romea - logo
6. srpna 2020 (čtvrtek)
svátek má Oldřiška

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kateřina Kalistová: Kam se jiní bojí

Praha, 11.7.2014 9:36, (ROMEA)
Kateřina Kalistová (FOTO: MKČR)
Kateřina Kalistová (FOTO: MKČR)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zařadila mezi své priority pro rok 2014 soustavnější monitoring stereotypizace menšin v médiích. Sleduje tím především dodržování ustanovení Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který provozovatelům vysílání zapovídá utvrzování předsudečných stereotypů vůči etnickým, náboženským či rasovým menšinám ve vysílaných pořadech.

Nepřehlédněte:

Do hledáčku Rady se na jaře letošního roku dostal cyklus „Kam se jiní bojí“, vysílaný na Primě. Rubrika sestává ze zpráv a reportáží, které si kladou za cíl diváky informovat o problematice sociálně vyloučených lokalit. Televize vždy navštíví vybranou lokalitu, aby zachytila tamější situaci.

Nejvýraznějším identifikačním znakem rubriky je nepochybně úvodní znělka, doprovázená grafickým vyobrazením, kdy kamera snímá zdevastované obydlí a před ním stojící postavy, posléze se objeví nápis „Kam se jiní bojí“. Vše je doprovázeno dramatickým hudebním motivem. To co rubrika především komunikuje, je strach. Ostatní média „se tohoto tématu bojí“, zaznělo ostatně v pořadu Miniduel. Prima je „první televizí, která se rozhodla k takhle dlouhému projektu“. Naštěstí, chtělo by se dodat.

Z analýz za duben a květen letošního roku vyplynulo, že tvůrci cyklu si jsou vědomi etnického rozměru problematiky, jelikož v mnoha reportážích volně zaměňují termíny jako „sociálně slabí“, „nepřizpůsobiví“ či „neplatiči“ na straně jedné a „Romové“, včetně odvozených výrazů jako např. „romské ghetto“, na straně druhé

Některé závěry mají i určitý potenciál k podněcování nenávisti, zvláště pak ty, které utvrzují představu, že přítomnost sociálně vyloučených je sama o sobě nežádoucí, a ty, které vyjadřují pochopení pro zaangažovanost příslušníků krajní pravice. Analýza odhalila prvky homogenizace, stigmatizace, konstrukce kolektivní viny a legitimizace represe či dalšího vylučování.

Takovéto zobrazování osob romského původu může mít za následek utvrzení stereotypních předsudků, posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti a může přispět k diskriminačnímu chování ze strany majoritního obyvatelstva.

Reportáže byly opakovaně zpracovány způsobem, utvrzujícím stereotypní předsudky vůči osobám romské etnicity, a to výrazně, pomocí několika různých mechanismů. To může mít v kontextu celospolečenských protiromských nálad a významné role, kterou média sehrávají v nastolování, zviditelňování a udržování citlivých až výbušných témat, negativní dopad na garanci ochrany práv a svobod příslušníků romské minority.

Rada upozornila provozovatele na porušení zákona.

Vyšlo v Deníku Referendum

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE, ANALÝZY nebo NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Kateřina Kalistová, 1. náměstkyně ministra kultury ČR
Přečteno: 1896x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, Rasismus, Populismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo