romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Černý: Góly rukou (zejména rukou Boží)

Praha, 12.9.2012 10:10, (ROMEA)
Jan Černý (FOTO: Člověk v tísni)
Jan Černý (FOTO: Člověk v tísni)

Sportovní reportáž před dohrávkou třetího předkola I. lobby ligy, ve které proti sobě nastoupila smíšená družstva 1. FC Advokátní a exekutorská (v útoku Vychlopeň, Sokol, Vrána) a 1.SK Ad hoc Zkusme evropský standard (na hrotu hraje zlopověstný analytik Daniel Hule od nás z práce, takže mu fandíme).

Příští týden Poslanecká sněmovna bude rozhodovat o změně či zachování současné vymáhací praxe. Jde o ekonomické odvětví výroby virtuálních hodnot, ve kterém se v současné podobě a době točí na odměnách exekutorů a advokátů u pravomocně rozhodnutých bagatelních věcí nejméně dvacet miliard korun, které několik desítek nejdravějších exekutorských a advokátních kanceláří vyluxuje českým rodinám z peněženek. Pro porovnání je vlastní hodnota vymáhaných dluhů u těchto již rozhodnutých bagatelních pohledávek řádově dvacetkrát nižší, tedy okolo jedné miliardy. Podklady družstva Zkusme evropský standard si můžete prohlédnout na stránkách RozhodněNe.cz, mimo jiné tam najdete i následující graf:

exekuce-cerny-01.jpg

V jarní části soutěže proběhla utkání o výši odměn ve vymáhacím procesu, kde došlo ke kosmetickým změnám, které proběhly v režimu „Aby se vlk nažral a koza zůstala celá“, což útočník Vychlopeň pochvalně glosoval v oběžníku zaslaném Českou advokátní komorou: “ … Komora (se) soustředila hlavně a zejména na projednávání nové podoby vyhlášky s ministerstvem, což se nyní ukázalo jako dobrý tah….Komoře (se) při vyjednávání podařilo dosáhnout zvýšení odměn prakticky ve všech dalších civilních řízeních; s tím souvisí také zjednodušení jednotlivých pásem podle druhů řízení…. Celkově si dovolím tvrdit, že podoba, v jaké byla novela nakonec schválena, je naším úspěchem. Podařilo se nám minimalizovat původní poměrně široký zamýšlený zásah ministerstva na úpravu týkající se skutečně bagatelních sporů a na druhé straně vyjednat advokátům určitou kompenzaci v jiných sporech. Jsem přesvědčen, že v reálné situaci jsme dosáhli maximálně možného pozitivního výsledku, který se ovšem skutečně zrodil jen díky neustálému vyjednávacímu tlaku ČAK. Všem, kteří se na tom společně s vedením ČAK podíleli, touto cestou děkuji.“

exekuce-cerny-02.jpg

Jak je vidět z koláčového grafu, toto kolo dopadlo jasnou porážkou týmu Zkusme evropský standard. Doufali jsme nicméně, že v dalším kole, které se bude hrát na neutrálnějším hřišti můžeme nějaký ten bod uhrát. V jarní části se hrálo na hřišti Ministerstva spravedlnosti, které v realizačním týmu zaměstnává zejména advokáty a jak praví lidové rčení, Vrána Vráně oči nevyklove. Ukazuje se ovšem, že i hřiště Poslanecké sněmovny je obtížný terén.

Po jarní části ligy se Ústavní soud vyjadřoval k současné herní praxi s tím, že se snažil přiklonit herní standardy k běžným evropským pravidlům, nicméně jednotlivá advokátně-exekutorská konsorcia udělala upgrade svých herních modelů, zejména rozdělila pohledávky na více dílů a nechává je vymáhat různými subjekty, tak, aby celkový příjem konsorcia zůstal zachován. Je to samozřejmě ve sportu známý model, je samozřejmě Sparta A, Sparta B, Sparta C a přesto je to všechno Sparta, která má jen jednoho vlastníka. Přestože jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro osoby i instituce, vůči klasické české uličce jsou jaksi neúčinná. Zásah Ústavního soudu ve věci přísudků má tento efekt:

exekuce-cerny-03.jpg

Začátek podzimní přípravy zahájilo družstvo 1. FC Advokátně-exekutorské tiskovou konferencí, dostupné zde, ve které na příkladu útočníka Sokola představila obtíže, se kterými se musejí vypořádat jednotlivé Advokátně-exekutorské týmy, dokonce diváci dostali nahlédnout do kuchyně útočníka Sokola, máme tedy přehled, kolik prý stojí podojit dlužníky o nějaké ty peníze. Zároveň útočník Sokol ke svým příjmům z vymáhání v Respektu říká „…řekněte mi, proč bych se tomu bránil. My jsme to dělali za tisícikorunu a byli jsme spokojení. Stát si vymyslel takovouto odměnu a proč bych se bránil, když je ruka Páně otevřená“. Tady je vidět jistá Sokolova nekonzistence, ale na druhou stranu není konzistence povinen, takže co.

V mezičase proběhla nad pravidly hry jednání relevantních výborů Poslanecké sněmovny, návrh směřoval do Senátu, který se snažil trochu podpořit pohled týmu Zkusme evropský standard a příští týden proběhne závěrečný mač této části soutěže, opět zřejmě v režii 1. FC Advokátně-exekutorské. Pokud bych mohl ocitovat z dramatického dopisu útočníka Vrány (hostuje v týmu 1.FC za exekutory): "…Bude rozhodovat každý jednotlivý hlas. Proto na Vás apeluji, pokud Vám není lhostejná budoucnost vymáhacího procesu, Vaše vlastní finance a hlavně, Vaše svoboda rozhodování, máte i Vy možnost výsledek ovlivnit. Zkuste působit prostřednictvím vaší profesní organizace, která má silnou vyjednávači pozici. Zkuste i sami osobně kontaktovat Vám blízké poslance a prosazovat naše společné zájmy. Zbývá nám necelý měsíc času. Znovu opakuji, že každý jeden poslanecký hlas může být rozhodující!“

Pamatujme si to, až budou kluci a holky z týmů říkat, že prostě jen hrají s pravidly, která nastavil anonymní stát. Musíme sportovně uznat, že soupeř byl lépe připraven a v přípravě nezaspal, zkrátka si došel tomu sportovnímu štěstíčku trochu naproti, jak říkal legendární promotér Horník.

Příští týden uvidíme, prozatím bych si vsadil na průběžný výsledek lobby ligy tak, že dopadne ve prospěch Advokátně-exekutorského komplexu a celkové kumulativní skóre bude 101. Kolik bodíků dostane Přiměřenost a zdravý rozum uvidíme. Je škoda, že někteří poslanci a poslankyně budou jistě hlasovat proti svému vnitřnímu odbornému i lidskému názoru, dokonce i této reportáži navzdory. Bude to škoda a promarněná příležitost, ale jednou, jednou snad nějaký ten bod za tým Zkusme evropský standard v budoucnu uhrajem. Všichni vědí, že gól Diega Maradony v Mexiku byl gól rukou, o které on sám tvrdil, že je rukou Boží. Bůh má naštěstí pravděpodobně své vlastní standardy pro lidské hry i pro zvedání rukou, takže kluci a holky: Hip hip hurá a do toho, do toho, na cílové pásce nám (i Vám) to bude spočítáno.

Přečteno: 1054x
 

Kam dál:

Štítky:  

ExekuceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo