romea - logo
27. října 2021 (středa)
svátek má Šarlota / Zoe

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jarmila Balážová, polemika: Při nedostatku informací by nikdo neměl vynášet jednoznačné soudy

Praha, 23.4.2013 15:48, (ROMEA)
Jarmila Balážová
Jarmila Balážová

Nejsem žádný odborník na recenze, filmové ani literární a všechny další. A tohle prosím ani jako recenzi neberte, vůbec se o ni nepokouším. Spíše se svým vyjádřením a svými postřehy shrnutými do článku chci vyjádřit k oběma přiloženým recenzím na dokumentární film Život a smrt v Tanvaldu povolanějších kolegů na tento žánr. (Prvním je recenze Jana Rylicha Rasistická vražda to nebyla, rasismus v Tanvaldu ale je. Druhým je článek Týny Trnkové Život a smrt v Tanvaldu - časosběrný experiment, který se vyplatil.)

A také, obecně vzato, k dokumentu samému, jenž odvysílala Česká televize v rámci cyklu Český žurnál. S tímhle dokumentárním cyklem přišli dva režiséři, Vít Klusák a Filip Remunda, kteří stojí i za natočením padesátiminutového snímku zachycujícího atmosféru v městečku plném nezaměstnanosti, strachu, emocí. Ty ještě vygradovaly po zastřelení jednoho z Romů, který dle výpovědi střelce, staršího muže, mu chtěl společně s dalším ublížit.

Na místě jsem nebyla, stejně tak u tohoto činu nebyli televizní diváci, účastníci chatu po odvysílání dokumentu, režiséři Klusák a Remunda, stejně jako dva autoři zmiňovaných recenzí na snímek, který Romea.cz uveřejňuje ve snaze být objektivní. Mohu tak usuzovat jen z dostupných informací v médiích, i z těch, které se k nám dostaly jinak. Obrázek mi může samozřejmě doplnit i tento dokument, ale nedozvím se z něj pravdu. A tu přece nehledají ani tvůrci dokumentu!

Díky některýn informacím se spisu mají obrovský náskok před námi, před většinou, která ten film viděla a vytváří si na něj názor, jenž potom buď jen nosí v sobě, vypráví kamarádům, nebo se rozhodne jej napsat a zveřejnit. Na cokoliv z toho má samozřejmě kdokoliv právo. Neberu mu ho. Jen se pak divím, jak při nedostatku informací o tomto případu a o charakteru cyklu Český žurnál může někdo vynášet jednoznačné soudy. Je to nejen neprofesionální, matoucí, nekonstruktivní, ale především, promiňte mi ten výraz, nepoctivé.

Byli byste rádi,kdyby někdo psal o tom, zda vaše dítě dostalo dvojku z chování opodstatněně, nebo ne, kdyby o tom nic nevěděl? Ostatní by četli, jak je ten váš synáček proslulý tím, že patří k určité bandě a přece když k té bandě patří, je jasné, co je zač a že v právu byl prostě učitel!

Možná si myslíte, že přeháním ,ale vůbec ne, záměrně jsem navíc zvolila příklad, kde nejsou důsledky tak tragické jako v případě vraždy.

V rozhovoru s oběma pány jsem naprosto záměrně, zdůrazňuji zcela záměrně, vynechala otázky týkající se jejich názoru na případ. Nepřísluší mi to a chápu, že i když shromažďovali rok nějaký materiál, jejich prvotním cílem nebylo rozkrýt pravdu v tomto tolik medializovaném případě, ale spíš zkusit jít dál. Tak daleko, že prostě zkusíte zmapovat, jak se žije lidem, kteří bydlí v tomtéž městě, kde k vraždě došlo.

Kauza byla v médiích prezentovaná jednostranně, tohle je další pohled. Nechápu, proč dvojici režisérů teď někdo vyčítá subjektivní pohled, když oni zcela jednoznačně přiznávají, a vždy to tak dělali, že Český žurnál si nehraje za každou cenu na objektivitu. A mimochodem oba tvůrci celou svoji dosavadní kariéru ve svých snímcích dávali najevo – i žánrem a způsobem zpracování – svůj postoj. Dosud za tuto originalitu, neotřelost, schopnost provokovat i fabulací jevů, kdy se tne například do čehosi v naší národní povaze (Český sen apod.) sklízeli obdiv, respekt a uznání.

Stejný cyklus – tedy Český žurnál – a jiný padesátiminutový dokument o muži, který maloval tykadla politikům a dostal se za to za mříže. Jaká byla reakce, když oba pánové v dokumentu nakreslením tykadel ministru Kalouskovi na jednom z billboardů dávají jasně najevo svůj postoj? Obdiv, sympatie, souhlasné kývání většiny z nás.

Když ale kladou otázky v dokumentu o vraždě jednoho Roma, který údajně napadl staršího muže (to nikdo nevíme a já to ani nezpochybňuji, ale také tomu slepě nevěřím), najednou se dostanou pod palbu a i jindy konstruktivní lidé mají potřebu ukázat, že ano, oni netolerantní nejsou, ale je nutné, jde-li o Romy, dát najevo, že nepatřím k té skupince „pravdoláskařů“, „levičáků“,  „pseudohumanistů“ a umím být i kritická.

Proboha! Ta debata je přece úplně o něčem jiném. Jak může někdo tak jednoznačně napsat, že výpověď střelce (rozuměj chudáka seniora) je poctivá? Na základě čeho to vlastně můžete tvrdit? Já teda ne, právě tak jako nemohu říci, že lže. To nevím, mohu z něj mít jen nějaký dojem. Může mí přijít divná nelogičnost argumentů, kdy ve výpovědi tvrdí, že ti dva Cikáni jej chtěli jednoznačně zabít, protože na co by jinak u sebe měli nůž? To pak ale znamená, že on chce také každého jednoznačně zabít, protože na co by pak u sebe nosil střelnou zbraň?!

Nechci se dohadovat o pachateli, ani obětech, nepřísluší mi to. Mrzí mě ale ten rozpor, kteří si mnozí neuvědomují. Jak je možné, že stačí jeden snímek, kde kladete otázky, abyste se dozvěděli odpovědi, jen je kladete otevřeně, aniž byste někomu stranili nebo byli apriori proti někomu (ptáte se, jezdí taxíkem do obchodu, aha? A kolik jich je v taxíku? Kolik tedy stojí dohromady cesta autobusem, kolik jeden lístek? Dokážete vlastně, že je to úplně stejné, jde-li o finance. Jen to, ne že straníte jedněm nebo druhým, ale stejně se dočkáte navzdory doteď vykonané práci odsouzení. Minimálně za subjektivitu, kterou ale doteď, nešlo-li o Romy, na vás všichni obdivovali.

A to je to, co mi vadí. Já si obou tvůrců vážím, jejich dokumentu Život a smrt v Tanvaldu rovněž, protože měli odvahu podívat se na tu událost jinak. Mohu s nimi polemizovat o písni na konci, o některých scénách, ale nebudu tvrdit, že něčí výpověď v tom snímku je poctivá a že oni jsou zaujatí, neboť jedno odporuje dalšímu, kromě jiného a hlavně, nejsem blbá, abych na základě jednoho snímku odhadovala, zda je někdo nebo skupina lidí vinná.

Přečteno: 1523x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dokumenty, FilmHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo