romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Julius Zajac: Co tomu říkáte, pane prezidente?

Praha, 2.7.2013 16:48, (ROMEA)
Julius Zajac. Foto: Archiv autora
Julius Zajac. Foto: Archiv autora

Co tomu říkáte, pane prezidente?

V Čechách není jen politická krize, ale i krize v soužití mezi Čechy a Romy. Kriminalita roste, ghetta se neruší, v ulicích se procházejí hajlující nacisté jako za války, lidé po sobě hází kameny a bijí se klackem po hlavách. Senátor Okamura, jenž chtěl být českým prezidentem, nejprve dával všem Romům rady, chtěl vyřešit romskou otázku jedním textem, ve kterém se neštítil uplatnit kolektivní vinu, a veřejně tak ze všech Romů udělal zločince a nepřizpůsobivé. Nyní nám senátor (mimojiné placen také z mých daní) doporučuje, abychom odešli ze země.

Někteří politici o Romech mluví otevřeně rasisticky a doufají v růst svých potencionálních volebních hlasů. Ovšem za takové výroky by musel v zahraničí odstoupit snad každý politik.Vskutku máme "dobré" morální politické vzory, jen co je pravda. Horší můžou být už jen lidé s klackem v ruce křičící černá, nebo bílá sv...

Kolektivní vina, rasové předsudky, hoaxy. S tím se setkávám denně. Denně slýchám, jak my, Romové, bereme dávky, a když je nám nechtějí dát, tak začneme argumentovat rasismem a dostaneme všechno, co si zamaneme! Jak na nás všichni pracují, živí nás, jak se neumíme chovat, že jsme zloději a flákači atd. Začínám mít pocit, že Romové můžou za všechny problémy v ČR a myslím, že výraz Rom, nebo Cikán se stal názvem pro černého nepracujícího parazita, který krade, obtěžuje slušné lidi nebo je dokonce mlátí, a to vše za ochrany policie a soudů. Často mi lidé píší, že si za takovou situaci můžeme sami, tedy i já sám. Snad tím, že jsem se narodil...

Říká se, že by měl každý začít u sebe. Názorně to udělám.

Pocházím z Kladna, z dělnické rodiny. Můj otec se narodil rovněž v Kladně v roce 1946. Děda přišel do Čech za prací, dařila se mu kovářská práce. Můj otec odpracoval v Poldi Kladno 35 let, matka 25. Rozhodně nepracovali jen proto, že museli, otec dělal v továrně předáka a neexistovala tam práce, kterou by neovládal. (Bohužel ani otec nebyl ušetřen urážek a výhružek fyzickým násilím od nových nacistů, kteří ho nechtěli pustit do obchodu koupit pečivo, a křičeli na něj, ať si na jídlo jde vydělat. Je fakt, že na čele nemá svá odpracovaná léta a vedení slušného života napsané).

Vyrostl jsem na sídlišti, kde problémy kolem soužití nebyly. Jako děti jsme dospělým sousedům říkali "teto, strejdo", stejně tak i české děti a kamarádi tak oslovovali mé rodiče.

V té době nám starší vysvětlovali, že mír, ve kterém žijeme, je zaplacen životy obětí druhé světové války. Říká se, že Romové v ní nebojovali. Když se můj děda dostavil na výzvu mobilizace, velitel mu otevřeně řekl: "To není tvoje země, klidně jdi domů". Poslechl ho jen proto, že na něj doma čekaly děti, ale jeho bratr do boje s nacistickým Německem šel. Stejně jako můj děd z matčiny strany, kterého chytli němečtí vojáci s partyzány. Za odboj proti nacismu zaplatil třemi roky v několika koncentrácích. Nicméně most ve slovenských Hanušovcích odpálil, a tak se mu podařilo zachránit vesnici před nacistickým vojskem.

To je jen několik událostí z mého života a života mých předků, kteří se možná otáčejí v hrobech.

Rád bych Vás, pane prezidente, viděl ve veřejném projevu, který by lidi alespoň trochu zklidnil, a také bych rád viděl zpřísnění trestů a policejních zásahů u každého, kdo by chtěl rušit poklidný život. K tomu musím dodat, že samozřejmě bez ohledu na barvu kůže. V Čechách se totiž nosí trend, že policie Romy nepochopitelně chrání a mlátí místo nich slušné lidi, kteří nás i policii živí. Viděl jste videa z Českých Budějovic, jak ti slušní lidé řvou: "Na ně! Černý svině! Bij Cikána do hlavy!“? Nebylo by spravedlivé neuvést také zbabělý útok Romů na manželský pár v Duchcově.

Takhle jste si představoval Českou republiku 2013 v listopadu 1989? A to nepíši o politice, která odkrývá svojí kriminální tvář.

Rád bych Vám položil ještě jednu otázku. Jak v ČR mají žít Romové, kteří se integrovali, nebo jsou integrovaní, ale přesto nesou vinu všech špatných Romů? Lidé v internetových diskusích nám opět začínají nabízet peníze na letenky a přestěhování do jiné země. Divím se, že toho ještě nikdo nevyužil - nebo ano, vážení čtenáři? Peníze nám slušní diskutující "nabízeli" už v době, kdy u nás internetové diskuse začínaly. Od té doby se příliš nezměnily.

Vážený pane prezidente, jsem zvědav, jak se nová vláda a Vámi jmenovaný premiér postaví k problému soužití romské komunity v ČR. Vzrůstající kriminalita a pouliční boje dokazují, že problémy se soužitím a integrací Romů jsou nahromaděné - a nebyla je schopna efektivně řešit snad ani jedna vláda po roce 1989.

Možná, že začnou přibývat místa, která budou připomínat válečné zóny plné nenávisti a zla. Tomu by měl stát zabránit a řešit romskou integrační problematiku od kořene, nikoli záplatovat sociálními dávkami. A jestli stát nemá zájem o smír a přátelství mezi Čechy a Romy, tak se možná obrátím na vševědoucího Tomia Okamuru, ať nám domluví hromadnou emigraci - třeba do Japonska. Jeho navrhovaná Indie se mi moc nezamlouvá. Jistě to bude lepší, než čekání na rasovou občanskou válku v srdci Evropy.

V úctě a s pozdravem Julius Zajac

(dodatek: Nejsem romský aktivista, pracuji v jiném oboru. Nečekám, až za mě někdo něco udělá a nejsem všichni žijící Romové v ČR)

Julius Zajac
Přečteno: 1995x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Romové, kulturní začleňování, Soužití, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo