romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Stejskal: ODS hledá pomoc v nouzi

3.10.2016 17:16
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)

ODS je na tom zle: ve srovnání s rokem 2008 ztratila v Ústeckém kraji šest mandátů už v roce 2012 a v letošních volbách musí usilovat o to, aby se do krajského zastupitelstva vůbec dostala. Pocit frustrace a zmaru strany, která sociální odpovědností nikdy zrovna nevynikala, našel právě na Ústecku výraz v předvolebním spotu, který naopak vyniká specifickým typem humoru se zjevně katalyzační funkcí.

V novém spotu ODS, zasazeném do prostředí malebné předzahrádky, vidíme excelovat dvojici Čechů. První Čech vstupuje na scénu (rázně, skoro nezadržitelně) a druhého Čecha (spočívá u žluté limonády) usadí replikou “Hej, gadžo!” Hned na úvod tak vytušíme, že jsme svědky něčeho neobvyklého, jen zatím nevíme čeho: převlekové komedie o střetu civilizací, dramatu o duševní poruše anebo snad obojího současně? První Čech zde nenápadně naznačuje, že znázorňuje Roma, jenomže proč? Ani druhý Čech se nezmůže na slovo.

Vodítko nám poskytne už následující, rádobydrsně pronesená replika příchozího: “koukej střihat do práce, ať máme na dávky!” Bravurní je v těchto chvílích pantomimický výkon druhého Čecha: ten nejdřív jen zalapá po dechu, načež - ztělesňuje sebeovládání skoro nadlidské - rezignovaně zavrtí hlavou. (Ano, někdy jsou všecky řeči marné.)

Herecký koncert obou Čechů by ale nefungoval bez scénáře; teprve v něm se odhaluje síla celé inscenace. Chápeme totiž, že zdánlivě vyhrocený tón celého dialogu skrývá další významovou vrstvu: práce v Ústeckém kraji? Prosím vás, jaká? ODS na nás kamarádsky pomrkává a ujišťuje se tak vlastně, že i pomalejší z nás pochopili žert.

Je rozhodně sympatické, že alespoň v Ústeckém kraji neztrácejí občanští demokraté veselou mysl, kontinuálnímu odlivu voličstva navzdory. Jistě totiž nevěří, že by v poslední chvíli tažená národnostní karta přebila dlouhá léta nesolidární politiky. Jistě ani nemohou věřit, že je to romská menšina, kdo jako první rozděluje společnost na etnické bázi. A zcela jistě věří, že jsou Romové v České republice doma - jako kdokoliv jiný. Takže je málem škoda, že ani jejich nápaditý předvolební materiál nepovede k obrodě polomrtvé, leč stále žertující strany.

VIDEO

Přečteno: 1299x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, ODS, Ústí nad labem, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo