romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iveta Bílková: Ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat

16.10.2019 11:20
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

Ráda bych touto cestou vyjádřila svůj vlastní názor na nedávné události v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, potažmo na další excesy, které jsou v souvislosti s touto aférou spojovány. Osobně to nepovažuji za kampaň, ani za neoprávněné útoky proti TV Nova nebo účinkujícímu Zachovi. Jsem přesvědčena, že ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat.

Takováto označení Romů jsou nepřípustná. A troufám si tvrdit, že to možná má být jakási pomsta TV Nova za aféru okolo Věry Bílé, která byla rozpoutána v rámci imitace této zpěvačky jedním ze soutěžících. Jako Romka si neumím představit, že bych byla přítomna jednání na úřadě a státní zaměstnanec by mě oslovoval Cigoško. Samozřejmě, on by jen vtipkoval. Proč si z toho tedy dělat vrásky? Tam to vlastně neslyší statisíce lidí, je to v soukromí. A v zaměstnání bych toto označení měla také akceptovat. Proč by ne? Já přeci nejsem rovna majoritní společnosti a ta mě, zdá se, ani jako rovnocennou obyvatelku této země brát nebude.

I když přehlédnu veškeré, pro někoho malicherné, stížnosti a brepty, i přesto musím souhlasit se stížností podanou Radě pro televizní a rozhlasové vysílání. Jednak z úcty k umělcům Gipsy Kings, kteří se vedle Věry Bílé zasadili o prosazení romské kultury v celosvětovém měřítku a za druhé z důvodu odsouzení chování zástupců televize Nova, kteří zřejmě překypují anticiganismem a nehodlají ctít zásady Evropy 21. století.

Přečteno: 3996x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

TV NOVA, Romové, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo