romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Je boj o Agenturu také bojem o podobu romské integrace? A jakou Agenturu potřebujeme?

12.5.2015 13:05
Stávkující pracovníci Agentury pro sociální začleňování na pondělní tiskové konferenci (FOTO: Jan Čonka)
Stávkující pracovníci Agentury pro sociální začleňování na pondělní tiskové konferenci (FOTO: Jan Čonka)

Spor mezi zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování a ministrem Jiřím Dienstbierem začal odvoláním ředitele Agentury Martina Šimáčka. Dnes nicméně zcela jasně přesahuje střet o osobu ředitele – jakkoli ten nepřestává být důležitý. V diskusích o budoucnosti Agentury lze hledat a najít základní představy o tom, jak se má stát chovat k romské menšině, jak má pomáhat její integraci a emancipaci. A lze tam hledat i základní názorové a zájmové skupiny, které se o koncepci „romské integrace“ přou.

Nechci tady nyní rozebírat střet mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem k integraci a boji se sociálním vyloučením. Ani možné souvislosti politické či zájem dělit si 10 miliard z evropských fondů. Ke všem těmto tématům se budeme vracet.

Nyní se chci jenom v kontextu těch témat zamyslet nad důvody, které uvedli či neuvedli zaměstnanci Agentury pro svoji stávku.

O Šimáčka už nejde?

Zaměstnanci Agentury včera na tiskové konferenci k zahájení stávky zdůrazňovali, že jim nejde o návrat Martina Šimáčka. Že tento motiv se jim opakovaně podsouvá, jim ale že jde o principy. Je to nikoli zcela důvěryhodné vyjádření.

Ve své první reakci na odvolání Martina Šimáčka totiž zaměstnanci ministru Dienstbierovi jasně napsali, že za Martinem Šimáčkem stojí a ministra žádali, aby „zrušil svoje rozhodnutí“ o jeho odvolání. Nejde tedy o žádné podsouvání. Zaměstnanci skutečně chtěli Šimáčkův návrat. Minimálně na začátku boje s ministrem.

Spíše je to dnes tak, že je naprosto nereálné, že by ministr Dienstbier své rozhodnutí zrušil, proto se v tomto bodě stávkující takticky stáhli. Proč ale nemluví otevřeně, není jasné. Odvolání Martina Šimáčka totiž rozhodně jedním z témat zůstává: Zdá se nadále, že ministr Dienstbier není schopen jasně vyložit důvody pro odvolání a že pravdu má spíše Šimáček, když mluví o „zástupných důvodech“.

Rozkrytí skutečných důvodů odvolání je nepochybně důležitou součástí diskuí o budoucnosti Agentury. A pochopitelně i případná satisfakce Martina Šimáčka, pokud by se ukázalo, že byl odvolán na základě nějakých zákulisních tlaků a manipulací.

Spor koncepcí neexistuje?

Podobně mlžně zněly teze stávkujících, když tvrdili, že žádný spor mezi „sociálním“ a „etnoemancipačním“ přístupem neexistuje, že se jen účelově vytahuje v dané situaci. Ten spor totiž existuje, existuje dlouhá léta a popírat ho nedává žádný smysl. (K tématu jsem psali například zde a zde a zde a zde a zde a mnohde jinde)

Máme dvě vládní koncepce - Strategii romské integrace a Strategii boje proti sociálnímu vyloučení – to je v podstatě program Agentury – které minimálně v očích některých zasvěcených pozorovatelů reprezentují ony dva rozdílné přístupy a obtížnost jejich koordinace. Agentura je dlouhodobě předmětem kritiky některých romských aktivistů a politiků právě kvůli svému pouze „sociálnímu“ přístupu, který bagatelizuje význam etnického přístupu a existenci romského národa jako takovou. I to pak má být důvodem proto, že v Agentuře pracuje tak málo Romů a že Agentura údajně nemá důvěru chudých Romů v terénu.

Zásadní je zkoumat, nakolik je tato kritika Agentury opodstatněná a přemýšlet, zda lze oba přístupy a obě koncepce koordinovat. Hledat konsensus mezi zainteresovanými politiky, odborníky a aktivisty. Jinak bude výsledek naprosto absurdní: Solidně fungující součást vládní snahy o pomoc nejchudším, z nichž většinu tvoří Romové, bude zmrazena kvůli neujasněným sporům o to, zda vlastně vůbec fungovat má. Zda není postavena na špatných principech.

Jsou k dispozici jiné principy, které by zakládaly jinou fungující politiku? Každopádně ale nemá smysl ten spor popírat.

Může být Agentura apolitická?

Velice logicky zněly jiné argumenty pro stávku: Zaměstnanci Agentury chtějí dosáhnout toho, aby Agentura byla nezávislým expertním tělesem, think tankem, který dokáže implementovat politiku boje se sociálním vyloučením v terénu. Který dokáže zajistit odbornost a kontinuitu národní politiky v této oblasti. V dané chvíli je ale Agentura předmětem politikaření a v rámci každodenního politického boje nemůže prostě svoje zadání naplňovat.

To je žádoucí model fungování veřejné správy. Zažíváme u nás spíš opak: Ministři se mění velmi často a s nimi se mění i jejich nejbližší podřízení, spolupracující experti a koncepce... Našim veřejným politikám chybí dlouhodobá vize a kontinuita. Politika je spíš obětí zákulisního vyjednávání a střetu osobních a úzkých skupinových zájmů.

Ani v tomto bodě ale nebyli představitelé stávkujících zaměstnanců přesvědčiví. Nedokázali totiž jasně odpovědět na otázku, zda je správné, aby Agentura o takový model usilovala ve chvíli, kdy je součástí sporu o to, jaká koncepce má převážit. Nebo je přinejmenším v situaci, kdy „národní politika“ není vyjasněná.

Má expertní tým Agentury co implementovat? A není odkaz na „apolitickou“ odbornost spíše snahou prosadit vlastní přístup, tedy zcela jasně „politický“ akt?

Bez ohledu na větší či menší neobratnost ve vyjadřování představitelů stávkujících zaměstnanců Agentury, či jejich taktizování je ale střet o Agenturu dnes zřejmě polem, na kterém se vyjasňuje politická koncepce „romské integrace“.

Možná jsou důvody pro odvolání Martina Šimáčka zástupné. A možná jsou zástupné i některé argumenty, kterými zaměstnanci zdůvodňují svůj boj s ministrem Dienstbierem. Ten střet je ale zásadní.

Přečteno: 1203x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Jiří Dienstbier, Martin Šimáček, Odvolání Martina Šimáčka, Agentura pro sociální začleňování, Strategie romské integrace do roku 2020HLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo