romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Holomek: Segregace je zdrojem kriminality, frustrace a nenávisti všech proti všem

28.3.2015 8:46
Karel Holomek  (Foto: Lukáš Houdek)
Karel Holomek (Foto: Lukáš Houdek)

Nechci a priori podezřívat pana Čunka ze snahy poškozovat Romy, ačkoliv se mu to daří mimořádně dobře. Sklízí za to aplaus na otevřené scéně a lidé ho nepochybně proto nakonec posadili znovu do křesla starosty a dokonce i senátora. Dost možná, že si myslí, že se chová vůči Romům, které nazývá nepřizpůsobivými, racionálně a že i zavádění tvrdších odvetných opatření povede ke kýženému výsledku, kterým má být klid ve městě, bezpečnost a splácení dluhů za nájmy. Jen nevím, zda je to důsledek nedostatečné mentální vybavenosti nebo úmysl.

V čem vidím jeho pochybení?

Nejdříve spěchám říci, že i já nejsem spokojen s tím, jak se některé skupiny Romů chovají. Pravděpodobně k takovému chování mají dost důvodů, stejně tak jako ostatní občané města mají důvod to odsuzovat. Administrativní sankce proti tomu, kdo se nehodlá podřídit pravidlům, mohou být na místě. Rozhodně však nepřináší trvalý výsledek, aniž by bylo nutné na jeho naplnění neustále dohlížet. Není to řešení systémové.

Zásadní příčinou všech neshod je vzájemné nepochopení a nedorozumění, říká se tomu rozdíl kultur mezi menšinou a většinou. Ten je třeba eliminovat. Děje se pravý opak a jeho nejznámějším uskutečňovatelem je právě senátor Čunek: segregace.

Copak řešením může být zbourat dům, kde Romové bydleli, a umístit je do nouzových kontejnerů všechny dohromady? Namísto toho, aby se radnice snažila Romy, připusťme, že jen ty, kteří toho využijí rozumně a vstřícně, rozmístit po celém městě za současného působení na většinové obyvatele města, aby to přijali a v té věci spolupracovali. Samozřejmě, že je to těžké a zdlouhavé, ale to je jediná cesta, tentokrát systémová.

Kam vede segregace geografická, promítající se automaticky do školství, je přece všeobecně známo. Vyloučené lokality? Zdroj kriminality, frustrace těch, kdo v ní musí žít, a nenávist všech proti všem. To jsou výsledky.

Pan Čunek se proslavil ještě jinak. Už někdy v roce 2006 se mu podařilo část romských rodin vystěhovaných ze zbouraného domu za pomoci právních podvodů přestěhovat do zřícenin domů beze všeho příslušenství v Jeseníkách. Elegantně se zbavil problému Vsetína a přesunul ho do jiných lokalit. Strkat problém někomu jinému do kapsy, je nejen amorální a hodné odsouzení, ale není to ani žádné řešení.

Tedy pane starosto a senátore, nyní opět vyvíjíte aktivity proti „nepřizpůsobivým“. Už víte, jak na to. Lepší radu Vám nikdo nedá. Ovšem, dá to fušku s tím vůbec začít a vytrvat, protože to je proces nejméně na 5 let. A ti, co Vám až dosud tleskali, Vám už tleskat nebudou. Ale chcete-li si zachovat tvář a přesvědčit o svých dobrých úmyslech, nic jiného Vám nezbývá.

Se svolením autora převzato z jeho blogu na serveru Aktuálně.cz

Přečteno: 1101x
 

Kam dál:

Štítky:  

segregace, Čunek útočí na RomyHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo