romea - logo
12. července 2020 (neděle)
svátek má Bořek
Loading
rozšířené vyhledávaní

Karel Navrátil: Kam vede spor o nový systém péče?

Praha, 23.11.2012 12:10, (ROMEA)
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem
Karel Navrátil, předseda sdružení Múzy dětem. Foto: Múzy dětem

V současném světě, plném negativních emocí, deziluzí, dezinformací a všelikých dezinterpretací nějaké další už asi nikoho nepřekvapí. To, že snad nejvíc účelových nepravd se v médiích objevuje v souvislosti se změnami v systému péče o sociálně hendikepované děti a mládež ovšem přece jen trochu překvapující je.

Jediné, na čem se všichni v tomhle tématu shodnou, je fakt, že ústavní péče nemůže nahradit kvalitní rodinné zázemí a lásku. Vše ostatní je džungle protichůdných, převážně emočně podbarvených názorů a tvrzení, často víc než hraničících s unfair útoky na názorovou protistranu. A u žádného jiného tématu se snad v médiích neobjevuje tolik zjevných nepravd.

Nejčastější nepravdou jsou kupodivu čísla. I tady, na Romea.cz, jste se například mohli dočíst, že v dětských domovech je nyní 20 tisíc dětí. A skutečnost? Ve všech zařízeních náhradní výchovy dohromady (dětské domovy, diagnostické ústavy, dětské domovy se školou – někdejší výchovné ústavy pro děti do 15 let - a výchovné ústavy) je na 10 tisíc dětí a mladistvých. V samotných dětských domovech je jich pak kolem 6 tisíc (přesná čísla uvést nelze, protože se stále mění).

Krom nepravdivých čísel média zafixovala do obecného povědomí i řadu dalších nepravd. Jednou z nich je například velké procento, občas údajně i většina romských dětí v ústavní péči. Ani zde sice exaktní údaje nejsou k mání, ale zařízení, kde je romských dětí aspoň polovina byste spočítali na prstech jedné ruky.

Nepravdou dokonce je i to, že pěstounská péče je pro dítě v každém případě lepší, než ústavní výchova. Platí to samozřejmě ve všech případech, kdy jsou pěstouni kvalitní a poskytují svým svěřencům vše, co pěstounská péče poskytovat má a dítě u nich vydrží. Přesněji – pokud oni zvládnou problémy spojené se zátěžemi, s nimiž k nim dítě přichází a nevrátí je zpět, odkud k nim přišlo.

To by ale byl ideální stav a jak známo, od skutečnosti k ideálům bývá sakramentsky daleko. Už teď je nemálo případů, kdy pěstouni vracejí děti zpět do ústavní výchovy. Co taková zkušenost a zklamané naděje udělají s dětskou duší už tak dost pošramocenou předchozími zlými zkušenostmi si jistě dokážete představit… Jak by to vypadalo při hromadném náboru pěstounů snad raději nedomýšlet!

Další četné nepravdy putují médii ohledně nového zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Odpůrci zákona tvrdí, že zákon zbrklým rušením zařízení náhradní výchovy zvyšuje riziko pádu dětí do sociální sítě, jejich sociálního vyloučení a možnost jejich dalšího poškození. Obhájci zákona pak většinou nehájí zákon komplexně, tak jak byl koncipován, ale akcentují jeho součást, preferující urychlený přechod na pěstounskou péči.

Obě strany se tak dopouštějí dezinterpretací, v důsledku zvyšujících riziko chyb při implementaci zákona do praxe. V debatách o novém zákoně zaniká, že bude výrazně posíleno postavení a role OSPOD (odbor sociálně právní ochrany dítěte = sociální pracovníci) a tudíž i to nejdůležitější v systému – preventivní práce s ohroženou rodinou. Otázkou ovšem zůstává, kde vzít prostředky a dostatek kvalifikovaných a kompetentních lidí na naplnění litery poměrně kvalitního zákona v praxi.

Ale vraťme se k tématu mediálně nejfrekventovanějšímu: existují četné příklady dobré praxe při výběru pěstounů, jejich přípravě i zvládnutí nelehké role, ale otázky, kde se urychleně najdou potřebné stovky, možná i tisíce dalších pěstounských rodin a kde jsou kapacity na jejich přípravu i potřebný dlouhodobý odborný servis, zůstávají věrozvěsty rychlého přechodu na pěstounskou péči nezodpovězeny.

Při letmém i podrobnějším pohledu na názorové bojiště obou znesvářených táborů se bojím, aby opět nezvítězila síla nad rozumem, aby při prosazování dalšího dobrého úmyslu nebylo vylito s vaničkou dítě, aby systematicky démonizované dětské domovy nepřišly o desítky kvalitních, kvalifikovaných a obětavých vychovatelů a v důsledku jsme nepřipravili špatnou aplikací dobrého úmyslu a solidního zákona peklo dětem, o něž a o nichž se tato pře vede.

Karel Navrátil je publicista a předseda občanského sdružení Múzy dětem, které různými způsoby spolupracuje s cca 70 zařízeními náhradní výchovy v celé ČR a pomáhá jim děti připravovat na budoucí samostatný život.

Karel Navrátil
Přečteno: 1329x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Děti, Dětské domovy, pěstounstvíHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo