romea - logo
12. srpna 2022 (pátek)
svátek má Klára

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jarmila Balážová: Strana zelených sáhla navzdory společenské atmosféře k odvážnému kroku

Praha, 17.9.2013 16:20, (ROMEA)
Jarmila Balážová
Jarmila Balážová

V těchto dnech se odehrává jedna z nejpodstatnějších polistopadových politických událostí, které se bytostně dotýkají Romů samotných a jejich participace na skutečném, nikoliv jen „poradním“  rozhodování o věcech, které mají dopad na statisíce občanů této země.

Neustále se píše o vzdělání, inkluzi, integraci, na druhé straně segregaci, zvláštních školách i neschopnosti Romů ve větší míře vytvářet strategie a politiky, které ovlivňují i jejich život. Samozřejmě, že se tato diskuse již posunula i směrem  ukázat, že Rom se zdaleka nemusí věnovat jen tématům menšinovým, ale připravit například zákon, který ovlivní život nevidomých. 

Jen hrstka Romů měla dosud tu příležitost…. Nezanedbatelné zrnko písku v moři. Nejblíže k tomu, co se snažím nastínit, byli díky nabídce Václava Havla a dalších lidí z OF poslanci ROI, jichž bylo na kandidátce tenkrát celkem deset. Dva v tehdejším Federálním Shromáždění, zbývajících osm v České národní radě a Slovenské národní straně. Dokonce tenkrát tvořili vlastní poslanecký klub.

Od roku 1990 však žádná strana podobnou odvahu jako OF  neměla. Už nikdo z nástupnických stran nenabídl  „romské“  partaji x míst na kandidátce.  Sem tam se našla odvaha najít jednotlice.  A to se musíme opět vrátit do počátku devadesátých let.

V letech 90-92 kromě „roikařů“ poslaneckým mandátem disponoval další Rom….Ladislav Body.  Ve volbách v roce 1990 byl zvolen za KSČS (federální komunistická strana), respektive za její organizaci v českých zemích KSČM,  do České národní rady. Mandát ještě obhájil ve volbách v roce 1992, to už za koalici Levý blok, kterou tvořila KSČM a menší levicové skupiny . Můžeme připomenout, že zasedal ve výboru petičním, pro lidská práva a národnosti a to i po vzniku samostatné České republiky v lednu 1993, kdy byla ČNR transformována na Poslaneckou sněmovnu Parlamentu České republiky. Psal se rok 1996 a Body byl v té době jediným Romem v Parlamentu ČR, ještě k tomu za stranu, k níž zejména mladší Romové neměli důvěru a preferovali spíše strany liberálnějšího středu.

Další odvážnou stranou se tenkrát stala Unie Svobody a její nabídka druhého místa pro Moniku Horákovou (dnes Mihaličkovou) v Praze. Druhé pořadí ihned po tehdejším ministrovi  Vladimíru Mlynářovi a to v místě, kde Unie Svobody v té době našla silnou voličskou podporu, znamenalo totální eso v rukávu. A také nejvyšší místo na kandidátní listině, které kdy nějaký Rom či Romka dosud dostali. V době, kdy počet rasově motivovaných útoků nabíral nejhrozivějších počtů. Monika Horáková byla tedy ve volbách v roce 1998 zvolena do Poslanecké sněmovny za volební obvod  Praha a stala se nejmladší poslankyní zvolenou v roce 1998 a jediným zástupcem romské menšiny. V parlamentu zasedala do voleb v roce 2002. Byla členkou sněmovního petičního výboru.

Je rok 2013 a v Parlamentu ČR od té doby ani jeden Rom či Romka hlásící se ke své menšině neusedli.

V ČR přitom přibylo vysokoškolsky vzdělaných jedinců této menšiny, jsou jazykově lépe vybaveni, orientují se kromě romského tématu v oborech, které vystudovali, mají za sebou stáže, občanské angažování a dokonce se někteří politicky profilují. Všechno marné.  Byla –li vůbec některým nabídnuta místa na kandidátkách politických stran,  pak zásadně nevolitelná, vždy už ale šlo o vyjednávání s jednotlivci, kteří buď zastupovali stranu jako takovou coby její členové, nebo kandidovali jako nezávislí. Už nešlo o dohodu jedné strany s druhou, i když takové pokusy tu byly mezi představiteli některých subjektů rovněž. Zástupci romských iniciativ vyjednávali zákulisně s představiteli ČSSD v čele s tehdejším předsedou Jiřím Paroubkem , sepsali dokonce referendum o spolupráci, ze zastoupení na kandidátkách ovšem nic nebylo.

Již delší dobu se ve straně ovšem sám angažuje David Beňák a třetí volební období se pokouší o lepší místo na kandidátce. V těchto volbách dosáhl zatím svého maxima… kandiduje za volební kraj Praha na devátém místě. To volitelné při současné situaci není, i když preferenční hlasy dokáží své, no uvidí se.

Chci se konečně dostat k podstatnému průlomu, který se stal  od zmiňovaného roku 1990…. Určitá zavedená politická strana nabídla jiné politické straně místa na své kandidátce a to straně tzv. „romské“ .  Ano, samozřejmě, že se do Parlamentu ČR dostanou sotva při současných preferencích SZ a místech, která na jejich kandidátkách v jednotlivých volebních krajích mají.  Zajímá mě na tom ale jiná věc a to je nezpochybnitelná odvaha Zelených, kteří budou sami bojovat o hlas každého voliče a současně si jsou při inteligenci svého vedení zcela jednoznačně vědomi  faktu, že Romové ji m v dnešní době příliš politických bodů nepřidají.

Jasně, voliči SZ jsou přece pro lidsko-právní, tolerantnější a liberálnější než voliči zbytku uskupení, to je alespoň předpoklad,ale i tak…. nominovat dva Romy, členy SZ a k tomu ještě uzavří t dohodu s politickou stranou SRP (Strana rovných příležitostí), která je zatím spíše zpochybňována, nedisponuje vlastními prostředky ani sekretariátem a stovkami dobrovolníků ochotných pomáhat  v průběhu kampaně… to je alespoň pro mě velmi dobré gesto učiněné v nelehké době.  Kompenzuje chybu SZ v této tematice z doby, kdy coby strana vládní koalice nedostála svým zásadám a nevystoupila z vlády po urážlivých výrocích tehdejšího vicepremiéra Jiřího Čunka.

Ondřej Liška, současný představitel SZ, k nynější spolupráci se SRP říká: „SZ vždy zajímal člověk a jeho zasazení do životního prostředí jako celek, včetně lidských práv, rovného přístupu ke vzdělání,  dostupnému bydlení. V tom má stát obrovské mezery a dluhy a my jsme se právě v době velkých protiromských demonstrací ve společnosti, rozhodli pro tuto spolupráci. Jedině tak, že dáme Romům šanci rovnocenně participovat na řešení problémů, může se situace zlepšit. My dlouhodobě jako strana máme vždy nějaké Romy na kandidátce, teď je jich ale víc a my jsme velmi překvapeni tím, jak kvalitní kandidáty Strana rovných příležitostí nabídla.“

A já jsem pro změnu překvapena některými komentáři…. ne, že bych jejich autorům upírala právo na vlastní vyjádření a názor,ale jen nechápu, co by jejich autorům bylo vlastně dost? Nezdá se vám naprosto průlomové, že SZ nabídla a to už po uzavření kandidátek tolik míst? Ano, nejsou volitelná,  ale tuhle jistotu  v současné době nemají ani lídři jednotlivých volebních krajů.  A že by někteří dokázali místo SRP vyjednat lepší podmínky? Tak proč to nezkusíte? Nikomu se to od roku 1990 nepovedlo.  Možná jste tak dobří, že právě vy to dokážete… jen pak nemyslete pouze na jedno místo na kandidátce, prosím! Držím palce!

A nevím, pořád nějak marně čekám na to, že se místo novinářského chytračení dá udělat něco pro zlepšení, větší voličskou disciplínu některých Romů a propagaci těch stran, které v programu myslí i na zlepšení – a to oboustranné- vzájemného soužití. Bylo by navíc hezké, kdyby nejen v dobách voleb,ale celou dobu, myslelo na to, že i romská menšina má řadu odborníků, kteří mohou vykonávat post ministra, byli by ochotni bránit zájmy všech potřebných skupin obyvatel, nejen Romů.

Je nutné se po nich poohlédnout a nabízet jim místo nebo alespoň vedle dobrovolnických míst v poradních orgánech, kde skoro nic přes veškerou snahu nezmůžou, reálnou možnost něco ovlivnit a změnit.

Přečteno: 2230x
 

Kam dál:

Štítky:  

Volby 2013, Strana zelených, Strana rovných příležitostí, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo