romea - logo
5. června 2020 (pátek)
svátek má Dobroslav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Iveta Bílková: Ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat

16.10.2019 11:20
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)
Roman Zach jako skupina Gipsy Kings v pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

Ráda bych touto cestou vyjádřila svůj vlastní názor na nedávné události v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, potažmo na další excesy, které jsou v souvislosti s touto aférou spojovány. Osobně to nepovažuji za kampaň, ani za neoprávněné útoky proti TV Nova nebo účinkujícímu Zachovi. Jsem přesvědčena, že ve 21. století nemají slova jako Cigán, Cigoši a další jim podobné ve společnosti co pohledávat.

Takováto označení Romů jsou nepřípustná. A troufám si tvrdit, že to možná má být jakási pomsta TV Nova za aféru okolo Věry Bílé, která byla rozpoutána v rámci imitace této zpěvačky jedním ze soutěžících. Jako Romka si neumím představit, že bych byla přítomna jednání na úřadě a státní zaměstnanec by mě oslovoval Cigoško. Samozřejmě, on by jen vtipkoval. Proč si z toho tedy dělat vrásky? Tam to vlastně neslyší statisíce lidí, je to v soukromí. A v zaměstnání bych toto označení měla také akceptovat. Proč by ne? Já přeci nejsem rovna majoritní společnosti a ta mě, zdá se, ani jako rovnocennou obyvatelku této země brát nebude.

I když přehlédnu veškeré, pro někoho malicherné, stížnosti a brepty, i přesto musím souhlasit se stížností podanou Radě pro televizní a rozhlasové vysílání. Jednak z úcty k umělcům Gipsy Kings, kteří se vedle Věry Bílé zasadili o prosazení romské kultury v celosvětovém měřítku a za druhé z důvodu odsouzení chování zástupců televize Nova, kteří zřejmě překypují anticiganismem a nehodlají ctít zásady Evropy 21. století.

Přečteno: 4483x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

TV NOVA, Romové, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváh. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo