romea - logo
10. srpna 2020 (pondělí)
svátek má Vavřinec

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Juliana Vodrážková: Zemřel Josef Bánom

30.12.2019 10:12
Josef Bánom
Josef Bánom

Josef Bánom, narozený 23. 1. 1941 na Slovensku, zemřel dne 23. 12. 2019. Můj strýc, který je pro mě velkou osobností a myslím si, že je jeden z těch, který by neměl být zapomenutý pro svoji práci a aktivitu v romské komunitě.

Nebyl lhostejný ke svému životu a začal studovat za velké podpory svých rodičů a rodiny. Byl jednou z velkých osobností sedmdesátých let. Patřil mezi skupinu romské inteligence, která založila v roce 1969 první vlastní organizaci Svaz Cikánů – Romů. V té době spolupracoval s PhDr. Milenou Hübschmannovou, Ing. Miroslavem Holomkem, Zikmundem Vagaiem.

Často vzpomínal na PhDr. Evu Davidovou, která před svým projevem na konferencích či různých setkání pozdravila strýce slovy: „Než začnu, chtěla bych pozdravit mého phralora Jožka“.

Josef Bánom patřil mezi ty, kteří zaseli semínka pro pozdvižení svého národa a vývoj práce v romské komunitě. Aktivně se podílel na utvoření IRU v sedmdesátých létech v Londýně. Zaměřil se na vzdělávání, které dodnes považuje za jednu z nejdůležitějších forem lepšího života pro všechny a hlavně pro své děti.

V roce 1980 se zúčastnil v Norimberku sjezdu Sinty –Roma, od té doby úzce spolupracoval s předsedou německé organizace pro Romy-Sinty. V těch letech často navštěvoval indického konzula na jejich ambasádě a předávali si informace a konzultovali společně současný život Romů. Vzniklo z toho blízké přátelství a strýce pan konzul navštěvoval u něj doma.

Dnes již máme osobnosti s tituly, které stále čerpají z prvotních ideí a k tomu jenom přidali svou strukturu a nové pojmenování. K jeho aktivitám, bych chtěla napsat něco o jeho lásce ke své rodině a k lidem vůbec. Pro lepší budoucnost svých dětí emigroval s celou rodinou do Kanady kde žijí dodnes.

Byl to člověk s velkým srdcem. Svou ženu Růženu miloval di poslední chvíle, celých 53 let. Svoje 3 děti, 6 vnoučata 6 pravnoučat učil k úctě a k lásce. I v době, kdy byl velmi nemocný, projevoval všem radost ze života a lásku, která mu byla ode všech opětována. Proto si jej velmi vážím a budu na něj vzpomínat s velkou láskou.... pro mne to byl člověk s nádhernou duší a krásným charisma. 

Juliana Vodrážková, s přispěním Marty Hudečkové
Přečteno: 2612x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

úmrtí, smrt , Osobnosti, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo