romea - logo
13. října 2019 (neděle)
svátek má Renáta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav Suk: Nenávist je za rohem

Uppsala, Švédsko, 26.2.2013 10:53, (ROMEA)
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora

Říká se, že rok 2013 je rokem, kdy se eurokrize odrazí ode dna a vše půjde k dobrému. Doufejme. Ale to mluvíme jen o některých částech Evropy. Ve Španělsku máme 6 milionů nezaměstnaných a v Řecku není vidět konec tunelu.

A když je krize, „přichází spásonosný osel, už věříme oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví“. Vládním stranám není co věřit, zavádějí „nutné, svízelné, ale potřebné změny“, a i kdyby to byla pravda a bez těch změn bylo ještě hůř, těžko jim člověk uvěří, chce změnu k lepšímu, a to hned a co nejdřív.

A objevují se strany nové, jako v Řecku od levicových populistů ve straně Syriza po nacistický Zlatý úsvit (Chrysi Avgi). Posledně jmenovaní dostali ve volbách sedm procent. V nedávných výzkumech veřejného mínění mají 13 procent! Svou ideologii přetavují v akci. Ve dne podporují chudé a opuštěné řecké rodiny a v noci mlátí přistěhovalce.

Sám znám z vlastní praxe, mj. překladatele pro švédský migrační úřad, jak se zachází už po léta s přistěhovalci v Itálii nebo v Řecku. V Polsku to není o mnoho lepší. Zaregistrují je, a pak je nechají svému osudu, ať si spí pod mostem nebo padnou do rukou obchodníkům s bílým masem. Když se dostanou do náruče policie, tak všechny ty Somálce a jiné Afričany a Asiaty - kteří se dostali do relativního bezpečí před islámskými fanatiky, po štrapácích znamenajících smrt pro 50 % jejich skupiny utečenců - seřežou, aby si pamatovali, že nemají lézt do země, kde je nechtějí.

Ve stopách ekonomické krize přichází politické násilí a extrémně pravicová hnutí i v dalších zemích. V Maďarsku strana Jobbik, Jobbik Magyarországért Mozgalom, neboli hnutí za lepší (pravicovější) maďarský stát, napadá Romy a žádá registraci Židů. Příslušníci hnutí nosí slušivé uniformy v národním střihu a pochodují po ulicích v sevřených řadách. Současně Maďarsko požaduje nouzovou půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Voliči se přiklánějí doprava a vládní strany je nechtějí ztrácet. Při nedostatku argumentů a politické zásadovosti je východiskem příklon doprava, vládnoucích a etablovaných opozičních stran. Viděli jsme to ve Francii, v Dánsku, všude možně. V Česku, u Klause, to ale byla spíš politická a osobnostní zásadovost: být co nejnepříjemnějším jedovatým dědkem, když mám k tomu tu možnost. V obklopení raritně konzervativních kostlivců se rýsovalo příšeří černožlutě-vlajkařsky-hnědé a zároveň proruské. Sláva, že je mu konec, teď se ovšem musíme nechat překvapit zemanovskou kostnicí. Jest nám vytrpět, co jsme si nadrobili.

Mám zkušenosti ze švédského establišmentu, jehož jsem občas obchodním partnerem - v případech, kdy to nezvážím jako neúnosné pro svou identitu - a nejsou to zkušenosti příjemné. Migrační úřad, jak se zdá, preferuje mafiány a domů posílá, nazpátek do spárů nelidů, ty nejpotřebnější, nejkvalifikovanější pro azyl.

Rozbor každého případu a každé jednotlivé země by byl zdlouhavý. Ale jedno je jisté. Situace v zemi imigranta a jednotlivý konkrétní případ (osud) nejsou pro rozhodování o udělení azylu těmi kritérii, na něž se stát odvolává. Kritériem je vnitrostátní politika a kariéra byrokrata, jehož rodištěm, jehož kvasným průmyslem je politikaření, intriky a vlastní prospěch. A jediným účinným nástrojem nápravy, by podle mě měla být fungující demokratická ústava, právní systém a spravedlivá funkce onoho „nejmenšího zla“ demokratického systému.

Úspěch extrémní pravice není vysvětlitelný jen ekonomickým vývojem. Jistě, rostoucí propasti mezi bohatými a chudými, chudoba sama o sobě, bezvýchodnost nezaměstnanosti a rostoucí nedůvěra ke státu i k opozičnímu establišmentu funguje jako destruktivní katalyzátor.

Nenávisti však pomáhá i mlčení, mlčenlivá většina, kterou nezajímá osud menšin... když někdo, kdo poukazuje, že naši bídu zavinili přistěhovalci, národnostní menšiny, „sociálně nepřizpůsobiví“, nedostane ráznou odpověď… když stát mlčí a ustupuje.

Ale vždyť každý z nás se může stát menšinou. Nejen za nacismu, ale i za komunismu se odlupuje slupka za slupkou společnosti. Nejdřív přijdou na řadu Židé, Romové, pak komunisti / třídní nepřátelé, pak sociální demokrati a liberálové, Svědkové Jehovovi, homosexuálové a všichni neortodoxní, demokrati vůbec, a nakonec dojde řada i na tebe. Jak kdysi dokázal sociálně-jazykový samizdatový badatel Petr Fidelius, nakonec v jádru všech slupek se nachází nula, nic tam není, i vedení a vůdce budou postupně eliminováni.

Sociální problémy jsou složité a složitá a obtížná jsou řešení. Ale řešení existují, jejich základem není národní mystika a nenávist k cizímu nebo stalinistický odsun a likvidace. Jejich základem je konstruktivní přístup, zdravá a otevřená diskuse ve společnosti, která se nebojí střetů s „politicky nekorektními“ názory, která je nezamlčuje, ale snaží se vysvětlit a řešit. A zajištění přístupu ke vzdělání všem, i nemajetným, z čehož bude mít prospěch jak společnost, tak i nemajetní.

Požadavek maďarského Jobbiku o registraci Židů už není nijak vzdálen osvětimským hororům. Myslím, že není naléhavějšího signálu dnešní doby.

Jaroslav Suk, nar. 1948, lingvista a překladatel, vězněný exponent studentského hnutí a Hnutí revoluční mládeže po r. 1968; poté samizdatový nakladatel, signatář Charty 77 a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). V 80. letech emigroval do Švédska, kde je aktivní v místní samosprávě poblíž Uppsaly, podniká v překladatelské kanceláři.

Přečteno: 1507x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Antisemitismus, Rasismus, Migrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo