romea - logo
18. května 2022 (středa)
svátek má Nataša

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iveta Bílková: Ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat

16.10.2019 11:20
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

Ráda bych touto cestou vyjádřila svůj vlastní názor na nedávné události v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, potažmo na další excesy, které jsou v souvislosti s touto aférou spojovány. Osobně to nepovažuji za kampaň, ani za neoprávněné útoky proti TV Nova nebo účinkujícímu Zachovi. Jsem přesvědčena, že ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat.

Takováto označení Romů jsou nepřípustná. A troufám si tvrdit, že to možná má být jakási pomsta TV Nova za aféru okolo Věry Bílé, která byla rozpoutána v rámci imitace této zpěvačky jedním ze soutěžících. Jako Romka si neumím představit, že bych byla přítomna jednání na úřadě a státní zaměstnanec by mě oslovoval Cigoško. Samozřejmě, on by jen vtipkoval. Proč si z toho tedy dělat vrásky? Tam to vlastně neslyší statisíce lidí, je to v soukromí. A v zaměstnání bych toto označení měla také akceptovat. Proč by ne? Já přeci nejsem rovna majoritní společnosti a ta mě, zdá se, ani jako rovnocennou obyvatelku této země brát nebude.

I když přehlédnu veškeré, pro někoho malicherné, stížnosti a brepty, i přesto musím souhlasit se stížností podanou Radě pro televizní a rozhlasové vysílání. Jednak z úcty k umělcům Gipsy Kings, kteří se vedle Věry Bílé zasadili o prosazení romské kultury v celosvětovém měřítku a za druhé z důvodu odsouzení chování zástupců televize Nova, kteří zřejmě překypují anticiganismem a nehodlají ctít zásady Evropy 21. století.

Přečteno: 4633x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

TV NOVA, Romové, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo