romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Michal Komárek: Jaká bude Agentura po výpovědích zaměstnanců?

22.5.2015 13:10
--ilustrační foto--
--ilustrační foto--

Včera podalo 14 zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování výpověď. Stalo se to více než měsíc po odvolání ředitele Agentury Martina Šimáčka, které odstartovalo krizi této instituce a bouřlivé diskuse o její budoucnosti i o politice romské integrace.

Znamená výpověď pětiny zaměstnanců pro budoucnost Agentury něco podstatného? Je zlomovým momentem v její krizi? Lze se na to dívat minimálně ze dvou základních úhlů pohledu.

Je to nejhorší možný scénář

Výpověď podali ti odvážnější, odhodlanější, kteří berou svoji práci vážněji a nelze je jen tak lehce utlouct požadavkem subordinace. Navíc ti, kteří zastávali vedoucí role, podíleli se významně na koncepci Agentury. Neboli: Zůstali ti, kteří jsou snadněji ovladatelní, z těch či oněch důvodů se nakonec podřídí moci a na svých názorech zase tak důsledně netrvají. V práci Agentury nehrají až tak zásadní roli.

Pro ministra Jiřího Dienstbiera se tedy otevírá cesta ke snadnému podmanění dosud vzpurné Agentury. Nadále to už nebude instituce s ambicí být samostatná, iniciativní, třeba i kritická a vzpurná a nepoddajná. Bude to běžný poslušný úřední odbor. Bude komunikovat úředním jazykem, nebude odporovat vládním koncepcím...

Pro ty, kdo si případně chtějí rozdělovat nikoli zcela transparentním způsobem 10 miliard z evropských fondů to bude ideální partner.

Jako významná instituce v boji proti sociálnímu vyloučení a v rámci romské integrace přestane Agentura existovat.

Je to téměř ideální scénář

Agenturu opouštějí ti, s nimiž nebylo možné se dohodnout. Reprezentanti určité koncepce boje se sociálním vyloučením a romské integrace, kteří nebyli ochotni k dialogu a svůj přístup považují za nedotknutelné dogma. Navíc lidé, kteří nectí zákonitosti běžné úřední a politické komunikace. Lidi, kteří ostatní rozdělují. Příliš sebevědomí, sbejistí, nekomunikativní. Ti kteří chtějí buď vše nebo nic a nejsou ochotni ke kompromisům.

Bez nich je šance, že se Agentura stane efektivním nástrojem v rámci obecné Strategie romské integrace, že se naučí rozumně spolupracovat s ostatními. Zůstávají ti, kteří berou svoji práci vážně a nechtějí to, co Agentura umí a v čem je dobrá ohrozit neústupností a krátkozrakou zahleděností do sebe.

Ideální scénář by vůbec nepočítal se vznikem takové krize, ale i toto řešení je krok správným směrem.

Konkurz "sebevrahů"?

Důležitým impulsem pro další vývoj bude samozřejmě to, kdo se stane novým ředitelem/novou ředitelkou Agentury. Měli bychom se to dozvědět v polovině příštího týdne. Konkurz probíhá za mimořádných „bezpečnostních opatření“ - nejsou známa ani jména členů konkurzní komise, ani jména přihlášených. Ví se, že uchazečů je sedm, jinak se vše odehrává v rovině spekulací.

Má někdo vůbec šanci situaci v rozhádané, otřesené a proměněné Agentuře zvládnout? Ministr Dienstbier sice ujišťuje, že do konce roku Agenturu žádné změny nečekají, ale to pravděpodobně znamená pouze to, že změny ji čekají od ledna příštího roku. Ty změny proti nimž do stávky vstoupila drtivá většina zaměstnanců, 59 ze zhruba 70.

I pokud jde o konkurz, jsou tu dva základní scénáře: Je možné, že po zveřejnění výsledku výběrového řízení podají výpovědi další zaměstnanci Agentury a novému řediteli/nové ředitelce zbude k řízení jen troska původní instituce. Troska, kterou navíc bude muset zázračně rychle resuscitovat, aby nebylo ohroženo čerpání miliard z evropských fondů.

Je ale samozřejmě možné, že zbylí zaměstnanci nového šéfa/novou šéfku uvítají a že to navíc bude natolik silná a kompetentní osobnost, že do Agentury přivede i další schopné lidi. To teprve uvidíme.

Zatím to ale vypadá spíš tak, že existence silné, životaschopné a užitečné Agentury je zásadně ohrožena.

Přečteno: 959x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Agentura pro sociální začleňování, Odvolání Martina Šimáčka, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo