romea - logo
18. ledna 2020 (sobota)
svátek má Vladislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kateřina Kalistová: Kam se jiní bojí

Praha, 11.7.2014 9:36, (ROMEA)
Kateřina Kalistová (FOTO: MKČR)
Kateřina Kalistová (FOTO: MKČR)

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zařadila mezi své priority pro rok 2014 soustavnější monitoring stereotypizace menšin v médiích. Sleduje tím především dodržování ustanovení Zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, který provozovatelům vysílání zapovídá utvrzování předsudečných stereotypů vůči etnickým, náboženským či rasovým menšinám ve vysílaných pořadech.

Nepřehlédněte:

Do hledáčku Rady se na jaře letošního roku dostal cyklus „Kam se jiní bojí“, vysílaný na Primě. Rubrika sestává ze zpráv a reportáží, které si kladou za cíl diváky informovat o problematice sociálně vyloučených lokalit. Televize vždy navštíví vybranou lokalitu, aby zachytila tamější situaci.

Nejvýraznějším identifikačním znakem rubriky je nepochybně úvodní znělka, doprovázená grafickým vyobrazením, kdy kamera snímá zdevastované obydlí a před ním stojící postavy, posléze se objeví nápis „Kam se jiní bojí“. Vše je doprovázeno dramatickým hudebním motivem. To co rubrika především komunikuje, je strach. Ostatní média „se tohoto tématu bojí“, zaznělo ostatně v pořadu Miniduel. Prima je „první televizí, která se rozhodla k takhle dlouhému projektu“. Naštěstí, chtělo by se dodat.

Z analýz za duben a květen letošního roku vyplynulo, že tvůrci cyklu si jsou vědomi etnického rozměru problematiky, jelikož v mnoha reportážích volně zaměňují termíny jako „sociálně slabí“, „nepřizpůsobiví“ či „neplatiči“ na straně jedné a „Romové“, včetně odvozených výrazů jako např. „romské ghetto“, na straně druhé

Některé závěry mají i určitý potenciál k podněcování nenávisti, zvláště pak ty, které utvrzují představu, že přítomnost sociálně vyloučených je sama o sobě nežádoucí, a ty, které vyjadřují pochopení pro zaangažovanost příslušníků krajní pravice. Analýza odhalila prvky homogenizace, stigmatizace, konstrukce kolektivní viny a legitimizace represe či dalšího vylučování.

Takovéto zobrazování osob romského původu může mít za následek utvrzení stereotypních předsudků, posílení xenofobních nálad a etnického napětí ve společnosti a může přispět k diskriminačnímu chování ze strany majoritního obyvatelstva.

Reportáže byly opakovaně zpracovány způsobem, utvrzujícím stereotypní předsudky vůči osobám romské etnicity, a to výrazně, pomocí několika různých mechanismů. To může mít v kontextu celospolečenských protiromských nálad a významné role, kterou média sehrávají v nastolování, zviditelňování a udržování citlivých až výbušných témat, negativní dopad na garanci ochrany práv a svobod příslušníků romské minority.

Rada upozornila provozovatele na porušení zákona.

Vyšlo v Deníku Referendum

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE, ANALÝZY nebo NÁZORY ODJINUD nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce serveru Romea.cz, Romano voďi nebo ROMEA, o.p.s.
Kateřina Kalistová, 1. náměstkyně ministra kultury ČR
Přečteno: 1887x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Média, Prima TV, Rasismus, Populismus, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo