romea - logo
27. února 2021 (sobota)
svátek má Alexandr

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iveta Bílková: Romové by měli jít volit. Je to jedno z nejzákladnějších práv občana

3.10.2017 16:20
Ilustrační foto. Romové u voleb v ústecké čtvrti Mojžíř. (FOTO: ČTK)
Ilustrační foto. Romové u voleb v ústecké čtvrti Mojžíř. (FOTO: ČTK)

Blíží se volby do jedné z parlamentních komor, poslanecké sněmovny. V této komoře se rozhoduje o chodu republiky, kam směřuje stát a hlavně, kam budou směřovat občané státu i menšiny.

Denně sleduji sociální sítě, zejména ty, kde debatují Romové. Na některé výzvy politických, ale i apolitických Romů, mnozí reagují na jejich agitaci k volbám negativně. Ano, nejsou to jen Romové, kdo se tak vyjadřují, že volit nejdou. Není prý koho volit a stejně si to ti populističtí politici udělají po svém.

Není to pravda. Romové by hlavně měli přemýšlet, protože mnoho populistických politiků míří proti nim. Vyžadují nemožné a to tzv. integraci a přizpůsobení se. Bohužel mnozí populističtí politici chtějí asimilaci, nikoli integraci romského etnika. Ztrátu identity a sebezapření. To tedy není integrace, nýbrž asimilace, kterou jsme zažili již v 50. letech.

Proto by Romové měli jít k volbám a měli by volit. Je to nejzákladnější právo občana České republiky, kde se svobodně může rozhodnout, komu dá svůj hlas a kdo ho bude zastupovat na obcích, krajích a v parlamentních komorách. Romové by měli pochopit jednu věc a to, že jsou občany Českých zemí a že de facto svou laxností k volbám popírají své právo.

Máme romské kandidáty z různých politických stran napříč politickým spektrem. Proto by jim Romové měli dát šanci, aby mohli jejich práva obhajovat na půdě poslanecké sněmovny

Věřím, že nemají důvěru. Měli jsme a máme romské politické strany. Máme i romské kandidáty z různých politických stran napříč politickým spektrem. Proto by jim Romové měli dát šanci, aby mohli jejich práva obhajovat na půdě poslanecké sněmovny. Jistě problém je důvěra. Mnozí se mezi sebou znají a velmi dobře. Právě proto, že se znají, měli by se navzájem podpořit.

Proč jít volit? Jak jsem popisovala, je to jedno z nejzákladnějších práv občana, aby si zvolil svého zástupce, například v poslanecké sněmovně. Pokud si myslí, že když nepůjde volit, že nikoho nevolil, je na velkém omylu. Jeho hlas tak bude přerozdělen a může se stát, že jeho hlas právě získá ta strana, která nechce hájit práva menšin, která chce romskou menšinu úplně vyřadit.

K tomu můžeme parafrázovat slova prezidenta Miloše Zemana: Je jistý pan Novák. Je jediný, kdo jde volit, protože nikdo volit nechce. Pan Novák vhodí svůj hlas do urny. Vzhledem k tomu, že byl jediný volič, získává ta strana, kterou volil 100 % hlasů. Tím ta také získala 200 mandátů a má možnost vytvořit vládu.

Takže občané, kteří nešli volit, rozhodli o svém osudu. Proto by měli jít Romové volit. Pokud neví, koho volit, je nutné naslouchat, kdo a jaká politická strana, se pokouší hájit jejich práva.

Jak jsem uvedla, máme v některých regionech i romské kandidáty do poslanecké sněmovny. Proč je nepodpořit? V dnešní době, není problém zjistit kdo, má zájem na tom, aby byli Romové podpořeni, aby byli bráni jako rovnocenní partneři, občané. Je doba internetu a tyto informace se dají snadno získat, než jak tomu bylo v minulém století a sledovali jsme jen média, nebo se setkávali s politiky. Tyto informace se dají také snadno ověřit. Lze komunikovat s politiky v rámci sociálních sítí a ptát se přímo.

Romové se musí zapojovat veřejně, měli by podpořit své romské kandidáty a měli by se politicky aktivovat. Tady je jediná cesta, jak se začlenit a obhájit svá práva. Je možné volit i například neromské kandidáty, kteří smýšlejí stejně a chtějí, aby Romové byly plnohodnotnými občany českého státu. Mohou volit i „odpadlíky“, ale důležité je – jít VOLIT. Pokud nepůjdeme volit, poté si nestěžujme, že populisté získávají možnosti a rozhodují za nás, kam my, Romové, budeme směřovat.

Romové běžte volit, nenechme hlas politickým stranám založených na xenofobii a etnické nesnášenlivosti.

Za Asociaci romských představitelů Libereckého kraje z.s. předsedkyně Iveta Bílková a členové

Iveta Bílková
Přečteno: 3192x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, Romové, Politika, Volby 2017HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo