romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jan Stejskal: ODS hledá pomoc v nouzi

3.10.2016 17:16
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)
Záběr z rasistického předvolebního klipu ODS (1. 10. 2016)

ODS je na tom zle: ve srovnání s rokem 2008 ztratila v Ústeckém kraji šest mandátů už v roce 2012 a v letošních volbách musí usilovat o to, aby se do krajského zastupitelstva vůbec dostala. Pocit frustrace a zmaru strany, která sociální odpovědností nikdy zrovna nevynikala, našel právě na Ústecku výraz v předvolebním spotu, který naopak vyniká specifickým typem humoru se zjevně katalyzační funkcí.

V novém spotu ODS, zasazeném do prostředí malebné předzahrádky, vidíme excelovat dvojici Čechů. První Čech vstupuje na scénu (rázně, skoro nezadržitelně) a druhého Čecha (spočívá u žluté limonády) usadí replikou “Hej, gadžo!” Hned na úvod tak vytušíme, že jsme svědky něčeho neobvyklého, jen zatím nevíme čeho: převlekové komedie o střetu civilizací, dramatu o duševní poruše anebo snad obojího současně? První Čech zde nenápadně naznačuje, že znázorňuje Roma, jenomže proč? Ani druhý Čech se nezmůže na slovo.

Vodítko nám poskytne už následující, rádobydrsně pronesená replika příchozího: “koukej střihat do práce, ať máme na dávky!” Bravurní je v těchto chvílích pantomimický výkon druhého Čecha: ten nejdřív jen zalapá po dechu, načež - ztělesňuje sebeovládání skoro nadlidské - rezignovaně zavrtí hlavou. (Ano, někdy jsou všecky řeči marné.)

Herecký koncert obou Čechů by ale nefungoval bez scénáře; teprve v něm se odhaluje síla celé inscenace. Chápeme totiž, že zdánlivě vyhrocený tón celého dialogu skrývá další významovou vrstvu: práce v Ústeckém kraji? Prosím vás, jaká? ODS na nás kamarádsky pomrkává a ujišťuje se tak vlastně, že i pomalejší z nás pochopili žert.

Je rozhodně sympatické, že alespoň v Ústeckém kraji neztrácejí občanští demokraté veselou mysl, kontinuálnímu odlivu voličstva navzdory. Jistě totiž nevěří, že by v poslední chvíli tažená národnostní karta přebila dlouhá léta nesolidární politiky. Jistě ani nemohou věřit, že je to romská menšina, kdo jako první rozděluje společnost na etnické bázi. A zcela jistě věří, že jsou Romové v České republice doma - jako kdokoliv jiný. Takže je málem škoda, že ani jejich nápaditý předvolební materiál nepovede k obrodě polomrtvé, leč stále žertující strany.

VIDEO

Přečteno: 1268x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Volby, ODS, Ústí nad labem, Rasismus, AnticiganismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo