romea - logo
1. prosince 2021 (středa)
svátek má Iva

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Horvát: Smrt Roma z Žatce musí Romy spojit. Nenechme to tak!

24.10.2016 11:09
Pietní akce v Žatci, 20. 10. 2016 (FOTO: Romea.cz)
Pietní akce v Žatci, 20. 10. 2016 (FOTO: Romea.cz)

Také sleduji situaci kolem smrti našeho bratra, je to hrozné a kruté. Už dlouho jsem nic nenapsal, tahle záležitost mě ale, podobně jako nikoho z nás, nenechává klidným. Vidím tu ale naštěstí jeden nový jev: píšou se články, sociální sítě jsou smrti žateckého Roma plné. Romové mají zájem o Romy. Nejedná se o jednoho nebo deset romských aktivistů, jsou nás stovky, kterým to není lhostejné.

Při pohledu na video z pizzerie nás bolí srdce. Cítíme s rodinou zesnulého, emoce jsou silné. Romové jsou zpět. Ano, je zapotřebí držet pospolu, téma důkladně sledovat a podpořit rodinu alespoň účastí na pietní demonstraci. Ať si orgány a majorita všimnou, že nesouhlasíme, že to tak nenecháme, příště totiž mohou ubít nás, nebo snad rovnou naše děti?! To je teprve nejhorší noční můra nás všech rodičů.

Jsem provozovatelem hospody, konfliktů s klienty jsem zažil mnoho. Někteří jsou dotěrní, upovídaní a drzí, ale většinou jen hledají pozornost. Najdou se samozřejmě i agresoři, zažil jsem je, ale určitě jsem nepotřeboval barmana-mistra bojových umění a komando policistů. Nebylo potřeba na agresorovi ležet, kopat do něj za asistence policie a šlapat mu na krk! A provádět to všechno tak dlouho, dokud výtržník nezemře! Vím, že je to někdy těžké, ale policisté nemají být zároveň soudci a popravčími. Hocha měli předat příslušným orgánům a případně před soud, chlapec ale za podivných okolností zemřel. Ať je mu země lehká.

A já říkám: nenechme to tak! Není to první podezřelá smrt Roma na území ČR, za kterou možná nikdo nebude potrestán. Prvním krokem by měla být co nejpočetnější tichá pietní demonstrace nás Romů. Tím nemyslím stovky, ale tisíce. Pojďme společnými silami uspořádat nevídanou obří pietní demonstraci, jen tak nás někdo bude poslouchat! Moje koncepce, jak dostat tolik z nás na takové shromáždění, je prostá. Ať každé romské občanské sdružení vypraví byť jen jeden jediný autobus Romů a zaplatí náklady s tím spojené. To je snad únosné pro každé sdružení.

Toho musíme dosáhnout. Věřím, že v množství je síla. Ať lidé vidí, že to vadí tisícům Romů, ne jen stovce. Jen tak nás budou brát vážně. Ať se neučí zabíjet nám děti jen tak beztrestně, to tu už bylo, v dobách, kdy nás aristokracie a bohatí pánové lovili po lesích jako zvěř.

Pevně věřím, že si můj vzkaz přečte a vezme na vědomí mnoho lídrů sdružení a zařídí se podle něj. Věřím, že to za to stojí.

Přečteno: 8244x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Domácí, Smrt Roma v Žatci, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo