž vznikla v roce 1932 v reakci na neutuchající pouliční násilí a vraždění ze strany nechvalných nacistických milic SA. To je také symbol, který pro mě historicky představuje: symbol, že zlu se neustupuje. Dnes žijeme na jiném místě, v jiné době a naštěstí také v demokratickém státě. Kdybych si měl vybrat, kdo je mi svými politickými metodami blízký, zmínil bych Gándhího a Martina Luthera Kinga, kteří věřili v sílu a hodnotu nenásilí. Je to právě pozitivní politika, která může spojovat lidi a stavět mosty. A když se budeme starat o to, aby nikdo nebyl ze společnosti vylučován, nebude hrozit opakování historie.

Byl jsem na spoustě demonstrací a demonstroval jsem i za práva uprchlíků v Praze – stejně jako jsem stál například v Krupce, kde pochodovali neonacisté, stejně tak ve Varnsdorfu nebo v Ústí, kde u ubytoven jsem hrál jsem vystrašeným dětem na harmoniku.

A pokud jde o GNWP? Good Night White Pride je dlouhodobá mezinárodní kampaň hudební scény proti snaze neonacistů různé hudební subkultury infiltrovat a šířit v nich svou agendu. Že je ta kampaň samoúčelná? Kdyby se neonacistům v minulosti nepodařilo ukrást velikou část jedné subkultury, a sice skinheads, GNWP by nikdy nevznikla. Uznávám právo hudebníků vyjádřit se. Skinheads je subkultura vzniklá mezi černými Jamajčany a byla zcela prostá jakéhokoli rasismu. To, že dnes stále řada lidí vnímá skinheads jako pouliční rasistické násilníky, jen dokazuje, že snaha neonacistů opakovaně infiltrovat hudební subkultury není žádná chiméra. A děje se to například i v oblasti tvrdé hudby. A proti tomu jsem ochoten se vymezit i já podporou merchandise. Ostatně proč ne, sám jsem muzikant, ideu této kampaně sdílím, a opět na tom není zhola nic špatného.

A fotky z demonstrací? Jistě, byl jsem za svůj život na spoustě demonstrací a demonstroval jsem i za práva uprchlíků v Praze – stejně jako jsem stál například v Krupce, kde pochodovali neonacisté, stejně tak ve Varnsdorfu nebo v Ústí, kde u ubytoven jsem hrál jsem vystrašeným dětem na harmoniku. Neznamená to, že jsem pro přijetí každého, kdo si řekne. Znamená to jen to, že si myslím, že uprchlíci jsou lidé, a že s oběťmi války by nemělo být zacházeno jako s jejími strůjci. To je celé. Piráti zastávají racionální přístup k uprchlíkům, což dokazujeme i prací v Poslanecké sněmovně.

Takže tolik k stále se opakujícím fotkám z let 2015 a 2016. Nikdy jsem nebyl ani nejsem členem AFA ani žádné jiné ideové organizace kromě Pirátské strany. Neuznávám násilí jako řešení problémů. Mé postupy jsou didaktika a politika. V případě nutnosti nenásilný protest. V momentě, kdy pan Konvička, lidé z hnutí Úsvit, pan Okamura, antisemita Adam B. Bartoš a další výtečníci české rádoby národovecké vlny v Praze exhibovali do té míry, že na náměstích stavěli šibenice, cítil jsem jako svou morální povinnost, říci tomuto způsobu prezentace jasné ne.

Například v únoru 2016 v Praze probíhaly dvě velké exhibice rozdmýchávající nenávistné nálady v české společnosti – pan Okamura opakovaně na Václavském náměstí za podpory českých nacionalistů a antisemita Adam B. Bartoš a před Loretou, kde byl dokonce zadržen v jeho “táboře” muž, který střílel z pistole do vzduchu při pokřikování hesel “Blaničtí rytíři jsou připraveni”. Následně byl tento odsouzen k veřejně prospěšným pracím.

U Bruských kasáren a na Malostranském náměstí se v té době konala dvě shromáždění vyzývající k toleranci. První pořádaný sdružením “Ne rasismu” – akce nazvané Solidarita bez hranic – pochod proti rasismu a xenofobii a druhé Shromáždění proti rasismu, které pořadatelé pojmenovali Sluníčkem a kávou proti xenofobii a kalašnikovu. Happeningů proti rasismu a xenofobii jsem se zúčastnil. Nestydím se za to a připadá mi hodně divné, že někdo čeká, že se za to stydět budu.

Tak to mám nastavený a jsem na to hrdej a jsem hrdej na každýho (byť na tom nemám žádnou zásluhu), kdo jde svým chováním i vystupováním ostatním příkladem. Bejt proti fašismu je správný.

Ivan Bartoš, předseda Pirátské strany
Přečteno: 4905x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pirátská strana, Rasismus, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo