romea - logo
7. června 2020 (neděle)
svátek má Iveta
Loading
rozšířené vyhledávaní

Juliana Vodrážková: Zemřel Josef Bánom

30.12.2019 10:12
Josef Bánom
Josef Bánom

Josef Bánom, narozený 23. 1. 1941 na Slovensku, zemřel dne 23. 12. 2019. Můj strýc, který je pro mě velkou osobností a myslím si, že je jeden z těch, který by neměl být zapomenutý pro svoji práci a aktivitu v romské komunitě.

Nebyl lhostejný ke svému životu a začal studovat za velké podpory svých rodičů a rodiny. Byl jednou z velkých osobností sedmdesátých let. Patřil mezi skupinu romské inteligence, která založila v roce 1969 první vlastní organizaci Svaz Cikánů – Romů. V té době spolupracoval s PhDr. Milenou Hübschmannovou, Ing. Miroslavem Holomkem, Zikmundem Vagaiem.

Často vzpomínal na PhDr. Evu Davidovou, která před svým projevem na konferencích či různých setkání pozdravila strýce slovy: „Než začnu, chtěla bych pozdravit mého phralora Jožka“.

Josef Bánom patřil mezi ty, kteří zaseli semínka pro pozdvižení svého národa a vývoj práce v romské komunitě. Aktivně se podílel na utvoření IRU v sedmdesátých létech v Londýně. Zaměřil se na vzdělávání, které dodnes považuje za jednu z nejdůležitějších forem lepšího života pro všechny a hlavně pro své děti.

V roce 1980 se zúčastnil v Norimberku sjezdu Sinty –Roma, od té doby úzce spolupracoval s předsedou německé organizace pro Romy-Sinty. V těch letech často navštěvoval indického konzula na jejich ambasádě a předávali si informace a konzultovali společně současný život Romů. Vzniklo z toho blízké přátelství a strýce pan konzul navštěvoval u něj doma.

Dnes již máme osobnosti s tituly, které stále čerpají z prvotních ideí a k tomu jenom přidali svou strukturu a nové pojmenování. K jeho aktivitám, bych chtěla napsat něco o jeho lásce ke své rodině a k lidem vůbec. Pro lepší budoucnost svých dětí emigroval s celou rodinou do Kanady kde žijí dodnes.

Byl to člověk s velkým srdcem. Svou ženu Růženu miloval di poslední chvíle, celých 53 let. Svoje 3 děti, 6 vnoučata 6 pravnoučat učil k úctě a k lásce. I v době, kdy byl velmi nemocný, projevoval všem radost ze života a lásku, která mu byla ode všech opětována. Proto si jej velmi vážím a budu na něj vzpomínat s velkou láskou.... pro mne to byl člověk s nádhernou duší a krásným charisma. 

Juliana Vodrážková, s přispěním Marty Hudečkové
Přečteno: 2534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, smrt , Osobnosti, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Foto: Lukáš Houdek

videoZemřel romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth

4.6.2020 11:40
Ve věku 60 let zemřel dnes v ranních hodinách po krátké nemoci romský básník, překladatel, novinář a aktivista Jan Döme Horváth. Serveru Romea.cz to sdělila jeho rodina.
 celý článek

Dej mu jen podmínku. Koláž Romea.cz

Satirická glosa Františka Kostlána: Ať žije podmínka!

3.6.2020 17:24
Tento týden došly tři soudy ke stejnému posouzení tří různých rasistických trestných činů. Za takové zločiny se u nás i na Slovensku už dlouhá léta nejčastěji udělují podmínečné tresty. A protože trestné činy tohoto charekteru jsou podle práva posuzovány přísněji než jiné, musíme za stejný zločin s podtextem nerasistickým hledat tresty ještě nižší než jsou podmínky. Je mi jasné, že ironie a satirický pohled na věc se k takovým případům příliš nehodí, ale berte to, prosím, jako vyjádření bezmoci a bezradnosti nad rozhodováním středoevropské justice.
 celý článek

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo