romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Stejskal: ODS hledá pomoc v nouzi

3.10.2016 17:16
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)

ODS je na tom zle: ve srovnání s rokem 2008 ztratila v Ústeckém kraji šest mandátů už v roce 2012 a v letošních volbách musí usilovat o to, aby se do krajského zastupitelstva vůbec dostala. Pocit frustrace a zmaru strany, která sociální odpovědností nikdy zrovna nevynikala, našel právě na Ústecku výraz v předvolebním spotu, který naopak vyniká specifickým typem humoru se zjevně katalyzační funkcí.

V novém spotu ODS, zasazeném do prostředí malebné předzahrádky, vidíme excelovat dvojici Čechů. První Čech vstupuje na scénu (rázně, skoro nezadržitelně) a druhého Čecha (spočívá u žluté limonády) usadí replikou “Hej, gadžo!” Hned na úvod tak vytušíme, že jsme svědky něčeho neobvyklého, jen zatím nevíme čeho: převlekové komedie o střetu civilizací, dramatu o duševní poruše anebo snad obojího současně? První Čech zde nenápadně naznačuje, že znázorňuje Roma, jenomže proč? Ani druhý Čech se nezmůže na slovo.

Vodítko nám poskytne už následující, rádobydrsně pronesená replika příchozího: “koukej střihat do práce, ať máme na dávky!” Bravurní je v těchto chvílích pantomimický výkon druhého Čecha: ten nejdřív jen zalapá po dechu, načež - ztělesňuje sebeovládání skoro nadlidské - rezignovaně zavrtí hlavou. (Ano, někdy jsou všecky řeči marné.)

Herecký koncert obou Čechů by ale nefungoval bez scénáře; teprve v něm se odhaluje síla celé inscenace. Chápeme totiž, že zdánlivě vyhrocený tón celého dialogu skrývá další významovou vrstvu: práce v Ústeckém kraji? Prosím vás, jaká? ODS na nás kamarádsky pomrkává a ujišťuje se tak vlastně, že i pomalejší z nás pochopili žert.

Je rozhodně sympatické, že alespoň v Ústeckém kraji neztrácejí občanští demokraté veselou mysl, kontinuálnímu odlivu voličstva navzdory. Jistě totiž nevěří, že by v poslední chvíli tažená národnostní karta přebila dlouhá léta nesolidární politiky. Jistě ani nemohou věřit, že je to romská menšina, kdo jako první rozděluje společnost na etnické bázi. A zcela jistě věří, že jsou Romové v České republice doma - jako kdokoliv jiný. Takže je málem škoda, že ani jejich nápaditý předvolební materiál nepovede k obrodě polomrtvé, leč stále žertující strany.

VIDEO

Přečteno: 1276x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, ODS, Ústí nad labem, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo