Jarmila Balážová: Připravili jsme pro vás dvoučíslo o vzájemném soužití

Vždycky naivně doufám, že na přelomu července a srpna by mohlo být volněji, že druhé z dvoučísel za rok (první je vždy leden-únor) měsíčníku Romano voďi vycházejícího již desátým rokem lze naplnit i méně aktuálními články, které tak rychle nezestárnou. Jenže bývám pravidelně vyvedena z omylu, už mě to ani nepřekvapuje. Předpokládaná okurková sezóna se jaksi vyhýbá tzv. romských tématům, co se dá dělat. Tento rok se do hlavních zpravodajských události a na titulky hlavních deníků dostali lidé ze sociálně vyloučené lokality v ostravské ulici Přednádraží.
K situaci se vrací v komentáři předsedkyně sdružení Jekhetane Helena Balabánová, dřívější pedagožka, která se snaží přiblížit, co situaci s havarijní kanalizací předcházelo a jakou formu by teď měly nabrat pokusy o pomoc tak, aby se stala co nejúčinnější.
Celé toto číslo jsme se s mojí kolegyní Adélou Gálovou a řadou našich externích spolupracovníků rozhodli zacílit na soužití, diskuse kolem něj, snahy o porozumění a dialog, příklady, kde to jde a i ty, kde to více či méně skřípe…
A tak tentokrát přinášíme "dvoubarevnou" anketu na téma: "Jakou životní zkušenost, případně obohacení Vám přineslo soužití s Romy/gádži?"
Rozhodně vám doporučuji rozhovor na téma hostitelské, pěstounské a adoptivní péče, který vedla s manželským párem Karla a Barbory Spalových již zmiňovaná Adéla Gálová. Manželé, kteří sami vychovávají čtyři vlastní děti, vyprávějí o procesních a provozních těžkostech, které provázejí hostitelskou péči o odrostlé děti a mluví o svých zkušenostech s dětmi žijícími ve faktické izolaci od okolního světa, které jsou následně vhozeny do vod "velkého světa" takřka po hlavě.
František Kostlán přichází s dalším - již třetím - dílem seriálu o případech zločinů z nenávisti v ČR - tentokrát se věnuje napadením Romů a bezdomovců v Nýrsku, Krtech, Novém Bydžově a Olomouci.
O zkušenostech se španělskou strategií a praxí ubytovávání a pomoci lidem ze sociálně vyloučených lokalit podává zprávu výkonný ředitel Romea, o.s., Zdeněk Ryšavý.
Ve Dvojím pohledu se poznali a vzájemně vyzpovídali muži stejné profese, protože právě na tom rubrika stojí, humanitární pracovníci Ondřej Horváth a ředitel české pobočky Adry Jan Bárta. Ve strhujícím vzájemném rozhovoru se dozvíme nejeden poznatek z exotických krajů, zkušeností s životním stylem barmánských budhistických mnichů počínaje a srílanskými zážitky konče. Rozhovor, v němž se jeden ptá toho druhého, dokazuje zřetelněji než cokoliv jiného, že mnohem více určující než to, že je někdo Rom nebo syn faráře je intelekt, zájem o stejnou věc, podobně sdílená zkušenost, profese.
Mně se velmi líbí a doufám, že bude i vám, recenze Karoliny Ryvolové na román Romana Eröse "A čtvrtý kůň je plavý", jenž by mohl být milníkem romské literatury v ČR ve smyslu odklonu od proudu dosavadních převážně insitních autorů a přesahu do standardů "majoritní" literatury.
O bohulibých aktivitách bukurešťského velvyslanectví a Českého centra na podporu romské kultury se rozepsala romistka a rumunská korespondentka Petra Dobruská.
V antropologicky laděném článku o unikátním soutěžním projektu "Chachipe map" popisuje naše externí přispěvatelka Kinga Kali úskalí i nesporné výhody, které tato internetová "romská interaktivní mapa" přináší.
S obálkou tohoto dvojčísla souvisí kampaň nazvaná Romové pracují a chtějí pracovat, již můžete zaregistrovat v soupravách pražského metra nebo při různých akcích v hlavním městě a Brně. Stojí za ní občanské sdružení IQ Roma servis, reklamní agentura Comtech a také naše sdružení Romea. Katarina Klamková, ředitelka jedné z nejaktivnějších organizací se sídlem v Brně odpovídá na moje otázky. Dozvíte se, proč vlastně IQ Roma servisem společně s Romeou a za spolupráce Comtechu s kampaní přicházejí, proč zvítězila forma pracující se stereotypy a vtipem, jaké reakce kampaň zatím vyvolává a zda a jakým způsobem se do ní můžete zapojit i vy na stránkách mypracujeme.cz
Jarmila Balážová, šéfredaktorka
Časopis si můžete předplatit na webových stránkách Romey nebo emailem na romea@romea.cz
Kam dál:
- Ilona Ferková: Setkala jsem se s Milenou Hübsmannovou a zjistila jsem, že romsky se dá i psát
- Jak se žije na východním Slovensku. Čtyři příběhy, které bourají stereotypy
- Jindřich Šídlo pro Romano voďi: Nakonec vždycky zbydou „Cikáni“. Ačhen ča furt o Roma
- Když naděje umírá jako poslední. Život Lenky Horváthové poznamenala autonehoda
- Pedagožka Naděžda Vašková: Děti potřebují především čas a zájem rodičů
- Vyprávění jako zbraň proti životním prohrám. Recenze nové knihy Ilony Ferkové
- Vyšlo vánoční číslo Romano voďi: Kde jsou vzdělaní Romové? Všude kolem nás!
- Rapper Bonus: Sám černou nocí a proti proudu
- Ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR kandiduje 20 Romů
- Případ Trayvona Martina aneb rasově motivované vraždy v USA
- Lucie Macků: Princip inkluzivního vzdělávání prospívá lidem i trhu práce
- Miroslava Pikolová: Bez vzdělání se v tomhle světě neuplatníte
Štítky:
RV, RV 7-8/2012HLAVNÍ ZPRÁVY

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici
25.11.2019 11:33
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem
22.11.2019 11:15