romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Černý: Fauly Lindy Sokačové

Praha, 4.9.2013 11:58, (ROMEA)
Jan Černý (FOTO: Saša Uhlová)
Jan Černý (FOTO: Saša Uhlová)

Chtěl bych poděkovat Lindě Sokačové za komentář a její starost o reputaci a standard postupů Člověka v tísni. Vážím si jistě upřímné snahy upozorňovat na chyby v naší práci. Je jasné, že věnovat se přínosům hodnocení predátorských postupů, které děláme, či zmínit naše návrhy na změny ve vymáhací praxi by bylo navíc. Čtenář si může udělat obraz o tom, co se v oblasti úvěrování snažíme tedy sám na stránkách www.rozhodnene.cz, ostatně řadu materiálů z těchto stránek a našich zpráv a výstupů publikoval server Romea.cz.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Bohužel jde o komentář v některých klíčových tvrzeních nepřesný, posunutý či nepravdivý. Z diskuze je zřejmé, že fauly v článku někteří neměli možnost rozeznat a berou Lenčina tvrzení jako fakt. Proto také pro čtenáře serveru Romea.cz reaguji a čtenář si udělá obraz o tom, zda expresivnímu obrazu Lindy Sokačové neblednou na denním světle barvy.

„ČvT užití svého jména v reklamě odsouhlasil…“

Člověk v tísni neodsouhlasil používání jména v reklamě. Společnosti Provident Financial jsme na jejich dotaz sdělili, že jim nemůžeme bránit ve využívání výsledků indexu, které jsme veřejně prezentovali na tiskové konferenci. Naše tiskové zprávy jsou na stránkách www.rozhodnene.cz. Je možné, že zde je příčinou i naše původní nepřesné vyjádření a různé chápání slova „akceptovali“, ovšem i kontext sdělení byl jasný, reklama cituje náš index a to jsme vzali na vědomí. 3 dny před zveřejněním článku LS bylo vyjádření na základě dotazů zpřesněno nebo se stačilo zeptat.

Faul „…nevidí žádný střet zájmů nebo okolnosti, které by ČvT mohly poškozovat jako organizaci“

Linda Sokačová s nikým z nás nemluvila a těžko může tak vědět, jakými okolnostmi se zabýváme či nikoli. Také nikde jinde jsme neřekli, že nevidíme okolnosti, které by nás mohly poškozovat jako organizaci. Tyto okolnosti si uvědomujeme, ale můžeme s tím velmi málo dělat, je to částečně daň za to, že jsme se před lety rozhodli s obrovským problémem predátorského úvěrování něco udělat, to se do značné míry podařilo a nyní těžko můžeme popřít, že Index byl a klasifikoval v něm zařazené firmy. Ve střetu zájmu ale opravdu nejsme, firmy, které hodnotíme na naši činnost nepřispívají. Přínosy pro statisíce klientů, kteří nemají ve smlouvách například rozhodčí doložky, jsou ve srovnání s trochou té hany od lidí, kteří nás negativně hodnotí při jakékoli příležitosti vlastně nepatrným nákladem. V tlaku na systémové změny budeme pokračovat.

Faul „Úplnou novinkou ale je, že její obraz jako společensky odpovědné firmy podpořila“

Index etického úvěrování, ve kterém Provident obsadil první místo vyšel poprvé 7.12.2011, tedy před více než rokem a půl. Výsledku indexu byly navíc hojně medializovány od Událostí ČT, přes většinu online deníků včetně serveru Romea. Zároveň je pravda, že když jsme před lety měnili název z Indexu predátorského na Index etického úvěrování a tím jsme mysleli úpravu transparentnosti, predikovatelnosti a kontrolovatelnosti vztahu mezi věřitelem a dlužníkem, kde došlo k velkému posunu dobrým směrem, nenapadlo nás, že pojem etický by mohl být použit k marketingovým účelům. Nyní zvažujeme změnu názvu Indexu tak, aby byl název neutrální. Vlastní Index je však důležitý a chceme jej, právě pro zlepšování pozice dlužníků, vydávat i nadále.

Faul „Svou záštitou v podstatě říká….“

Nikdy jsme žádnou podobnou záštitu neposkytli, nemáme z použití našeho jména v reklamě žádnou radost, ale Provident citoval veřejný materiál, do budoucna upravíme podmínky citací, jak je má například D-Test a změníme název Indexu více neutrální. Jinak záštitu neposkytujeme, ani v případě různých konferencí zaměřených na finanční gramotnost, byť jsme o to často žádáni. Natož pak záštitu konkrétní firmě.

Faul „jakoby se nám snažil namluvit, že nejde o lichvu, ale etické půjčování bez dopadu na sociální a ekonomické postavení domácností v ČR“

O lichvu nejde, alespoň dle občanského i trestního zákoníku. Na druhé straně sečtené úroky a všechny další poplatky, které zahrnují činí z půjčky Prividentu drahou půjčky, avšak bez skrytých nebezpečí. Je na každém jak se rozhodne. Určitě je nejlepší dluhy nemít a nepůjčovat si, ale realita je taková, že mnozí si půjčujeme a to z různých důvodů. Rozhodně by bylo skvělé, kdyby za zachování transparentních a férových pravidel půjčování byla na trhu nabídka levnějších půjček, než jako nabízí Provident. Zadlužování má téměř vždy dopad na sociální a ekonomické postavení domácností a platí, že je lépe se nezadlužovat, nicméně jsou situace, kdy rychlá půjčka je nutná a pomáhá. Konkrétní příklad: Klient, který dostal platební rozkaz za to, že jel před lety načerno a musel zaplatit v té době 1000 Kc přirážku, 600 Kč soudní poplatek a téměř 8 tis. náklady právního zastoupení si vzal úvěr od providentu (10.000 Kč), za který přeplatil 2500 Kč. Kdyby tak ale neučinil, přišla by velmi brzy exekuce, díky které by musel zaplatit ještě dalších téměř 13 tisíc. Klient díky půjčce ušetřil více než 10.000 Kč.

Faul „Člověk v tísni propůjčil své jméno Provident Financial“

Naše jméno jsme nikomu nepropůjčili, Provident pouze replikoval to co sami říkáme od roku 2011, citoval z veřejně publikovaného Indexu.

Faul „Člověk v tísni už nestojí na straně těch, kteří si půjčují…“

Tím, že jsme před lety začali pracovat s největšími nebankovními společnostmi, které se zaměřují na malé půjčky a úvěry jsme se rozhodli pomoci řešit situaci lidí, kteří si půjčují systémově: Vznikl Index predátorského úvěrování, několikrát jsme čelili výhružkám žalobami, nicméně Index zafungoval a během několika let se výrazně zlepšily podmínky půjček (nikoli úrokové sazby či RSPN) a staly se podstatně férovějšími (odbourání rozhodčích doložek, skrytých sankcí, transparentní smlouvy, apod..). Index byl posléze přejmenován na Index etického úvěrování, nadále sleduje podmínky vztahu mezi věřiteli a dlužníky a pomáhá situaci zlepšovat. Zlepšení se přímo dotklo statisíců dlužníků a to nesporně v jejich prospěch. A nadále se budeme touto problematikou zabývat, byť nám to občas někdo otluče o hlavu.

Institucionální lichva je samozřejmě velký problém. V česku má oprávnění k poskytování nebankovních úvěrů 34 tisíc subjektů, my říkáme, že maximálně 6 z nich nepředstavuje nějaké vyšší riziko. Další zlepšování na tomto poli je potřebné a my se o něj budeme snažit. To nejde bez komunikace s těmi, kdo půjčky poskytují a dělat žebříček bezpečnosti úvěrů nejde bez rizika, že výstupy našich analýz a Indexů čas od času někdo ocituje tak, jak to udělala společnost Provident Financial.

Člověk v tísni stojí na straně rodin nejen ve snaze zlepšovat obecné podmínky nějakých smluv a zvyklostí, ale i v konkrétních stovkách predátorských kauz, kterým společně čelíme a které vedou následně k naší snahám o zlepšení systémových nastavení. Stejně tak se věnujeme lichvě kriminální nebo přeprodávání pohledávek za účelem kořistění na advokátních poplatcích a umělému vyrábění dluhů.

Těšíme se na dobu, až se i další aktivisté zapojí konkrétní prací, analytickou, vyjednávací či publikační. Snad už bez faulů.

Přečteno: 3240x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Člověk v tísni, Provident Financial, Finance, SociálníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo