romea - logo
29. ledna 2020 (středa)
svátek má Zdislava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jaroslav Suk: Nenávist je za rohem

Uppsala, Švédsko, 26.2.2013 10:53, (ROMEA)
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora
Jaroslav Suk. Foto: Archiv autora

Říká se, že rok 2013 je rokem, kdy se eurokrize odrazí ode dna a vše půjde k dobrému. Doufejme. Ale to mluvíme jen o některých částech Evropy. Ve Španělsku máme 6 milionů nezaměstnaných a v Řecku není vidět konec tunelu.

A když je krize, „přichází spásonosný osel, už věříme oslovi, jen když nás ten osel hlučně osloví“. Vládním stranám není co věřit, zavádějí „nutné, svízelné, ale potřebné změny“, a i kdyby to byla pravda a bez těch změn bylo ještě hůř, těžko jim člověk uvěří, chce změnu k lepšímu, a to hned a co nejdřív.

A objevují se strany nové, jako v Řecku od levicových populistů ve straně Syriza po nacistický Zlatý úsvit (Chrysi Avgi). Posledně jmenovaní dostali ve volbách sedm procent. V nedávných výzkumech veřejného mínění mají 13 procent! Svou ideologii přetavují v akci. Ve dne podporují chudé a opuštěné řecké rodiny a v noci mlátí přistěhovalce.

Sám znám z vlastní praxe, mj. překladatele pro švédský migrační úřad, jak se zachází už po léta s přistěhovalci v Itálii nebo v Řecku. V Polsku to není o mnoho lepší. Zaregistrují je, a pak je nechají svému osudu, ať si spí pod mostem nebo padnou do rukou obchodníkům s bílým masem. Když se dostanou do náruče policie, tak všechny ty Somálce a jiné Afričany a Asiaty - kteří se dostali do relativního bezpečí před islámskými fanatiky, po štrapácích znamenajících smrt pro 50 % jejich skupiny utečenců - seřežou, aby si pamatovali, že nemají lézt do země, kde je nechtějí.

Ve stopách ekonomické krize přichází politické násilí a extrémně pravicová hnutí i v dalších zemích. V Maďarsku strana Jobbik, Jobbik Magyarországért Mozgalom, neboli hnutí za lepší (pravicovější) maďarský stát, napadá Romy a žádá registraci Židů. Příslušníci hnutí nosí slušivé uniformy v národním střihu a pochodují po ulicích v sevřených řadách. Současně Maďarsko požaduje nouzovou půjčku od Mezinárodního měnového fondu.

Voliči se přiklánějí doprava a vládní strany je nechtějí ztrácet. Při nedostatku argumentů a politické zásadovosti je východiskem příklon doprava, vládnoucích a etablovaných opozičních stran. Viděli jsme to ve Francii, v Dánsku, všude možně. V Česku, u Klause, to ale byla spíš politická a osobnostní zásadovost: být co nejnepříjemnějším jedovatým dědkem, když mám k tomu tu možnost. V obklopení raritně konzervativních kostlivců se rýsovalo příšeří černožlutě-vlajkařsky-hnědé a zároveň proruské. Sláva, že je mu konec, teď se ovšem musíme nechat překvapit zemanovskou kostnicí. Jest nám vytrpět, co jsme si nadrobili.

Mám zkušenosti ze švédského establišmentu, jehož jsem občas obchodním partnerem - v případech, kdy to nezvážím jako neúnosné pro svou identitu - a nejsou to zkušenosti příjemné. Migrační úřad, jak se zdá, preferuje mafiány a domů posílá, nazpátek do spárů nelidů, ty nejpotřebnější, nejkvalifikovanější pro azyl.

Rozbor každého případu a každé jednotlivé země by byl zdlouhavý. Ale jedno je jisté. Situace v zemi imigranta a jednotlivý konkrétní případ (osud) nejsou pro rozhodování o udělení azylu těmi kritérii, na něž se stát odvolává. Kritériem je vnitrostátní politika a kariéra byrokrata, jehož rodištěm, jehož kvasným průmyslem je politikaření, intriky a vlastní prospěch. A jediným účinným nástrojem nápravy, by podle mě měla být fungující demokratická ústava, právní systém a spravedlivá funkce onoho „nejmenšího zla“ demokratického systému.

Úspěch extrémní pravice není vysvětlitelný jen ekonomickým vývojem. Jistě, rostoucí propasti mezi bohatými a chudými, chudoba sama o sobě, bezvýchodnost nezaměstnanosti a rostoucí nedůvěra ke státu i k opozičnímu establišmentu funguje jako destruktivní katalyzátor.

Nenávisti však pomáhá i mlčení, mlčenlivá většina, kterou nezajímá osud menšin... když někdo, kdo poukazuje, že naši bídu zavinili přistěhovalci, národnostní menšiny, „sociálně nepřizpůsobiví“, nedostane ráznou odpověď… když stát mlčí a ustupuje.

Ale vždyť každý z nás se může stát menšinou. Nejen za nacismu, ale i za komunismu se odlupuje slupka za slupkou společnosti. Nejdřív přijdou na řadu Židé, Romové, pak komunisti / třídní nepřátelé, pak sociální demokrati a liberálové, Svědkové Jehovovi, homosexuálové a všichni neortodoxní, demokrati vůbec, a nakonec dojde řada i na tebe. Jak kdysi dokázal sociálně-jazykový samizdatový badatel Petr Fidelius, nakonec v jádru všech slupek se nachází nula, nic tam není, i vedení a vůdce budou postupně eliminováni.

Sociální problémy jsou složité a složitá a obtížná jsou řešení. Ale řešení existují, jejich základem není národní mystika a nenávist k cizímu nebo stalinistický odsun a likvidace. Jejich základem je konstruktivní přístup, zdravá a otevřená diskuse ve společnosti, která se nebojí střetů s „politicky nekorektními“ názory, která je nezamlčuje, ale snaží se vysvětlit a řešit. A zajištění přístupu ke vzdělání všem, i nemajetným, z čehož bude mít prospěch jak společnost, tak i nemajetní.

Požadavek maďarského Jobbiku o registraci Židů už není nijak vzdálen osvětimským hororům. Myslím, že není naléhavějšího signálu dnešní doby.

Jaroslav Suk, nar. 1948, lingvista a překladatel, vězněný exponent studentského hnutí a Hnutí revoluční mládeže po r. 1968; poté samizdatový nakladatel, signatář Charty 77 a člen Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). V 80. letech emigroval do Švédska, kde je aktivní v místní samosprávě poblíž Uppsaly, podniká v překladatelské kanceláři.

Přečteno: 1525x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Xenofobie, Antisemitismus, Rasismus, Migrace, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo