romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jan Horvát: Smrt Roma z Žatce musí Romy spojit. Nenechme to tak!

24.10.2016 11:09
Pietní akce v Žatci, 20. 10. 2016 (FOTO: Romea.cz)
Pietní akce v Žatci, 20. 10. 2016 (FOTO: Romea.cz)

Také sleduji situaci kolem smrti našeho bratra, je to hrozné a kruté. Už dlouho jsem nic nenapsal, tahle záležitost mě ale, podobně jako nikoho z nás, nenechává klidným. Vidím tu ale naštěstí jeden nový jev: píšou se články, sociální sítě jsou smrti žateckého Roma plné. Romové mají zájem o Romy. Nejedná se o jednoho nebo deset romských aktivistů, jsou nás stovky, kterým to není lhostejné.

Při pohledu na video z pizzerie nás bolí srdce. Cítíme s rodinou zesnulého, emoce jsou silné. Romové jsou zpět. Ano, je zapotřebí držet pospolu, téma důkladně sledovat a podpořit rodinu alespoň účastí na pietní demonstraci. Ať si orgány a majorita všimnou, že nesouhlasíme, že to tak nenecháme, příště totiž mohou ubít nás, nebo snad rovnou naše děti?! To je teprve nejhorší noční můra nás všech rodičů.

Jsem provozovatelem hospody, konfliktů s klienty jsem zažil mnoho. Někteří jsou dotěrní, upovídaní a drzí, ale většinou jen hledají pozornost. Najdou se samozřejmě i agresoři, zažil jsem je, ale určitě jsem nepotřeboval barmana-mistra bojových umění a komando policistů. Nebylo potřeba na agresorovi ležet, kopat do něj za asistence policie a šlapat mu na krk! A provádět to všechno tak dlouho, dokud výtržník nezemře! Vím, že je to někdy těžké, ale policisté nemají být zároveň soudci a popravčími. Hocha měli předat příslušným orgánům a případně před soud, chlapec ale za podivných okolností zemřel. Ať je mu země lehká.

A já říkám: nenechme to tak! Není to první podezřelá smrt Roma na území ČR, za kterou možná nikdo nebude potrestán. Prvním krokem by měla být co nejpočetnější tichá pietní demonstrace nás Romů. Tím nemyslím stovky, ale tisíce. Pojďme společnými silami uspořádat nevídanou obří pietní demonstraci, jen tak nás někdo bude poslouchat! Moje koncepce, jak dostat tolik z nás na takové shromáždění, je prostá. Ať každé romské občanské sdružení vypraví byť jen jeden jediný autobus Romů a zaplatí náklady s tím spojené. To je snad únosné pro každé sdružení.

Toho musíme dosáhnout. Věřím, že v množství je síla. Ať lidé vidí, že to vadí tisícům Romů, ne jen stovce. Jen tak nás budou brát vážně. Ať se neučí zabíjet nám děti jen tak beztrestně, to tu už bylo, v dobách, kdy nás aristokracie a bohatí pánové lovili po lesích jako zvěř.

Pevně věřím, že si můj vzkaz přečte a vezme na vědomí mnoho lídrů sdružení a zařídí se podle něj. Věřím, že to za to stojí.

Přečteno: 8068x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Domácí, Smrt Roma v Žatci, výzvaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo