romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak dál s doplatky na bydlení? Marksová se neshodne se Šabatovou. Starosta Bohumína mluví o „krachu státní správy“.

25.6.2015 15:18
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán
Jedna z ostravských ubytoven v Cihelní ulici. Foto: František Kostlán

Hrozba, že v příštích měsísích se „na ulici“ octnou desítky tisíc nových bezdomovců včetně rodin s dětmi přiměla vládní politiky k tomu, aby přehodnotili výklad novely zákona o hmotné nouzi, který poslanci a senátoři schválili vloni na podzim. Jaký bude další postup ale zatím jasné není.

Za současné situace se zdá být jasné totiž jen jedno: Vzhledem k vývoji posledních týdnů a měsíců není žádná záruka, že poslanci přijmou včas kvalitní novelu, kterou nebude třeba za několik měsíců měnit.

Premiér a ministři: Novela novely je nutná!

Ale jaká? Podle novely, která platí od května mají o vyplacení doplatku na bydlení pro lidi z ubytoven rozhodovat obce. Některé z nich žádosti o doplatek plošně zamítly nebo stanovily pro většinu lidí nesplnitelná kritéria.

Podle odhadu Agentury pro sociální začleňování tak hrozilo, že „na ulici“ se octne až 17 000 lidí. Platforma pro sociální bydlení dokonce hovoří o 25 000 lidí.

Minulý týden prohlásil premiér Bohuslav Sobotka, že je nezbytné, aby byl zákon novelizován, (při hlasování o novele byl vloni omluven). O několik dnů později se k němu připojil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s tím, že stávající úprava je nedomyšlená, nekoncepční, nesystémová a působí problémy, (při hlasování vloni v senátu vystoupil proti novele, nikoho ale nepřesvědčil a sám se hlasování zdržel). O několik dalších dnů později změnil svůj výklad novely ministr vnitra Milan Chovanec a konstatoval, že rozhodnutí obcí není závazné, ale je to jen jedno z doporučení, (při hlasování o novele byl vloni omluven). Úřad práce tedy podle tohoto výkladu může doplatek na bydlení vyplatit i přes zamítnutí obce.

Tuto interpretaci uvítala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, (o novele nehlasovala, není poslankyní), která ale nadále trvá na tom, že o novele novely se stát musí dohodnout s obcemi. A že paragraf o souhlasu obcí s vyplácením doplatku by v ní měl zůstat. K vyškrtnutí tohoto paragrafu naopak zákonodárce vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová. Podle ní změna výkladu novely „jen zmírní katastrofu, ale problémy neřeší“.

Shrňme to: Přibližně před půl rokem odhlasovali poslanci a senátoři novelu zákona, kterou nyní někteří z nich považují za absurdní a dokonce vlastně neplatnou, protože ji vykládají proti jejímu původnímu smyslu. Shodují se v tom, že novela novely je nezbytná, protože původní novela by mohla na ulici vyhnat tisíce lidí. Zřejmě se ovšem už neshodují v tom, jak razantní má být nová novela, protože je tu mocný partner – Svaz měst a obcí, respektive jednotlivé obce, jejichž někteří starostové a primátoři jsou navíc poslanci nebo senátory.

Za současné situace se tak zdá být jasné jen jedno: Vzhledem k minulému vývoji tu není žádná záruka, že poslanci přijmou včas kvalitní novelu, kterou nebude třeba za několik měsíců měnit.

Svaz měst a obcí: Chaos způsobil stát

Podle výkonného ředitele Svazu měst a obcí (SMO) Dana Jiránka způsobil stávající chaos stát. Takto odpověděl na otázky serveru Romea.cz.:

Souhlasite s novým výkladem novely podle ministerstva vnitra? Budete proti němu případně protestovat?

O tom, které stanovisko je právně správné, může rozhodnout pouze soud. Důležité samozřejmě je, aby se vše co nejdříve vyjasnilo a města a obce (a konec konců ani úřady práce) se nedostávaly do situace, že v dobré víře podle jednoho stanoviska rozhodnou a časem se zjistí, že tak konat neměly. Je třeba zdůraznit, že chaos v sociálních dávkách, zejména tím, že se doplatky na bydlení mohou vyplácet do ubytoven, způsobil stát. A i když se města a obce snažily vnést do nepřehledné situace řád, nové výklady a doporučení státní správy ukazují, že úsilí samospráv v oblasti sociálního šetření, sociální práce apod. bylo zbytečné. Jsou třeba jasná pravidla a jasné nástroje, tak aby města a obce mohly takové situace (sociální bydlení) na svém území efektivně řešit.

Jak vnímáte celkovou situaci kolem novely – půl roku potom, co ji poslanci schválili, ji někteří z nich interpretují jako nesystémovou, nedomyšlenou, nekoncepční....

Situace je poněkud sporná (nešťastná) vzhledem k dvojímu různému stanovisku Ministerstva vnitra a bohužel tak hraje do not "obchodníkům s chudobou" - provozovatelům ubytoven. Zároveň jednoznačně stát u obcí vyvolal nejistotu. Města a obce jsou přitom přesvědčena, že to není a nebylo záměrem pozměňovacího návrhu. Stejně jako města a obce, tak i poslanci a senátoři (mimochodem mnozí z nich byli nebo jsou starostové) cítí potřebu neúnosnou situaci kolem ubytoven řešit. Pro města a obce je velmi důležité, aby měla nástroj, který jim umožní omezit provoz stávajících ubytoven a omezit vznik ubytoven nových. Svaz se bude snažit přispět k nápravě současné situace a nadále bude usilovat o to, aby města a obce měly vhodný nástroj k omezení provozu stávajících ubytoven a vzniku ubytoven nových.

Starosta Bohumína: Je to totální krach státní správy

„Kronika Kocourkova dostala včera novou kapitolu. Ministerstvo vnitra (MV) vydalo druhé právní stanovisko k výkladu zákona o hmotné nouzi týkajícího se doplatku na bydlení v ubytovnách. Stejně jako to první je nezávazné (jak jinak?), ovšem radikálně odlišné od prvního. Souhlasy obcí považuje za nezávazné a podle něj by úřady práce (ÚP) mohly vyplácet dál doplatky bez omezení. Jsem opravdu zvědav, zda to ÚP vezme vážně,“ napsal předevčírem na webových stránkách Bohumína starosta města a senátor za ČSSD Petr Vícha.

A dodal: „Je jasné, že se zde koná totální krach státní správy a neschopnost poradit si s ubytovacím byznysem.... Je paradoxní, že poslední, kdo ještě v tomto Kocourkově bojuje za větší efektivitu státu, proti mrhání penězi a proti tomu, aby standardem bydlení pro rodiny s dětmi nebyly ubytovny, jsou obce. A za to budou nyní potrestány, jejich stanoviska budou absolutně nezávazná a vynaložené náklady na tuto administrativu si stát opět připíše na konto své neschopnosti.“

Bohumín jako první obec žádosti o doplatky na bydlení lidem z ubytoven plošně zamítnul. Údajně proto, aby vyprovokoval další jednání s ministryní Michaelou Marksovou o špatné novele zákona.

Aktivista Kumar Vishwanathan to charakterizoval jako „braní chudých lidí jako rukojmí“.

Starostka Moravské Ostravy: „Zákonodárci neustáli výbuch ve společnosti“

Typická je reakce starostky moravské městské části Moravská Ostrava a Přívoz Petry Bernfeldové (Ostravak). Městská část se odmítala k žádostem o doplatek vyjádřit s tím, že o žadatelích nemá dostatek informací. V praxi to znamenalo totéž, jakoby je neschválila. Bernfeldová ke změně výkladu novely podle agentury ČTK říká, že „na jednu stranu změnu přístupu vítá. Obvod se totiž od počátku domníval, že stanoviska podle platné legislativy neměla být závazná. Na druhou stranu v této fázi, kdy proces už téměř dva měsíce běžel, to beru jako otočení se zády."

Starostka dodala, že obvod se snažil čelit tlakům ministerstva práce, majitelů ubytoven i lidí, kteří v nich žijí. "A to i za cenu toho, že dojde k jakémusi výbuchu ve společnosti, ale bohužel si myslím, že zákonodárci toto neustáli."

Co zákonodárci ustáli?

Co vlastně zákonodárci ustáli je ovšem velká otázka. Schválili podivnou novelu, někteří z těch, kdo ji dnes odmítají, o ní nehlasovali a možná o ní ani mnoho nevěděli. Tou novelou ohrozili tisíce nejchudších lidí a ohrozili i budoucí komunikaci mezi státem o obcemi. Minimálně tím, že obcím přidělali práci a po několika týdnech jim řekli, že je to práce zbytečná. Ukázali naprostý nedostatek vize a koncepčnosti.

Navíc za situace, kdy chce stát naplňovat Strategii romské integrace - podstatná část obyvatel ubytoven jsou Romové - a bojovat se sociálně vyloučenými lokalitami. A čerpat na to miliardy z evropských fondů. A kdy se chce s obcemi dohodnout na akutně potřebném zákoně o sociálním bydlení.

A kdy se počet sociálně vyloučených lokalit za posledních necelých deset let zdvojnásobil a žije v nich o třicet tisíc víc lidí.

Přečteno: 1867x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

doplatek na bydlení, sociální bydlení, Jiří Dienstbier, Michaela Marksová-Tominová, Bohuslav Sobotka, ubytovny, GhettaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo