romea - logo
15. prosince 2019 (neděle)
svátek má Radana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav Suk: Nenávist je za rohem

Uppsala, Švédsko, 26.2.2013 10:53, (ROMEA)
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora

Říká se, že rok 2013 je rokem, kdy se eurokrize odrazí ode dna a vše půjde k dobrému. Doufejme. Ale to mluvíme jen o některých částech Evropy. Ve Španělsku máme 6 milionů nezaměstnaných a v Řecku není vidět konec tunelu.

A když je krize, „přichází spásonosný osel, už věříme oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví“. Vládním stranám není co věřit, zavádějí „nutné, svízelné, ale potřebné změny“, a i kdyby to byla pravda a bez těch změn bylo ještě hůř, těžko jim člověk uvěří, chce změnu k lepšímu, a to hned a co nejdřív.

A objevují se strany nové, jako v Řecku od levicových populistů ve straně Syriza po nacistický Zlatý úsvit (Chrysi Avgi). Posledně jmenovaní dostali ve volbách sedm procent. V nedávných výzkumech veřejného mínění mají 13 procent! Svou ideologii přetavují v akci. Ve dne podporují chudé a opuštěné řecké rodiny a v noci mlátí přistěhovalce.

Sám znám z vlastní praxe, mj. překladatele pro švédský migrační úřad, jak se zachází už po léta s přistěhovalci v Itálii nebo v Řecku. V Polsku to není o mnoho lepší. Zaregistrují je, a pak je nechají svému osudu, ať si spí pod mostem nebo padnou do rukou obchodníkům s bílým masem. Když se dostanou do náruče policie, tak všechny ty Somálce a jiné Afričany a Asiaty - kteří se dostali do relativního bezpečí před islámskými fanatiky, po štrapácích znamenajících smrt pro 50 % jejich skupiny utečenců - seřežou, aby si pamatovali, že nemají lézt do země, kde je nechtějí.

Ve stopách ekonomické krize přichází politické násilí a extrémně pravicová hnutí i v dalších zemích. V Maďarsku strana Jobbik, Jobbik Magyarországért Mozgalom, neboli hnutí za lepší (pravicovější) maďarský stát, napadá Romy a žádá registraci Židů. Příslušníci hnutí nosí slušivé uniformy v národním střihu a pochodují po ulicích v sevřených řadách. Současně Maďarsko požaduje nouzovou půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Voliči se přiklánějí doprava a vládní strany je nechtějí ztrácet. Při nedostatku argumentů a politické zásadovosti je východiskem příklon doprava, vládnoucích a etablovaných opozičních stran. Viděli jsme to ve Francii, v Dánsku, všude možně. V Česku, u Klause, to ale byla spíš politická a osobnostní zásadovost: být co nejnepříjemnějším jedovatým dědkem, když mám k tomu tu možnost. V obklopení raritně konzervativních kostlivců se rýsovalo příšeří černožlutě-vlajkařsky-hnědé a zároveň proruské. Sláva, že je mu konec, teď se ovšem musíme nechat překvapit zemanovskou kostnicí. Jest nám vytrpět, co jsme si nadrobili.

Mám zkušenosti ze švédského establišmentu, jehož jsem občas obchodním partnerem - v případech, kdy to nezvážím jako neúnosné pro svou identitu - a nejsou to zkušenosti příjemné. Migrační úřad, jak se zdá, preferuje mafiány a domů posílá, nazpátek do spárů nelidů, ty nejpotřebnější, nejkvalifikovanější pro azyl.

Rozbor každého případu a každé jednotlivé země by byl zdlouhavý. Ale jedno je jisté. Situace v zemi imigranta a jednotlivý konkrétní případ (osud) nejsou pro rozhodování o udělení azylu těmi kritérii, na něž se stát odvolává. Kritériem je vnitrostátní politika a kariéra byrokrata, jehož rodištěm, jehož kvasným průmyslem je politikaření, intriky a vlastní prospěch. A jediným účinným nástrojem nápravy, by podle mě měla být fungující demokratická ústava, právní systém a spravedlivá funkce onoho „nejmenšího zla“ demokratického systému.

Úspěch extrémní pravice není vysvětlitelný jen ekonomickým vývojem. Jistě, rostoucí propasti mezi bohatými a chudými, chudoba sama o sobě, bezvýchodnost nezaměstnanosti a rostoucí nedůvěra ke státu i k opozičnímu establišmentu funguje jako destruktivní katalyzátor.

Nenávisti však pomáhá i mlčení, mlčenlivá většina, kterou nezajímá osud menšin... když někdo, kdo poukazuje, že naši bídu zavinili přistěhovalci, národnostní menšiny, „sociálně nepřizpůsobiví“, nedostane ráznou odpověď… když stát mlčí a ustupuje.

Ale vždyť každý z nás se může stát menšinou. Nejen za nacismu, ale i za komunismu se odlupuje slupka za slupkou společnosti. Nejdřív přijdou na řadu Židé, Romové, pak komunisti / třídní nepřátelé, pak sociální demokrati a liberálové, Svědkové Jehovovi, homosexuálové a všichni neortodoxní, demokrati vůbec, a nakonec dojde řada i na tebe. Jak kdysi dokázal sociálně-jazykový samizdatový badatel Petr Fidelius, nakonec v jádru všech slupek se nachází nula, nic tam není, i vedení a vůdce budou postupně eliminováni.

Sociální problémy jsou složité a složitá a obtížná jsou řešení. Ale řešení existují, jejich základem není národní mystika a nenávist k cizímu nebo stalinistický odsun a likvidace. Jejich základem je konstruktivní přístup, zdravá a otevřená diskuse ve společnosti, která se nebojí střetů s „politicky nekorektními“ názory, která je nezamlčuje, ale snaží se vysvětlit a řešit. A zajištění přístupu ke vzdělání všem, i nemajetným, z čehož bude mít prospěch jak společnost, tak i nemajetní.

Požadavek maďarského Jobbiku o registraci Židů už není nijak vzdálen osvětimským hororům. Myslím, že není naléhavějšího signálu dnešní doby.

Jaroslav Suk, nar. 1948, lingvista a překladatel, vězněný exponent studentského hnutí a Hnutí revoluční mládeže po r. 1968; poté samizdatový nakladatel, signatář Charty 77 a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). V 80. letech emigroval do Švédska, kde je aktivní v místní samosprávě poblíž Uppsaly, podniká v překladatelské kanceláři.

Přečteno: 1515x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Antisemitismus, Rasismus, Migrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo